FC Barcelona’dan sürpriz metaverse ve NFT hamlesi

02.03.2022
FC Barcelona’dan sürpriz metaverse ve NFT hamlesi


Spor kulüpleri, Asya’dan ABD’ya kadar dünyanın dört bir tarafındaki hayranlarıyla etkileşime geçebilmek ve gelirlerini çoğaltmak için dijital trendlere giderek daha oldukça önem veriyor. Bu yönelimin son örneği Barcelona kulübünden geldi: FC Barcelona metaverse ve NFT alanına yatırım yapacağını duyurdu.

Mobil Dünya Kongresi 2022 (MWC 2022) açılış konuşmasında çarpıcı demeçler veren FC Barcelona Başkanı Joan Laporta, yeni taraftarlar çekmek için kulübün kendi NFT’lerini başlatacağını ve kendi metaverse’ini kuracağını söylemiş oldu. Ek olarak bu metaverse, 300 milyondan fazla taraftarı online olarak bir arada tutacak.

FC Barcelona metaverse ve NFT açıklamasıyla meraklandırdı

Katalan kulübün yönetim kurulu geçen ay paylaştı mali raporda, Barcelona’nın son iki sezonda 600 milyon euro kaybettiğini gösterdi ve bunun 135 milyon eurosu bir tek pandemi kaynaklıydı. Barcelona Başkanı Laporta ek olarak yeni başkan olduğu dönemde 1,35 milyar euroluk borçla boğuştuğunu dile getirmişti.

Tüm bu mali kriz, Barcelona’yı kripto ve metaverse yaşamına yönlendirdi. Dünya genelinde 300 milyon taraftara haiz olduklarını söyleyen Başkan Laporta, internasyonal pazardan daha verimli bir halde yararlanmak için NFT ve kripto dahil olmak suretiyle kendi metaverse’i üstünde çalıştıklarını duyurdu.

Bu, Barcelona’nın dünya çapındaki fanatikleri merkezi bir çevrim içi yerde toplamasına ve onlara ücretli hizmetler sunmasına olanak tanıyabilir. Laporta’ya nazaran bir kulüpten daha fazlası olan “Mes Que un Club” sloganı giderek daha anlamlı hale gelecek.

MWC 22’ye damgasını vuran bu açıklamanın detayları neredeyse belli değil. Barcelona’nın kuracağı metaverse’te neler olacağı, metaverse için hangi şirketlerle iş birliği yapılacağı benzer halde soruları yanıtlamayan Başkan Laporta, NFT’lerin ve kriptonun kulübün mali durumunda önemli bir rol oynayacağını altını çizdi.

“Yeni bir iş dünyası var ve bu dünyada rekabet edebilmek için dijital inovasyona büyük yatırım yapmamız gerekiyor. Metaverse’imizi, NFT’lerimizi ve dünyamızda ortaya çıkan tüm diğeri yeni iş fırsatlarını değerlendirmek istiyoruz.”

Peki ya sizce FC Barcelona, metaverse ve NFT alanındaki yatırımıyla mali krizden kurtulabilir mi? Görüşlerinizi SDN Forum‘da yada yorumlarda bizlerle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin!


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.