Fed’den 50 puanlık fazi artışı sinyali

22.04.2022
Fed’den 50 puanlık fazi artışı sinyaliABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, bankanın 3-4 Mayıs’ta gerçekleşecek toplantısında 50 baz puanlık faiz artışının “masada” bulunduğunu belirtti.


Fed'den 50 puanlık fazi artışı sinyali

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, Internasyonal Para Fonu (IMF)-Dünya Bankası Bahar Toplantıları kapsamında küresel ekonomiye ilişkin düzenlenen panelde değerlendirmelerde bulunmuş oldu.

“Savaşın tesirleri ABD’de enflasyonu artıracak”

ABD ekonomisinin Rusya-Ukrayna savaşının etkilerine Avrupa’ya kıyasla birazcık daha uzakta bulunduğunu belirten Powell, savaşın etkilerinin ABD’de yukarı yönlü enflasyon baskısı olarak hissedileceğini kaydetti.

Powell, ABD ekonomisinin fazlaca kuvvetli ve fazlaca iyi performans gösterdiğine işaret ederek, iş gücü piyasasının ise muhteşem derecede sıkı bulunduğunu söyledi.

Resesyon olmadan enflasyonu düşürmeyi amaçladıklarını vurgulayan Powell, bunu gerçekleştirmek için ellerinden gelenin en iyisini yapacaklarını aktardı.

 

Fed den 50 puanlık fazi artışı sinyali #1

“50 baz puanlık faiz artışı uygun

Powell, Fed’deki birçok kişinin bir yada birden fazla kez 50 baz puanlık faiz artışının uygun olacağına inandığını belirterek, “Yüzde 2’lik enflasyona geri gelmek için araçlarımızı kullanmaya kararlıyız.” dedi.

Enflasyon halihazırda oldukça yüksek ve para politikasının ise eskiye gore hala daha destekleyici olduğuna işaret eden Powell, birazcık daha süratli hareket etmenin uygun bulunduğunu kaydetti.

Powell, “Mayıs ayı toplantısı için 50 baz puanın masada olacağını söyleyebilirim.” dedi.

Enflasyonun küresel bir problem bulunduğunu belirten Powell, fakat ülkeler içinde bazı farklılıklar bulunduğunu söyledi.

Powell, enflasyonun mart ayında zirve yapmış olabileceğini sadece buna güvenmeyeceklerini kaydederek, faiz oranlarını artıracaklarını, hızla daha etkisiz hale geleceklerini, arkasından uygunsa sıkı politikaya geçeceklerini beyan etti.

Ukrayna’daki olayların siyasal ve ekonomik konumda daha çok parçalanmaya yol açma olasılığı olduğuna işaret eden Powell, daha yüksek bir enflasyon dünyasının olabileceğini, küreselleşmenin ise yavaşladığını aktardı.

Lagarde: “Enflasyona kademeli bir halde müdahale edilmeli”

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde da katılmış olduğu aynı panelde gelişme risklerinin aşağı yönlü bulunduğunu söylemiş oldu.

Avrupa’nın ekonomik toparlanmasının bir dereceye kadar durduğunu belirten Lagarde, Avro Bölgesi ve ABD ekonomilerinin değişik oranlarda büyüdüğünü kaydetti.

Lagarde, Avro Bölgesi’nde enflasyonun oldukça yüksek olduğuna dikkati çekerek, enflasyona kademeli şekilde müdahale edilmesi icap ettiğini beyan etti.

ECB’nin haziran toplantısının faiz oranlarının seyri için anahtar özellikte bulunduğunu belirten Lagarde, ne yapılacağına karar vermek için verilerin beklenilmesi icap ettiğini dile getirdi.

Lagarde, “Bizim için bu bir sıkılaşma meselesi değil, para politikasını normalleştirme meselesi.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.