Fed bilançosu 2024 sonuna kadar gerileyecek

05.02.2022
Fed bilançosu 2024 sonuna kadar gerileyecekFitch Ratings, Fed’in faiz politikasını ve bilançosunu yaşanmış olan koronavirüs şartları kapsamında değerlendirdi.


Fitch: Fed bilançosu 2024 sonuna kadar gerileyecek

Fitch Ratings, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bilançosunun 2024 sonuna kadar 6,4 trilyon dolara düşebileceğini bildirdi. Fitch’ten meydana getirilen açıklamada, Fed’in son şahin tutumunun 2024’ün sonuna kadar bankacılık sisteminden finansman piyasaları için mühim tesiri olabilecek 2 trilyon dolardan fazla likiditeyi çekebileceği aktarıldı.

Fed’in bilançosu salgın döneminde ortalama 9 trilyon dolara ulaşmıştı Fed, koronavirüs salgının ilk aylarında siyaset faizini yüzde 0-0,25 aralığına çekerken, salgın sebebiyle artan işsizliği denetlemek amacıyla aylık 120 milyar dolarlık varlık alımına başlamıştı.

FED’İN BİLANÇOSU 2024 SONUNA KADAR DÜŞECEK

Fed’in bilançosundaki küçülmenin yazları başlayarak hızla devam etmesinin öngörüldüğü belirtilen açıklamada, bankanın bilançosunun 2024 sonuna kadar 6,4 trilyon dolara düşebileceği vurgulandı.

Fitch Ratings

FED’İN MARTTA FAİZİ 25 BAZ PUAN ARTIRMASI BEKLENİYOR

Açıklamada, Fed’in ocak ayındaki toplantısının peşinden faiz oranını mart toplantısında 25 baz puan, bu senenin sonundan ilkin 75 baz puan ve 2023’te 100 baz puan daha artırmasının beklendiği kaydedildi.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.