Fransa’da Müslümanlar, sol partilere oy veriyor

10.04.2022
Fransa’da Müslümanlar, sol partilere oy veriyorİslamofobi’nin şiddetlendirildiği Fransa’da hangi partiye oy vereceği dört gözle beklenen Müslümanlar için meydana getirilen bir araştırmada, sol parti vurgusu dikkat çekti.


Fransa’da Müslümanlar, sol partilere oy veriyor

Fransa halkı, Cumhurbaşkanlarını seçmek için sandığa gitmeye başladı.

Seçimlerin ilk turunda 12 aday yarışırken, seçmenlerin 4 milyonu ise Müslümanlardan oluşuyor.

Bu da Müslümanların kim için oy kullanacağına dair sual işaretlerini doğuruyor.

Mevcut Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, aşırı sağcı Marine Le Pen, göçmen karşıtı aşırı sağcı Eric Zemmour ve solcu Jean-Luc Melenchon aday olarak sıralanıyor.

Aşırı sağcılar göçmen karşıtı ve İslamofobik

Ülkede bilhassa aşırı sağcı siyasilerin İslamofobik kampanyaları ve vaatleri, son seçimlerde en yaygın kullanılan söylemlerden biri haline geldi. Fransız anket şirketi IFOP’un 2016 itibarıyla yapmış olduğu araştırmada, ülkedeki Müslümanların sayısı 4 milyonu buldu. Müslümanların seçimlerde kime oy vereceği bilinmeyenlerden biri olarak yerini koruyor.

Fransa’da Müslümanlar, sol partilere oy veriyor #1

Yarış, Macron ve Le Pen içinde

Fransız medyası, seçim yarışının mevcut Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve sağcı aday Marine Le Pen içinde geçmesinin beklendiğini duyurdu. Sadece gene de Macron’un seçimi kazanmasına neredeyse kati gözüyle bakılıyor. Macron, ‘merkezci’ bir politika izlese de vazife süresi süresince azınlıklara ve Müslümanlara karşı söylemleri tepki çekmişti. Macron’u takip eden öteki adaylar ise aşırı sağcı Le Pen ve Zemmour. Nitekim bu adayların seçim vaatleri de başlıca Müslümanları hedef alıyor.

3’üncü sırada solcu aday Melenchon yer ediniyor

Le Pen, geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu açıklamada başörtüsü yasağını genişletmeyi ve başörtüsü takanlara ‘ceza’ kesmeyi dahi planladığını belirtmişti. Zemmour ise ırkçı söylemlerle popüler hale gelen, göçmenleri sınır dışı etme vaadinde bulunan bir aday olarak sahneye çıktı. Seçimlerde Le Pen’den sonrasında üçüncü sırada gelmesi beklenen aday, solcu Jean-Luc Melenchon olarak görülüyor.

Müslümanlar kime oy verecek?

Aşırı sağcılığın ve İslam karşıtı siyasal söylemlerin yoğun bir siyasal propaganda haline geldiği Fransa’daki Müslümanların tercih etmiş olduğu aday kim olacak? Le Pensee adlı bilimsel nitelikli dergide meydana getirilen araştırmada, önceki seçimlerde Müslümanların yüzde 80’inin solcu partilere ve adaylara oy verdiği ifade ediliyor.

Fransız medyasında bakılırsa Melenchon, Müslümanlar için ırkçı ve İslamofobik söylemlerin popülarite kazandırdığı siyasal arenada alternatif bir tercih olarak gözüküyor.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.