Filmleri aratmayacak hareket! Apple Watch ile otomobil takip edeni

28.03.2022
Filmleri aratmayacak hareket! Apple Watch ile otomobil takip edeni


Akıllı saatten telefona, tablete varana kadar günlük hayatta kullandığımız cihazların hepsinde GPS teknolojisi bulunuyor. Bu teknoloji ebeveynlerin küçük çocuklarını anlık olarak takip ederek attıkları adımdan haberdar olmalarını sağlıyor. Buna benzer senaryolarda son aşama yararlı olan konum takip edeni kimi süre kötü amaçlar için kullanılabiliyor.

Apple’ın nesne seyretme aleti AirTag ile izinsiz bir halde başkalarını takip edenlere şahit oluyoruz. Şirket AirTag’i yalnızca kaybolan eşyaları bulabilmek amacıyla ürettiğini ve gizli saklı saklı takip yapmanın doğru olmadığını vurgulasa da, bu şekil vakaların sayısı ne yazık ki günden güne artıyor.

Google ve Apple, Rusya’ya bir darbe daha vurdu!


Google ve Apple, Rusya’ya bir darbe daha vurdu!

Google ve Apple Hisse, Rusya ödeme sistemi Mir yasağı için tekrardan harekete geçti. Bu anlamda Rus kullanıcılar bir hizmete daha veda etti.

Otomobil tekerine yerleştirilen Apple Watch ile gizli saklı saklı takip

ABD’nin Tennessee eyaletinin başkenti Nashville’de yaşayan bir adam, kız arkadaşının otomobilinin tekerine bağladığı Apple Watch ile konumunu gizlice takip etti. Bu şekil vakalarda bir çok süre AirTag kullanıldığını görsek de, 29 yaşındaki Lawrence Welch bir akıllı saatten faydalanarak tehlikenin nesne takip cihazlarıyla sınırı olan olmadığını gösterdi.

https://i0.wp.com/shiftdelete.net/wp-content/uploads/2022/03/Apple-Watch-bu-sefer-erken-kanser-teshisi-sagladi-2.jpg?resize=1170%2C658&ssl=1

Kurbanın beyanına bakılırsa, Lawrence Welch kendisini onlarca kere kez öldürmekle tehdit ediyordu. Hatta koruma talebinde bulunmak suretiyle bulunmuş olduğu bölgedeki aile güvenliği merkezine başvurduğunu belirten hanım, adam arkadaşıyla birlikte birbirlerini seyretmek için Life360 uygulamasını kullandıklarını bir tek bunu kendi aletinden kaldırdığını söylemiş oldu.

Lawrence Welch polis tarafınca aile güvenliği merkezine çağrıldı. Merkeze bir süre sonrasında gelen Welch, polisin yanına gitmesi gerekirken orada bulunan kız arkadaşının otomobiline doğru ilerledi ve ön taraftaki lastiğe yaklaştığı fark edildi. Polis memurları aracı incelediklerinde ise ön tekere bağlanmış bir Apple Watch tespit ettiler.

Adam tutuklandı

Polis ekipleri yaptıkları araştırma sonucunda akıllı saatin Lawrence Welch’e ilişkin bulunduğunu anlamış oldu. Bunun üzerine, geçmişte de çeşitli saldırı suçlamalarıyla yargılanan Welch tutuklandı. Apple, 15 Mart’ta gösterilen iOS 15.4 sürümüyle AirTag şeklinde cihazlarla gizli saklı saklı takibin önüne geçecek yenilikleri kullanıma sundu.

Sizler bu mevzuda neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmında yada SDN Forum’da paylaşabilirsiniz.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.