Fotoğraf Boyutu Küçültme Nasıl Yapılır?

05.05.2020
Fotoğraf Boyutu Küçültme Nasıl Yapılır?

Fotoğraf boyutu küçültme nasıl yapılır; Aslında bu işlemi çok basit adımlar ile yapabileceksiniz. Fotoğraf küçültme programı ihtiyacı duymadan fotoğraf ve resimlerinizi, dilediğiniz boyuta getirmek mümkün olacak. Bu noktada 2 farklı taktik ile sizlere resim ve fotoğraf küçültme işlemini öğreteceğiz.

İlk yöntemimiz paint kullanarak fotoğraf küçültme işlemi olacaktır. Bu işlemi aktarırken adım adım sizlere sunacağız.

Resim ve Fotoğraf Boyutu Küçültme Nasıl Yapılır?

 1. Fotoğraf boyutu küçültme işini gözünüzde büyütmeyin. Aşağıda verdiğimiz yöntemleri eksiksiz bir şekilde yapın ve dilediğiniz boyuta ulaşın.
 2. Paint İle Fotoğraf Boyutu Ayarlama
 3. Bilgisayarınızda bulunan Paint programını açın.
 4. Fotoğraf küçültme işlemi için karşınıza boş bir sayfa gelecektir. Bu boş sayfa içerisine, küçültmek istediğiniz görseli kopyalayın ve yapıştırın.
 5. Daha sonra sol üst köşede araç çubuğunda bulunan ‘’Yeniden boyutlandır’’ boyutuna tıklayın. Bunun kısa yolu ise Ctrl + W dir.
 6. Açılan ekranda ölçüt boyutu vardır. Ölçüt boyutunu ‘’Yüzde’’ olarak ayarladığınız taktirde otomatik bir şekilde fotoğraf boyutlandırma işlemi yapabilirsiniz.
 7. Eğer, ölçüt oranını değilse piksel seçeneğini seçerseniz, istediğiniz çözünürlük oranını girebilirsiniz. Burada tamamen manuel ayarlar söz konusudur.
 8. Fotoğraf boyutu küçültme işlemi yaparken her zaman ‘’En boy oranını koru’’ seçeneği açık olmalıdır. Eğer, bu seçeneği işaretlemezseniz, yapacağınız ölçüler ayarsız olabilir. Bu seçeneği açarak daha güzel fotoğraflar elde edebilirsiniz.
 9. Size gerekli olan oranları bulup, yazdıktan sonra tamam seçeneğine tıklayın.
 10. Daha sonra kayıt ekranı gelecektir. Burada ‘’Farklı kaydet’’ seçeneğine tıklayın ve fotoğraf boyutu küçültme işlemi yaptığınız görseli dilediğiniz formatta kayıt edin. Unutmayın ki; PNG formatındaki görseller daha kaliteli olacaktır. JPG ise daha az kalitede ve daha az yer kaplayıcı olacaktır.
 11. Tüm bu adımlardan sonra fotoğraf boyutu ayarlama işleminiz tamam.
Fotoğraf Boyutu Küçültme Nasıl Yapılır

Fotoğraf Boyutu Küçültme Nasıl Yapılır

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.