Fed tutanaklarında faiz artırımı sinyali

17.02.2022
Fed tutanaklarında faiz artırımı sinyaliABD Merkez Bankasının son tutanakları, yetkililerin enflasyona ilişkin riskleri yukarı yönlü gördüğünü ve para politikasında sıkılaşma zamanı geldiği mevzusunda aynı fikir bulunduğunu ortaya koydu.


Fed tutanaklarında faiz artırımı sinyali

ABD Merkez Bankası, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) 25-26 Ocak’ta düzenlenen toplantısına ilişkin tutanakları yayınladı.

“FAİZ ARTIRIMI MART’TA” SİNYALİ

Siyaset faizinin yüzde 0-0,25 aralığında durağan(durgun) tutulduğu ve faiz artışının martta olacağının sinyalinin verildiği son toplantının tutanakları, bankanın faiz oranlarını yükseltmeye hazır bulunduğunu gösterdi.

Tutanaklarda, “Üyelerin bir çok, enflasyonun beklendiği şeklinde düşmemesi halinde Komite’nin siyaset desteğini şu anda tahmin edilenden daha süratli bir halde kaldırmasının uygun olacağını belirtti.” ifadesi yer aldı.

Fed tutanaklarında faiz artırımı sinyali #1

“ENFLASYONDA BELİRSİZLİK ARTTI”

Enflasyonun seyrine dair belirsizliğin arttığına işaret edilen tutanaklarda, Fed yetkililerinin enflasyona ilişkin risklerin yukarı yönlü olduğu mevzusunda aynı fikir olduğu aktarıldı.

Tutanaklarda, enflasyonun Kovid-19 salgınından etkilenen sektörlerin ötesine ve daha geniş ekonomiye yayılmaya başladığı kaydedildi.

Yetkililerin varlık alımlarının kısa sürede tamamlanması gerektiği görüşünü de koruduğu belirtilen tutanaklarda, üyelerin çoğunun varlık alımlarının geçen yıl aralık ayında açıklanan takvime nazaran azaltılmaya devam edilmesini ve mart ayının ilk yarısında sona erdirilmesinden yana olduğu kaydedildi.

BİLANÇODA KÜÇÜLTMEYE GİDİLEBİLİR

Tutanaklarda, Fed yetkililerinin bilançoda daralmaya gidilmesi mevzusunda ise belirli bir karar almadığı, üyelerin bilanço boyutunda mühim bir küçülmeye gidilmesinin muhtemelen uygun olacağını gözlemlediği aktarıldı.

Toplantı tutanaklarında, “Birkaç katılımcı, koşulların muhtemelen bu yıl içinde bilançonun boyutunu küçültmeye başlamayı gerektirebileceği yorumunda bulunmuş oldu.” ifadesi yer aldı.

Tutanaklarda, uygun siyaset seyrinin ekonomik ve finansal gelişmeler ile bunların görünüm üstündeki etkilerine ve etrafındaki risklere bağlı olacağı vurgulandı.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.