Ford 750 bin aracı yazılım ve yangın riski sebebiyle geri çağırdı!

02.04.2022
Ford 750 bin aracı yazılım ve yangın riski sebebiyle geri çağırdı!


ABD’li otomotiv devi Ford, 750 bine yakın aracını iki tehlikeli netice hata yüzünden geri çağırıyor. Ford Motors’tan gelen açıklamaya gore, yağ sızıntısı ve frenlemeyi engelleyebilecek bir yazılım hatası birçok modeli tehlikeye atıyor.

Ford’dan insanları işten çıkartacak yeni robot! 7/24 çalışıyor


Ford’dan insanları işten çıkartacak yeni robot! 7/24 çalışıyor

Ford, Javier robot ile 3D yazıcı işlerini otonom hale getiriyor. Javier, değişik markadaki makinelerin iletişimini sağlıyor.

Ford yağ ve fren problemi sonrası otomobillerini geri çağırıyor

ABD’deki Ford sahiplerini etkileyen bazı güvenlik sorunları sonrasında 737 bin aracın geri çağrılacağı öğrenildi. Fren sistemini tehlikeye atan yazılım hatasını ve motor yağı muhafazasının yeterince güçlü olmadığını fark eden Ford, binlerce araç sahibini uyardı.

Otomobil üreticisi, 1.5L motora haiz 2020-2022 Ford Escape ve 2021-2022 Ford Bronco Sport araçlarında motor yağı muhafazasının çatlayarak yangına niçin olabilecek yağ sızıntısı riskini fark etti. Bu hatadan kaynaklandığı kabul edilen minimum 8 yangın raporu aldığını söyleyen şirket, herhangi bir yaralanma yada kaza olmadığını belirtti.

Araçları alan bayiler, yağ ayırma bölmesinde hasar yada sızıntı olup olmadığını denetim edecek ve eğer gerekiyorsa yağ ayırma muhafazasını ve contasını değiştirecek.

Ford ek olarak 2021-2022 model Ford F-150 ile 2022 model Maverick, Expedition, Lincoln Navigator, F-250, F-350, F-450 ve F-550 araçlarını elektrikli hidrolik fren sistemindeki yazılım hatası sebebiyle çağırdı.

Kusurlu araç modellerini alacak Ford bayilerinin, entegre treyler fren denetim modülünün yazılımını güncelleyeceği ifade edildi. Ford’un bugüne dek yazılım hatasına dair 67 raporu bulunuyor, bir tek geri çağırma sorununa ilişkin herhangi bir kaza yada yaralanma olmadığı aktarıldı.

Geçen hafta Ford, fren hidroliğindeki sorun yüzünden frenleme enerjisini azaltabilecek 195 bin pikap ve SUV’yi geri çağırmıştı. Otomobil devi, hatalı araç sahiplerini 18 Nisan’dan itibaren bilgilendirmeye başlayacağını deklare etti.

Peki ya siz Ford’un hatalı araçlarını geri çağırması hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından ya da SDN Forum‘da bizlerle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.