Ford, çip krizi yüzünden en popüler aracının üretimini durduracak!

06.02.2022
Ford, çip krizi yüzünden en popüler aracının üretimini durduracak!


Geçtiğimiz yıl süresince pek fazlaca tüketici elektroniğinden otomobillere kadar her yerde çip krizi karşımıza çıktı. Firmalar, bilhassa pandeminin bununla birlikte getirmiş olduğu kapanmalar ve üretim bandındaki aksamalar başta olmak suretiyle, hammadde kıtlığı yüzünden bu problemi yaşıyorlar.

Hatta bazı firmalar, geçtiğimiz yıl içinde birden fazla kez üretimi durdurma sonucu almak mecburiyetinde bırakıldı. Şimdiyse çip krizi yüzünden Ford, en fazlaca sevilen aracının üretimini bir süreliğine durduracağını deklare etti. İşte detaylar…

Küresel çip krizi, Jaguar Land Rover’a darbe vurdu


Küresel çip krizi, Jaguar Land Rover’a darbe vurdu

Tüm dünyada baş gösteren küresel çip krizi otomotiv sektörünü de tesiri altına aldı. Bu problem, Jaguar Land Rover’ı da etkiledi.

Ford, çip krizi yüzünden 8 fabrikasında üretimi durduruyor

Küresel çip krizi, ne süre atlatılmaya başlandığı düşünülse tekrardan ortaya çıkıyor. Bu sefer de talihsiz isim Ford oldu. Bir şirket sözcüsü geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu açıklamada, ABD, Meksika ve Kanada’daki sekiz fabrikasında üretimi durduracağını yada ciddi seviyede azaltacağını söylemiş oldu.

Ford çip krizi

Buna ek olarak, Ford tarafınca alınan bu kararın 7 Şubat itibariyle işleme gireceğini belirtiliyor. Ek olarak şirket, en popüler ve karlı araçlarından kabul edilen F-150’yi ürettiği Kansas fabrikasında da üretimi durduracağını söylüyor.

Bu, Ford tarafının çip krizi ile olan ilk mücadelesi olmayacak. Ek olarak etkilenen tek kişi de olmayacak. Geçtiğimiz yıl Eylül ayında General Motors, bileşen kıtlığı sebebiyle Şimal ABD fabrikalarının dördü haricinde tümünde üretimi geçici olarak askıya almıştı.

Ford çip krizi

Senenin başlangıcında ABD Tecim Departmanı, yarı iletkenle ilgili tedarik engellemelerinin minimum 2022’nin ikinci yarısına kadar süreceği mevzusunda uyarıda bulunmuş oldu. Departman Sekreteri Gina Raimondo, “Ormandan çıkmaya yakın bile değiliz” şeklinde bir açıklamada bulunmuştu.

Aslen, Ford benzer şekilde üreticiler problemi çözmek için erkenden harekete geçti. Kasım ayında şirket, ABD yarı iletken üretimini çoğaltmak için GlobalFoundries ile stratejik bir ortaklık duyurdu. Fakat otomobil üreticisi, muhtemelen bir süre bu düzenlemeden yarar sağlamayacak. Gene de şirket, senenin 2. yarısında durumun önemli seviyede iyileşmesini beklediklerini söylemiş oldu.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da yada yorumlarda bizlerle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin!


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.