Fazla D vitamini zararı olan olabilir mi?

11.08.2022
Fazla D vitamini zararı olan olabilir mi?


D vitamini takviyeleri tüm multivitaminlerde bulunuyor ve bilhassa bağışıklık güçlenmesi için kullanılıyor. Sadece D vitamininin fazlası aşırı sıhhat için negatif sonuçlar doğurabilir…

Fazla D vitamini zararlı olabilir mi?

Vvücuttaki yüzlerce süreçte yer edinen D vitamini, sıhhat için en mühim gıda maddelerinden biridir. Vücut, birçok işlevi yerine getirmek için D vitaminine gereksinim duyar.

D vitamini kemik sağlığı için en mühim vitaminlerden biridir, zira kalsiyumun daha iyi emilmesine destek verir. D vitamini eksikliği, artan zayıflık ve kemik kırılganlığı ile karakterize bir hastalık olan osteoporozun ana sebeplerinden biridir.

Ek olarak kasların muntazam hareketi ve sinir mesajlarının beyinden vücudun öteki bölgelerine iletilmesi için D vitamini gereklidir. D vitamini, bağışıklık sisteminin muntazam emek harcaması için de gereklidir.

Fazla D vitamini zararlı olabilir mi? #1

Sıhhatli D vitamini seviyeleri

İdeal D vitamini seviyelerine haiz olmak, değişik kanser türleri de dahil olmak suretiyle birçok hastalığın riskini azaltmaya destek verir.

Bundan dolayı, vücuttaki sıhhatli D vitamini seviyelerini korumak oldukca önemlidir. Yaşa ve cinsiyete bağlı olarak vücut için ideal D vitamini seviyeleri şu şekiledir:

12 aya kadar bebekler: 10 mcg (400 IU)

1-18 yaş arası çocuklar: 15 mcg (600 IU)

19-70 yaş arası yetişkinler: 15 mcg (600 IU)

71 yaş üstü yetişkinler: 20 mcg (800 IU)

Hamile yada emziren bayanlar: 15 mcg (600 IU)

Bazı uzmanlara gore ise ideal günlük D vitamini seviyeleri günde 2.000 ila 3.000 IU içinde olmalıdır. Bu mevzu birçok uzman tarafınca tartışılmaktadır.

Fazla D vitamini zararlı olabilir mi? #2

D vitamini zararı olan olabilir mi?

Normalde D vitamini yumurta, mantar, yağlı balıklar ve süt ürünleri şeklinde bazı gıdalardan alınmasına ek olarak cildin güneşten gelen ultraviyole ışınlarına maruz kalması yardımıyla naturel olarak üretilir. Gıdalarda bulunan D vitamini azca olduğundan kanda D vitamininin fazla olması pek ihtimaller içinde değildir.

Sadece, D vitamini seviyelerini çoğaltmak için bir başka seçenek de takviye almaktır. Takviyelerle D vitamini alınması durumunda fazlalığı zararı olan olabilir.

Kanda oldukça yüksek D vitamini konsantrasyonları (375 nmol/L yada 150 ng/mL’den yüksek) bulantı, kusma, kas zayıflığı, kafa karışıklığı, ağrı, iştahsızlık, dehidrasyon, aşırı idrara çıkma, susuzluk ve böbrek taşlarına niçin olabilir.

D vitamini takviyeleri almaya başlamayı düşünüyorsanız, bu tür takviyeleri güvenli bir halde almak için kesinlikle bir uzmana danışın.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.