Fransa’da cumhurbaşkanı seçimi için sandık başına gidilecek

10.04.2022
Fransa’da cumhurbaşkanı seçimi için sandık başına gidilecekFransa’da halk bugün cumhurbaşkanı seçimi için sandık başına gidecek. 12 adayın yarışacağı seçimde oy kullanma işleme mahalli saatle 08.00’da başlamış olacak ve 19.00’da sona erecek.

Fransa’da cumhurbaşkanı seçiminin ilk turu bugün gerçekleştirilecek.

48,7 milyon seçmenin olduğu Fransa’da ilk turu gerçekleşecek seçimde, 12 aday içinde yüzde 50’yi geçen, gelecek 5 yıl süresince ülkeyi yönetecek.

Yeni cumhurbaşkanı seçilecek

Hiçbir aday ilk turda yüzde 50’yi geçemezse en fazla oyu alan iki aday 24 Nisan’da düzenlenecek seçimin ikinci turunda kozlarını paylaşacak.

Seçimin galibi Fransa’nın yeni cumhurbaşkanı olacak.

Oy kullanma işlemi Fransa’nın ana kara topraklarında, mahalli saatle 08.00’da başlamış olacak ve 19.00’da sona erecek. Büyük kentlerde ise saat 20.00’a kadar oy kullanılabilecek.

Fransa’da cumhurbaşkanı seçimi için sandık başına gidilecek #1

12 aday yarışacak

Araştırma şirketleri sandıkların kapanmasından itibaren 12 adayın yarışacağı seçimin tahmini neticelerini vermeye başlayabilecek.

Resmi sonuçlar ise Anayasa Mahkemesi tarafınca 13 Nisan’da açıklanacak.

Seçimi kazanan aday 13 Mayıs’a kadar cumhurbaşkanlığı görevini devralacak.

Mevcut Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’la beraber 12 adayın yarışacağı seçimde, merkez sağ Cumhuriyetçiler (LR) talibi Valerie Pecresse, Ulusal Birlik (RN) partisi lideri Marine Le Pen ve Tekrardan Fetih (Reconquete) partisi Başkanı Eric Zemmour aşırı sağ adaylar olarak öne çıkıyor.

Sol cepheden, Boyun Eğmeyen Fransa Partisi lideri Jean-Luc Melenchon, ilk turu geçebilecek tek sol aday olarak gösteriliyor.

Fransa’da cumhurbaşkanı seçimi için sandık başına gidilecek #2

Mevcut Cumhurbaşkanı Macron

2017’de öne çıkardığı liberal politikalarla cumhurbaşkanı görevine seçilen Macron’un popülaritesi, dünya gündeminde de yankı uyandıran sarı yelekliler hareketi ile ekonomik ve toplumsal problemler sebebiyle düştü.

Kovid-19 salgını döneminde ekonomik sıkıntılara yönelik eleştirilerin odağını değiştirebilmek için Müslümanları hedef alan bir yasayı gündeme getiren Macron, internasyonal cemiyet, sivil cemiyet kuruluşları, insan hakları savunucuları tarafınca ülkede Müslümanlara karşı zulüm ortamı oluşturmak, İslamofobiyi kurumsallaştırmak ve ayrımcılıkla suçlandı.

Anketler, seçimin ikinci turunun Macron ve aşırı sağcı adaylardan önde gelen Le Pen’in içinde geçeceğini gösteriyor.

Fransa’da cumhurbaşkanı seçimi için sandık başına gidilecek #3

Marine Le Pen

Aşırı sağcı Fransız politikacı Marine Le Pen, Türkiye’nin NATO üyeliğinin sorgulanması icap ettiğini belirterek, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Akdeniz’de yaşanmış olan vaka sonrası Ankara hükümetine karşı sert duruşunu desteklediğini söylemişti.

İslam ve göçmen karşıtlığıyla da dikkat çeken Ulusal Birlik lideri Le Pen, kamusal alanda Başörtüsü yasağı getireceğini söylemişti. Fransız RTL radyosuna konuşan Marine Le Pen, “Kamusal alanda başörtüsü takanlar, yeterlik kemeri takmayan sürücüler şeklinde cezalandırılacak. Bunun için de polislere iş düşecek” diye konuşmuştu.

Le Pen’in aşırı sağcı partisi 2014 seçimlerinde bir Rus bankasından 9 milyon Euro kredi çekmiş olduğu biliniyor. Aşırı sağcı önder, Macron’un söylemlerinin “saldırganlaşmasının” Cumhurbaşkanı’nın paniklemeye başladığı anlamına geldiğini söyleyerek, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesini kınadığını belirtmişti.

Fransa’da cumhurbaşkanı seçimi için sandık başına gidilecek #4

Eric Zemmour

Zemmour, Fransa’da göç ve İslam ile alakalı aşırı sağ fikirleriyle biliniyor. Ek olarak Zemmour, Avrupalı olmayanların Fransa’nın orijinal nüfusunun yerini alacağını korumak için çaba sarfeden komplo teorisi “büyük yer değişiklik yapma” fikrine sıcak bakmasıyla da gündemdeki yerini koruyor.

Eric Zemmour’un adaylığı Fransa gündemini değiştirdi bundan dolayı hiçbir siyasal geçmişi bulunmayan Zemmour, tv yorumculuğu ve gazetecilik yapıyordu. Aşırı sağcı görüşleriyle malum Zemmour’un adaylığı, sağ seçmenlerin oylarını toplamaya çalışan Marine Le Pen şeklinde adayları zor duruma soktu.

Ek olarak Zemmour’un göçmenlere yardım eden dernekleri düşman olarak görmüş olduğu ve “cezalandırılmalılar” söylediği biliniyor.

Fransa’da cumhurbaşkanı seçimi için sandık başına gidilecek #5

Jean-Luc Mélenchon

Melenchon’un Keynesyen bir ekonomik toparlanma programı sunmuş olduğu biliniyor, buna karşın toplumsal aciliyet ve tüm konuların aşırı sağın çizgisinde kayarak tartışılması sürecinde, bu boğucu dönemde Le Pen yada Macron’un ikinci turdan elenmesinin her insana oksijen vereceği inkar edilemez.

Mélenchon ve Union Populaire (Halk Birliği) bir alternatifi temsil ediyor ve bir sürpriz yaratabileceği düşünülüyor.

Verdiği vaatler içinde ise oy kullanma yaşını 16’ya düşürme, hanım adam eşitliğini sağlama şeklinde halka yönelik sözleri bulunuyor. Öteki adayların yanı sıra Müslümanlara yönelik pozitif söylemleriyle tanınıyor.

Fransa’da cumhurbaşkanı seçimi için sandık başına gidilecek #6

Valérie Pécresse

Başkent Paris’in de içinde bulunmuş olduğu Ile-de-France Bölgesi’nin Başkanı Valerie Pecresse, daha ilkin yüksek tahsil ve bütçe bakanlığı yapmış oldu.

Nükleer reaktörleri kapatma planlarını gözden geçirme sözü verdi; sadece nükleerin kafi olamayacağını ve yenilenebilir kaynakların güçlendirilmesi icap ettiğini kaydetti. Öteki önerileri içinde Avrupa sınırlarında bir karbon vergisi ve “kamu alımlarında Avrupa tercihi” içeriyor.

Ek olarak ücretlerin yükseltilmesi, işsizlik ve emeklilik sistemlerinde düzeltim yapılması çağrısında bulunmuş oldu ve kamu borcunu düşürme sözü verdi.

Fransa lideri Emmanuel Macron’un bugün yapılacak seçimlerde en kuvvetli rakibi olarak gösterilen Pecresse, “Ne ABD’ye bağımlı ne Türkiye tarafınca rehin alınmak ne de Avrupa’da ikinci bir role haiz ülke” olmak istediklerini belirtmişti.

Fransa’da cumhurbaşkanı seçimi için sandık başına gidilecek #7

Oy kullanacak “kararsız” seçmen

Paris’in banliyösü Saint-Denis’de yaşayan Virginie Diawara, seçime bigün kalmasına karşın hala kimin için oy vereceğini bilmediğini söylemiş oldu.

Diawara, seçime katılan adayların beklentisinin altında bulunduğunu belirterek buna karşın gene oy kullanmaya gideceğini aktardı.

Bir öteki seçmen Jerome Radal ise seçim sürecinin gerçek gündemden uzak geçmesinden yakınarak, kati olmamakla beraber Melenchon’a oy vermeyi düşündüğünü dile getirdi.

Üniversitede talebe Hasna Bodilis de bu seçimde hiçbir adayın öne çıkmadığını sadece gene de oyunun boşa gitmemesi için Melenchon’u tercih edeceğini altını çizdi.

Fransa’da cumhurbaşkanı seçimi için sandık başına gidilecek #8

“Seçim öncesi verilen vaatler sonrasında yerine getirilmiyor”

29 yaşındaki Jordan Grougi ise seçimin ilgisini çekmediğini ifade ederek “(Adaylar) Bizlere bir şeyler vadediyorlar, fakat biz onların gerçekleştiğini asla göremiyoruz.” diye konuştu.

Grougi bundan dolayı oy vermeye gitmeyeceğini dile getirdi.

30 yaşındaki Sarah Lechuga ise kriz zamanında istikrarı korumak adına seçimini Macron’dan yana yapacağını açıkladı.

Lechuga bir partinin yada cumhurbaşkanının yaptıklarının tam anlaşılması için tek bir devrin kafi olamayacağını savundu.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

winbir