Füzeyi kimin attığına ilişkin net bir kanıtımız yok

16.11.2022
Füzeyi kimin attığına ilişkin net bir kanıtımız yok


Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Polonya’nın Ukrayna sınırındaki roket saldırısı için füzeyi kimin attığına ilişkin ellerinde net bir kanıtın olmadığını söylemiş oldu.

Polonya Cumhurbaşkanı Duda: Füzeyi kimin attığına ilişkin net bir kanıtımız yok

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda bu gece yarısı düzenlemiş olduğu basın toplantısına Ukrayna sınırına 6 km mesafedeki Przewodow köyünde roket saldırısı sonucu yaşamını kaybeden 2 kişinin ailelerine başsağlığı dileyerek başladı.

Gece süresince ABD Başkanı Joe Biden, NATO Genel Sekreteri Jens Stontelberg, İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Ukrayna Cumhurbaşkanı Wolodimir Zelenski ile bir takım telefon görüşmesi yaptığını bildiren Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, ABD Başkanı Biden’in telefon görüşmesinde gerek ABD gerekse NATO olarak Polonya’nın yanında olduklarını söylediğini aktardı.

“Füzeyi kimin attığına ilişkin elimizde net bir kanıt yok”

İHA’nın haberine nazaran, Rusya’nın Ukrayna’ya düzenlemiş olduğu roket saldırılarının gün boyu sürdüğünü belirten Andrzej Duda, “Şu anda füzeyi kimin attığına ilişkin elimizde net bir kanıt yok. Soruşturma devam ediyor, soruşturma sonucunda gerçeğin açığa çıkacağını ümit ediyorum” şeklinde konuştu. Duda, ABD’nin soruşturma için Polonya’Ya uzman göndereceğini de sözlerine ekledi.

Polonya Cumhurbaşkanı Duda: Füzeyi kimin attığına ilişkin net bir kanıtımız yok #1

“NATO’nun 4. maddesi için konsültasyonlarımız sürmekte”

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki de bir basın toplantısı düzenleyerek topraklarına roket düşmesinin peşinden tüm birimleri yüksek alarm seviyesine geçirdiklerini duyurdu.

Polonya’nın NATO’nun 4. maddesinin kullanılmasına ilişkin danışım ve analizlerde bulunduğunu ifade eden Başbakan Mateusz Morawiecki, Polonyalılara sükunetlerini korumaları, manipülasyonlara gelmemelerini, itidal ve sağduyu ile hareket etmeleri çağrısında bulunmuş oldu.

“Beraber olmak zorundayız. Beraber güvendeyiz ve gözümüzü korkutmalarına izin vermeyeceğiz” diyen Mateusz Morawiecki, vatandaşlardan Moskova’nın senelerden beri tabanca olarak kullandığı her türlü yalan habere hazırlıklı olmalarını, yalnızca hükümetin ve müttefiklerinin bildirilerine kulak asmalarını istedi.

NATO anlaşmasının 4. maddesi bağlaşık ülkelerden birinin toprak bütünlüğü, bağımsızlığı ve güvenliğini tehdit altında hissetmesi durumunda NATO üyelerini danışma için toplantıya çağırmasını içeriyor.

Rus Büyükelçi Polonya Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı

Öte taraftan Polonya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lukasz Jasin, Dışişleri Bakanı Zbigniew Rau’nun Przewodowo’ya düşen Rus yapımı füzeye ilişkin derhal izahat yapması talebiyle Rusya’nın Varşova Büyükelçisi Siergiej Andriejew’i acilen Dışişleri Bakanlığı’na çağırdığını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Andrzej Duda’nın da yarın öğlen saatlerinde Ulusal Güvenlik Konseyi’ni toplayacağı öğrenildi.

Polonya Cumhurbaşkanı Duda: Füzeyi kimin attığına ilişkin net bir kanıtımız yok #2

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.