Fazla kuru üzüm tüketmenin sık rastlanan 4 ziyanı

31.01.2022
Fazla kuru üzüm tüketmenin sık rastlanan 4 ziyanıSıhhatli atıştırmalıklar içinde en leziz meyvelerden kabul edilen kuru üzümün aşırı tüketildiği durumlarda vücudunuzda yarattığı negatif tesirleri öğrenmeye ne dersiniz?


Fazla kuru üzüm tüketmenin sık rastlanan 4 zararı

Kışın, iştahımızı gidermek için devamlı abur cubur, bilhassa tatlı bir şeyler ararız. Siyah kuru üzüm, bu kış mevsiminde sıhhatli atıştırmalıklar listenize ilave edebileceğiniz muhteşem bir ektir. Fakat ihmal etmeyin, ölçülü tüketildiği sürece her şey mükemmel hissettirir.

Kuru üzüm sizi uzun süre tok tutabilir, görme kabiliyetini iyileştirmede, kansızlığı tedavi etmede, daha iyi sindirimi teşvik etmede ve asitlik sorunlarınızı azaltmada destek olabilirken, oldukça fazla kuru üzüm dengesizliğe yol açabilir. Bu yüzden, bilhassa kalori alımını azaltmaya çalışanlar için ne kadar kuru üzüm tükettiğinizi denetim etmeniz önemlidir. İşte, oldukça fazla kuru üzüm yemenin yan tesirleri;

Fazla kuru üzüm tüketmenin sık rastlanan 4 zararı #1

1. SİNDİRİM SORUNLARINA NEDEN OLUR

Kuru üzüm lif bakımından zengindir ve sindirim sağlığınızı iyileştirmenize destek olabilir. Oldukça fazla rejim lifi yiyecek sindirim sağlığınız için kötüdür ve öteki besinlerin emilimini azaltabilir. Rejim lifleri, sistemimizdeki fazla sıvıyı emebilir ve ishalin tedavisine destek olabilir. Gene de, bolca su içmeden yüksek oranda alınması dehidrasyona, hazımsızlığa ve öteki mide hastalıklarına niçin olabilir.

2. HÜCRE HASARINI TETİKLER

Kuru üzüm, polifenoller, biyoflavonoidler ve bitkisel besinler şeklinde çeşitli antioksidanlar açısından zengindir. Gene de kuru üzümleri ölçülü tüketmemiz gerekiyor, bu sebeple sistemimizde oldukça fazla antioksidan varken, bunlar ilkin özgür radikallerle etkileşime giriyor, ondan sonra çevresindeki sıhhatli hücrelerle reaksiyona girerek sıhhatli hücrelerde oksidatif hasara niçin oluyor.

Fazla kuru üzüm tüketmenin sık rastlanan 4 zararı #2

3. KİLO ALDIRIR

Kuru üzümün kalorisi oldukça yüksektir. Zayıflama rejimi yapıyorsanız, kuru üzümleri ölçülü tüketmekte yarar vardır. Ölçülü olduğu sürece kuru üzüm ani açlıkları bastırmakta ve kan şekerini dengelemede iyi olabilir. Unutmamakta yarar var; aşırı tükettiğiniz her şey tartı üstünde negatif sonuçlar almanıza niçin olabilir.

4. ŞEKERİ YÜKSELTİR

Şeker hastaları için kuru üzümler şeker ve kalori açısından yüksek olduğundan porsiyon boyutunu denetlemek önemlidir yada ciddi vakalarda kaçınılması en iyisidir. Eğer ölçülü olarak alınırsa, kuru üzümler nefis bir kuru meyve yapar. Gece süresince ıslatılmış kuru üzüm, içlerindeki antioksidan içeriğini artıracağı için sıhhat yararlarını katlayacaktır. Düşük enerji seviyesinden muzdarip insanoğlu, derhal enerji saldıkları ve karbonhidratları yüksek olduğundan kuru üzüm yiyebilir.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.