Firefox Focus, SSL kullanmayan sitelere ağırlık basma yaşatacak!

08.03.2022
Firefox Focus, SSL kullanmayan sitelere ağırlık basma yaşatacak!


SSL sertifikası, 2022 senesinde izlenme icra eden her sitenin haiz olması gereksinim duyulan bir enstrümandır. Günümüzde ziyaret ettiğimiz neredeyse her sitede SSL sertifikası olsa da bazı istisnalar var. Senelerden beri güncellenmeyen siteler, bu sertifikaya haiz olmadığı için verilerimizin başkaları tarafınca izlenmesine kapı açıyor. Firefox Focus, yeni özelliği ile sertifikası olmayan sitelere kapıyı kapatacak. WhatsApp, sevilen […]

SSL sertifikası, 2022 senesinde izlenme icra eden her sitenin haiz olması gereksinim duyulan bir enstrümandır. Günümüzde ziyaret ettiğimiz neredeyse her sitede SSL sertifikası olsa da bazı istisnalar var. Senelerden beri güncellenmeyen siteler, bu sertifikaya haiz olmadığı için verilerimizin başkaları tarafınca izlenmesine kapı açıyor. Firefox Focus, yeni özelliği ile sertifikası olmayan sitelere kapıyı kapatacak.

WhatsApp, sevilen iOS aracını Android’e getiriyor!


WhatsApp, sevilen iOS aracını Android’e getiriyor!

Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, bir süredir iOS’ta olan özelliği sonunda Android’e getiriyor. İşte detaylar!

Firefox Focus, yeni özelliği ile SSL olmayan siteleri blokluyor

Firefox’un mobil platformlarda ciddi bir pazar oranı var. Tek bir tarayıcıya odaklanmak yerine değişik ihtiyaçlara yönelik değişik sürümler de yayınlamaları, mobildeki pazar paylarının önemli bir sebebi. Firefox Focus, bu sürümlerden gizlilik odaklı olanıdır. Focus’u kullandığınızda gizliliğinizi ihlal eden siteler direkt olarak engelleniyor. Artık engelleme seçeneklerine, HTTPS protokolünü kullanmayan siteler de dahil.

Firefox Focus, yeni sürümüyle özelleştirme seçenekleri de getirdi. Artık ana sayfanızdaki duvar kağıdını ya da rengini değiştirebilirsiniz. Küçük bir özellik olsa da her gün kullandığımız bir tarayıcıda bunların olması gerekiyor.

Ziyaret ettiğiniz sitede SSL yoksa bağlantı ‘https://’ yerine ‘http://’ şeklinde görünür. Bu şekilde olduğunda siteye gönderdiğiniz ve siteden aldığınız veriler web sağlayıcınız ya da ağınıza bağlı diğeri kişiler tarafınca görülebilir. SSL olduğunda ise veriler uçtan uca şifrelendiği için kırılması neredeyse imkansızdır. SSL kullanan her site güvenli demek olmasa da en azından bağlantınıza üçüncü bir taraf dahil olmaz.

Isterseniz bu yeni özelliği ayarlardan etkinleştirebilirsiniz. Fakat bazı eski sitelere erişirken sorun yaşamanız ihtimaller içindedir.

Kaynak: shiftdelete.net


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.