Fidye yazılımı saldırıları 2021’de kaç kişiyi etkiledi?

23.02.2022
Fidye yazılımı saldırıları 2021’de kaç kişiyi etkiledi?


Ransomware (fidye yazılımı), bulaştığı sistemlerdeki tüm dosyaları şifreleyerek kullanıcının erişimini engelliyor. Virüsü geliştiren saldırgan bir çok süre bilgisayara bıraktığı bir notla, dosyalara tekrardan erişim sağlayabilmesi karşılığında kullanıcıdan kripto parayla fidye istiyor.

Fidye yazılımlarının şifrelediği dosyaları kurtaran çeşitli güvenlik araçları var. Yalnız saldırganlar, ransomware’ları sürekli geliştiriyor ve gizyazı kırma araçları bir süre sonrasında işe yaramıyor. Okul, hastane, şirket, devlet kurumu başta olmak suretiyle bulaştığı her sektörü zor duruma sokan fidye virüsleri hakkında yeni istatistikler paylaşıldı.

En iyi Android antivirüs uygulamaları (2021)


En iyi Android antivirüs uygulamaları (2021)

Akıllı telefonlarımızı tehditlerden korumak için bazı uygulamalara gereksinim duyuyoruz. İşte en iyi Android antivirüs uygulamaları…

Fidye yazılımı saldırılarında tedirgin eden artış

Güvenlik şirketi SonicWall, 2021 yılına ilişkin Siber Tehdit Raporunu paylaştı. Verilere gore geçtiğimiz yıl dünya genelinde 2020’ye kıyasla yüzde 105 artışla 623,3 milyon fidye yazılımı saldırısı gerçekleşti. Bu sayı, 2019 yılının raporuyla karşılaştırıldığında ise yüzde 232’lik artışı temsil ediyor.

yapay zeka siber güvenlik sektörü 2

Siber saldırganların uzaktan kod yürütme yöntemiyle kurbanın sistemini ele geçirmesini elde eden Log4j güvenlik açığında da artış kaydedildi. SonicWall Güvenlik Ekibi araştırmacıları, 11 Aralık 2021’den 31 Ocak 2022’ye kadar toplam 142,2 milyon Log4j saldırısı (her gün averaj 2,7 milyon) gerçekleştiği bilgisini paylaştı.

Öte taraftan kripto para hırsızlığı küresel olarak yüzde 19 artışla 97,1 milyona ulaşırken; IoT (Nesnelerin İnterneti) tabanlı cihazları hedef alan kötü amaçlı yazılım saldırıları da senelik yüzde 6 artarak 60,1 milyon seviyesinde gerçekleşti.

Google Chrome kullanıcıları dikkat: Acil güvenlik güncellemesi yayınlandı!


Google Chrome kullanıcıları dikkat: Acil güvenlik güncellemesi yayınlandı!

Google, bir süre ilkin Chrome tarayıcısı için acil güvenlik güncellemesi yayınladı. İşte güncelleme detayları…

Asla fidye yazılımına maruz kaldınız mı? Deneyimlerinizi yorum kısmında yada SDN Forum’da paylaşabilirsiniz.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.