Ford’dan elektrikli scooter kiralama pazarında geri adım

08.01.2022
Ford’dan elektrikli scooter kiralama pazarında geri adım


Ford’un 2018 senesinde satın almış olduğu elektrikli scooter kiralama platformu Spin, tekrardan yapılanmaya gideceğini duyurdu. Açık izinli pazarlardan çekileceğini belirten şirket, işten çıkarma gerçekleştireceğini deklare etti.

İlk olarak Scoot Networks tarafınca 2012 senesinde hayata geçirilen elektrikli scooter kiralama hizmeti, Bird ve Lime adlı firmaların sektöre giriş yapmasıyla birlikte hızla yayıldı. Devletimizde de BinBin, Hop ve Martı benzer şekilde firmalar tarafınca sağlanan elektrikli scooter kiralama hizmeti, dünya genelinde oldukça popüler hale geldi.

Togg CEO’sundan fiyat ve scooter açıklaması!


Togg CEO’sundan fiyat ve scooter açıklaması!

Togg CEO’su Gürcan Karakaş, geliştirdikleri modellerin tutarları ve scooterların oluşturduğu mikro mobilite hakkında konuştu.

Ford’un elektrikli scooter kiralama şirketi Spin, küçülmeye gidiyor

Birçok ülke, elektrikli scooter kiralama firmalarına açık izinli pazar imkanı sunuyor. Sınırsız sayıda firmanın dahil olabildiği açık izinli pazarlar, rekabetin yükselmesine niçin oluyor. Sınırı olan satıcılara izin verilen bölgelerde ise durum tam tersine dönüyor.

Ford'un elektrikli scooter kiralama şirketi Spin, küçülmeye gidiyor

Bazı ABD eyaletleri, Almanya ve Portekiz pazarından çekileceklerini açıklayan Spin, Şubat 2022’de de İspanya pazarını terk edeceklerini belirtti. İleriye dönük yapılanma hedeflerinden bahseden şirket, yalnızca belirli sayıda elektrikli scooter şirketine izin verilen ülkelere odaklanacaklarının altını çizdi.

Spin CEO’su Ben Bear, sınırı olan satıcılara izin verilen bölgelerde araç başına gelirin oldukça yüksek bulunduğunu deklare etti. Bear, “Tekrardan yapılanma kararımız Spin mensubunun kabaca dörtte birini etkiliyor. Bu durumdan etkilenen çalışanlara işten ayrılma için ek maaş tahsis edilecek. Ek olarak işten çıkarılacak kişilerin kıdem tazminatları hususi olarak hesaplanacak. Şirketimizin bilgisayar verdiği personellerimizden bilgisayarlarını geri istemeyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Ford’un satın alımından 1 yıl sonrasında agresif genişleme planını açıklayan Spin, 2020’de Avrupa’nın birçok bölgesinde hizmet vermeye başladı. Açık izinli pazarlardaki rekabet oranının yüksek olması sebebiyle zarar etmeye başladı.

Birden fazla elektrikli scooter kiralama şirketinin aynı pazarda faaliyetine müsaade eden ülkelere tepki gösteren Bear, “Açık izinli pazar anlayışı şirketlere zarar veriyor. Piyasa dinamikleri karlılığa giden net bir yol belirlememizi zorlaştırıyor. Ülkelerin daha spesifik çalışmalara imza atması gerekiyor.” dedi.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.