Finansal istikrara yönelik tedbirler devam edecek

27.06.2022
Finansal istikrara yönelik tedbirler devam edecekBakanlık, atılan adımların, finansal istikrarı destek sunar özellikte bulunduğunu belirtti.


Hazine ve Maliye Bakanlığı: Finansal istikrara yönelik tedbirler devam edecek

Gömü ve Maliye Bakanlığı, BDDK kararlarına ilişkin izahat yapmış oldu

Açıklamada, finansal istikrar için lüzumlu tedbirlerin alınmasına devam edileceğine vurgu yapılmış oldu.

Bakanlık, son dönemde BDDK’nın kredi kararlarına ilişkin açıklamada, şu ifadeleri kullandı:

Bakanlık izahat yapmış oldu

“Yurt dışı yerleşiklerle türev işlem gerçekleştiren bankalar ve finansal kuruluşlar dışındaki yurt içi yerleşik kişilere kullandırılacak ticari nakdi kredilere %500 risk ağırlığı getirilmesi,

Konut kredilerinde ve konut teminatlı kredilerde kredi kıymet oranının farklılaştırılması,

“9 Haziran’da attığımız adımların bir devamıdır”

15 milyon TL üstünde döviz varlığı bulunan ve yabancı para nakdi varlıkların TL karşılığının; etken toplamından yada son 1 senelik net satış gelirinden büyük olanı %10’u aşan bağımsız denetime doğal olarak gerçek sektör şirketleri için TL cinsinden yeni nakdi ticari krediye erişimlerinin sınırlandırılması kararları, 9 Haziran’da attığımız adımların bir devamıdır.”

“Finansal istikrarı destek sunar özellikte”

Kredi piyasası gelişmelerine yönelik alınan bu tedbirlerin, hem Türkiye Iktisat Modeli çerçevesindeki selektif kredi yaklaşımını hem de finansal istikrarı destek sunar özellikte olduğu kaydedildi.

Tedbirler devam edecek

Tüm iktisat kurumlarıyla beraber ve eşgüdüm halinde birbirini tamamlayıcı ve finansal istikrarın güçlendirilmesine yönelik tedbirlerin alınmaya devam edileceğinin altı çizildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı: Finansal istikrara yönelik tedbirler devam edecek #1

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

UYARI : İnternet sitemizde yer alan tüm bilgi, haber, yazı ve yorumlar genel bilgilendirme amaçlı olup doktor muayenesi, teşhis ve tıbbi tedavi yerine geçmez. Sitemizde yer alan bilgileri uygulamadan önce mutlaka konusunda uzman bir doktora danışmalısınız. Her bireyin metabolik yapısı farklı olduğu için sitemizde verilen bilgiler sizin metabolik yapınıza ve/veya hastalığınızın tedavisine uygun olmayabilir ve size uygun olmayan bir uygulama sonucu sağlığınız bozulabilir. Siteyi ziyaret eden ziyaretçilerin ve üyelerin; konusunda uzman bir doktorun görüşünü almadan ve sağlık kontrolünden geçmeden sitede yer alan bilgileri uygulamaları halinde doğabilecek sağlık sorunlarından Webhane.Com sitesi sorumlu değildir. deneme bonusu veren siteler