Federal mahkeme, Feysbuk’un iddiasını reddetti!

07.02.2022
Federal mahkeme, Feysbuk’un iddiasını reddetti!


Avustralya’da milyonlarca kişinin kişisel verilerinin rızası olmadan toplandığı Cambridge Analytica skandalıyla ilgili Feysbuk tarafına oluşturulan davada yeni bir gelişme yaşandı. Federal mahkeme, firmanın ülkede iş yapmadığı yada kişisel informasyon toplamadığı yönündeki iddiasını reddetti. İşte detaylar…

Mark Zuckerberg, Facebook ve Instagram’ı kapatmakla tehdit etti!


Mark Zuckerberg, Feysbuk ve Instagram’ı kapatmakla tehdit etti!

Ortaya çıkan haberlere gore Meta, eğer AB geri adım atmazsa, Feysbuk ve Instagram için kapatma sonucu alabilir. İşte detaylar…

Mahkeme, Feysbuk tarafının iddiasını kabul etmedi

Mahkemenin görüşü, Feysbuk’un Avustralyalı kullananların cihazlarına çerezler yüklediği için ülkede iş yapmış olduğu yönünde oldu. Bundan dolayı hakime gore bu, platformunun işleyişinin önemli bir parçasıydı. Ek olarak, Avustralya’da erişilebilen herhangi bir web sitesinin ülkede iş yapmış olduğu anlamına geldiği belirtiliyor.

mahkeme Facebook

Feysbuk’a gore, bir çerez yerleştirildiği yere değil, göndermiş olduğu yere kurulur. Bu sebeple, sunucularının Avustralya’da bulunmadığı göz önüne alındığındaysa, şirket orada resmi olarak iş yapmıyor anlamına gelir. Ek olarak şirket, veri merkezlerinin kullanıcı cihazlarına dijital sinyaller ilettiğini ve bunun bu cihazların dijital durumunda bir değişikliğe yol açtığını deklare etti.

Buna ek olarak şirket, işleyişi anlatabilmek için bir örnek verdi. Yurtdışından bir kişinin Avustralya’ya mektup gönderirse ve bunun arkasından mektubu alan okuyucu ekonomik tesiri olan bir eylemde bulunmaya karar verirse, bu asla gönderenin Avustralya’da iş yapmış olduğu şeklinde yorumlanamaz.

mahkeme Facebook

Fakat mahkeme bu mevzuda katı bir duruş sergiliyor. Mevzuyla ilgili meydana getirilen açıklamadaysa şunlar söyleniyor:

Feysbuk, bir yargı alanındaki bilgisayar tabanlı faaliyetin başka bir yargı alanında bulunan bilgisayarlardaki bir etkiden daha fazlasını oluşturamayacağı sonucuna varıyor. Bu görüşü haklı çıkarmak için de ortaya fazlaca fazla kanıt sunuyor.

Aslen Feysbuk’a karşı oluşturulan dava, dört yıldan fazla bir süre ilkin meydana gelen Cambridge Analytica skandalında birçok Avustralyalı Feysbuk kullanıcısının gizliliğinin ihlal edilmesinden kaynaklanıyordu. Bu danışmanlık şirketi, This is Your Digital Life adlı bir kişilik testi uygulamasını kullanarak, milyonlarca kullanıcının kişisel verilerine izinleri olmadan erişim sağlamıştı.

Bahsi geçen uygulama Avustralya’da yalnızca 53 kişi tarafınca yüklenmiş olmasına rağmen, Cambridge Analytica, bu 53 kişi vasıtasıyla ülkedeki averaj 311 bin 74 kişinin verilerini toplamayı başardı. Peşinden bu verileri Brexit ve Donald Trump benzer halde siyasal reklamlar için kullandı.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da yada yorumlarda bizlerle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin!


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.