Foxconn Meksika’da fidye yazılımı saldırısı yaşadı

03.06.2022
Foxconn Meksika’da fidye yazılımı saldırısı yaşadı


Elektronik devi Foxconn, fabrikalarına fidye yazılımı saldırısı gerçekleştirildiğini doğruladı. Meksika’daki fabrikalara meydana gelen saldırı sonrasında üretimin durdurulduğu ifade edildi. Peki bu saldırıdan hangi üretim ortakları etkilendi?

Foxconn’a Meksika’da fidye yazılımı saldırısı

Tayvan merkezli üretici, fidye saldırısıyla ilgili detay vermekten kaçındı, bir tek LockBit olarak malum meşhur fidye yazılım grubu Meksika’daki saldırıyı üstlendi. Meksika’daki fabrikaların bilgisayar, LCD TV, mobil aygıt ve set üstü kutu ürettiği ifade edildi.

Foxconn’dan Apple’a müjdeli haber!


Foxconn’dan Apple’a müjdeli haber!

Çin’deki koronavirüs vakaları sebebiyle son dönemde oldukça zor bir dönemden geçen Apple’a, tedarikçisi Foxconn’dan sevindiren haber geldi.

Güney ABD ülkesinde üç büyük tesise haiz olan Foxconn, fidye yazılımı saldırısıyla birlikte üretime ara verdiğini söylemiş oldu. Şirket mevzuyla ilgili verdiği demeçte, “genel üretim üstündeki etkinin minimum düzeyde tutulmasının” hedeflendiğini deklare etti. Faaliyetlerin ise belirlenmiş bir plan ile tekrardan başlayacağını aktardı.

foxconn-cephesinden-cip-tedarikiyle-ilgili-korkutan-haber

LockBit fidye yazılımının son kurbanı olan Foxconn, nerede ise hangi ürün gruplarının çekince altında bulunduğunu belirtmedi. Yalnız Meksika’daki tesislerde daha ilkin Sony, Motorola ve Cisco Systems benzer şekilde dev markaların üretim yapmış olduğu biliniyor.

Birden fazla teknoloji firmasına çeşitli tüketici elektroniği ürünleri üreten Foxconn, şirketlerin patentlerini kullanma hakkına haiz. LockBit saldırganları ise bu patentleri dağıtacaklarını ve “fikri iyelik oluşturan şemaları ve teknik çizimleri” sızdıracaklarını söylemiş oldu.

İddiaya nazaran LockBit grubu, Foxconn’dan 34 milyon dolar fidye talep etti. Son saldırı kapsamında Meksika fabrikalarından 100 GB veri çaldıklarını ve 20-30 TB’lık yedeklenmiş veriyi ise yok ettiklerini dile getirdi.

Şirket sözcüsünden gelen açıklamada, vakayla ilgili araştırmanın devam etmiş olduğu aktarıldı. Topladıkları bilgileri yönetime, müşterilere ve ek olarak tedarikçilere sunacaklarını dile getirdi:

“Meksika’daki fabrikalarımızdan birinin Mayıs ayı sonlarında bir fidye yazılımı siber saldırısına uğramış olduğu doğrulandı. Firmanın siber güvenlik ekibi buna nazaran kurtarma planını yürütüyor. Yapınak yavaş yavaş normale dönüyor.”

Siz Foxconn fidye yazılımı saldırısı hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin!


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.