Feysbuk yüz tanıma özelliği yüzünden kullanıcılara para ödeyecek

19.05.2022
Feysbuk yüz tanıma özelliği yüzünden kullanıcılara para ödeyecek


ABD’nin Illinois eyaletinde Feysbuk’a yüz tanıma özelliği sebebiyle 2015 senesinde oluşturulan toplu dava sonuca bağlandı. Firmanın, kullanıcılara data vermeden ve rızasını almadan biyometrik verilerini toplamasını yasaklayan bir yasayı ihlal etmiş olduğu öne sürülüyordu.

Bu iddiaları kabul etmeyen Feysbuk yönetimi ise onlarca kere kez karşı dava açarak ile ilgili suçlamalardan kurtulmaya çalışmıştı bir tek mahkeme her seferinde reddetmişti. Davanın açılmasının üstünden 7 yıl geçmişken, Şimal Kaliforniya’daki Bölge Mahkemesi kullanıcılara 397 dolar ödenmesine karar verdi.

Feysbuk yüz tanıma özelliği yüzünden tazminata mahkum oldu

Illinois’ta yaşayan 1,6 milyondan fazla Feysbuk kullanıcısı, ödeme çeklerini bu hafta direkt depozito yada posta yöntemiyle almaya başladı. Davaya dahil olan bazı kullanıcılar, aynı evde yaşamış olduğu kişilerle birlikte ödeme alma hakkı kazandıklarını söyleseler de, çekin neredeyse her insana ulaşmadığı belirtiliyor.

Facebook kullanıcıları dikkat: Tehlike yeniden ortaya çıktı!


Feysbuk kullanıcıları dikkat: Çekince tekrardan ortaya çıktı!

Trend Micro, bünyesinde Facestealer trojanı barındıran 240’dan fazla uygulama tespit ettiklerini deklare etti. İşte ayrıntılar…

Feysbuk, platformda paylaşılan fotoğraf ve videolardaki kişileri tanımlayabilmek için geliştirdiği yüz tanıma sistemini geçen seneden itibaren kullanımdan kaldırsa da, o zamana kadar etken bir halde kullanıyordu. Davacıları temsil eden avukatlara bakılırsa bu özellik, Illinois eyaletinin Biyometrik Informasyon Gizlilik Yasasına aykırıydı.

facebook

Şirket geçtiğimiz Ekim ayında “Meta Platforms Inc.” olarak yoluna devam etme sonucu almasının arkasından, yüz tanıma sistemini de kullanımdan kaldırdı. Özelliği etken olarak kullanan kullananların artık fotoğraflarda otomatikman tanınmayacağı açıklandı. Ek olarak Meta, halihazırda kayıtlı olan 1 milyardan fazla yüz tanıma şablonunu da tüm sistemlerden sildiğini duyurdu.

Buna ek olarak, görme engellilere destek olmak amacıyla geliştirilen alternatif metin açıklamalarında da fotoğraflarda tespit edilen kişilerin isimlendirmesinin durdurulması kararlaştırıldı. Şirket bu kararın, kullananların artan endişesini gidermek için alındığını söylemiş oldu.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.