Gaz ve mide ağrılarına yol açan 10 gıda grubu

04.04.2022
Gaz ve mide ağrılarına yol açan 10 gıda grubuBaşta gaz, şişkinlik ve mide ağrısı olmak suretiyle çeşitli sindirim problemlerine yol açan bazı gıda gruplarını rejiminizden çıkarmak problemi çözebilir. İşte azca ve mide ağrılarına yol açan besinler.


Gaz ve mide ağrılarına neden olan 10 besin grubu

Bağırsakta üretilen gazlar, besin kalıntılarının bakteriler tarafınca fermantasyonu sonucu ortaya çıkar. Bu gazlara yiyerek yada içerek alınan hava da eklenmiş olur. Averaj olarak, her insan günde 0,5 ile 1,5 litre içinde gaz üretir. Kolonda gaz biriktiğinde buna aerokoli denir. Bunun sebebi hem aşırı gaz üretimi hem de bu gazların geçişi ve ortadan kaldırılması bozukluklarıdır.

Gazlar ortadan kaldırılmazsa birikebilir ve karın ağrısı başta olmak suretiyle çeşitli sorunlara niçin olabilir.

Gaz haricinde bazı besinler de sindirim problemlerine ve mide ağrılarına yol açabilir. İşte gaz ve mide ağrılarına niçin olabilen 10 gıda grubu.

Gaz ve mide ağrılarına neden olan 10 besin grubu #1

KARBONHİDRAT AÇISINDAN ZENGİN BESİNLER

Karbonhidrat açısından varlıklı birçok besin bağırsak florasının dengesini değiştirerek şişkinliğe niçin olabilen iltihaplı bir süreci tetikler. Bu yiyecekler içinde hamur harcı işleri ve pizza benzer biçimde un bazlı gıdalar ve kekler, kurabiyeler, rafine tahıllar ve tatlılar benzer biçimde şeker oranı yüksek gıdalar bulunur.

Simit, kraker, kek ve makarna benzer biçimde besinler de şişkinliğe niçin olabilir. Ek olarak bilhassa duyarlı bir sindirim sistemine haiz kişilerde bu yiyeceklerin oldukca fazla tüketilmesi mide rahatsızlığına da niçin olur. Bu gıdaların bir çok temel gıdaları ihtiva eder ve iyi emilir. Sadece şişkinlik çekiyorsanız, bağırsaklarınızın onları emip ememediğini görmek için onları rejiminizden çıkarmayı deneyebilirsiniz. Arkasından, hangisinin bilhassa sindiriminizi bozduğunu görmek için bu tarz şeyleri yavaş yavaş rejiminize ilave edin.Tehlikeli olabilecek mide ağrılarını asla görmezden gelmeyin.

Gaz ve mide ağrılarına neden olan 10 besin grubu #2

YAĞ ORANI YÜKSEK GIDALAR

Üç tip yağ, iltihaba niçin olabilir ve obeziteye katkıda bulunabilir. Bunlar trans yağlar, hayvansal doymuş yağlar ve omega 6 yağlarıdır. Bunlar bununla beraber sağlığımız için de gereklidir. Sadece bir çok şahıs omega 3’e kıyasla oldukca fazla omega 6 yağ asidi tüketir ve bu dengesizlik iltihaplanmaya niçin olur.

Salam, pastırma ve öteki işlenmiş etler, mısır, soya, ayçiçek yağları, tereyağı, peynir ve öteki tam yağlı süt ürünleri ve fast foodlar bu tür yağlar ihtiva eder ve fazla tüketimleri sindirim problemlerine niçin olabilir.

Gaz ve mide ağrılarına neden olan 10 besin grubu #3

LAKTOZ AÇISINDAN ZENGİN BESİNLER

Sütler oldukca oranda laktoz ihtiva eder ve ince bağırsakta laktaz isminde olan bir enzim tarafınca parçalanır. İnsan vücudu, anne sütünden ayrıldıktan sonrasında laktaz üretimini azaltır. Laktoz hızla fermente olabilen bir karbonhidrattır. Aşırı tüketim, bakterileri daha çok çalıştırarak gaza niçin olur.

Gaz ve mide ağrılarına neden olan 10 besin grubu #4

YÜKSEK FRUKTOZLU GIDALAR

Fruktoz birçok gıdada organik olarak bulunur, sadece yüksek fruktozlu mısır şurubunun birçok endüstriyel gıdada bulunması sebebiyle oldukca fazla tüketilir. Bal ve agave nektarı, mesela akçaağaç şurubundan oldukca daha çok oranda fruktoz ihtiva eder. Fazlaca fazla içeren yiyecekler gaz, şişkinlik ve ishale niçin olabilir.

Araştırmalar, fruktoz içermeyen bir rejim uygulanan irritabl barsak sendromlu hastaların daha azca geğirme, şişkinlik ve ishali bulunduğunu göstermektedir. Araştırmalar ek olarak yüksek fruktozlu mısır şurubunun bilhassa bel çevresinde aşırı kilo ile ilişkili olabileceğini gösteriyor.

Enginar, bakla, kuşkonmaz, kuru domates ve öteki sebzeler, mısır şurubu, meyve suyu konsantreleri, bal, elma, kiraz, mango, armut, karpuz ve öteki meyveler fruktoz ihtiva eder.

Gaz ve mide ağrılarına neden olan 10 besin grubu #5

FRUKTAN İÇERİĞİ YÜKSEK GIDALAR

Fruktanlar bir lif türüdür ve bundan dolayı sindirime ve genel sağlığa yarar sağlayabilir. Sadece, lif insan vücudu tarafınca sindirilemez ve lif türüne ve bağırsaklarınızdaki bakteri türüne bağlı olarak değişen derecelerde şişkinliğe niçin olur. Fruktanlar, başta buğday olmak suretiyle oldukca çeşitli gıdalarda bulunur.

Buğday, arpa, çavdar, hurma, greyfurt, erik, nektarin, üzüm, taze fasulye, soya fasulyesi, enginar, sarımsak ve soğan fruktan ihtiva eder.

Gaz ve mide ağrılarına neden olan 10 besin grubu #6

YÜKSEK GAZ ÜRETEN GIDALAR

Bu gıdalar galakto-oligosakkaritler isminde olan şeker zincirleri ihtiva eder. İnsan vücudu bu zincirleri kıracak enzimlerden yoksundur; bu yüzden fasulye benzer biçimde gıdalarda bulunan bu şeker zincirleri bağırsak bakterileri için gıda olur. Bakteriler bu şeker zincirlerini tükettiğinde gaz üretirler. Bundan dolayı fasulye ve bakla benzer biçimde gıdalar gaz ve şişkinliğe niçin olduğundan haklı bir üne haizdir. Ek olarak bazı kuruyemişler de galakto-oligosakkaritler açısından zengindir.

Antep fıstığı, kaju, soya, bezelye, fasulye, taze fasulye ve barbunya bu şeker zincirleri açısından zengindir.

Gaz ve mide ağrılarına neden olan 10 besin grubu #7

YÜKSEK POLİOLLÜ GIDALAR

Polioller de gaza ve mide ağrılarına niçin olabilir. Mesela yaygın bir poliol olan sorbitol şeftali, erik, kayısı, kiraz ve avokado benzer biçimde meyvelerde bulunur. Sadece poliol içeren meyve ve sebzeler, gaz yapabilmelerine karşın sağlığınız için iyidir.

Erik, elma, böğürtlen, kiraz, nektarin, şeftali, armut, karpuz, karnabahar, mantar, bezelye şekersiz sakızlar, suni tatlandırıcılar polioller ihtiva eder ve gaza ve mide ağrılarına niçin olabilirler.

Gaz ve mide ağrılarına neden olan 10 besin grubu #8

AĞIR YEMEKLER

Asla boğazınızda yanma hissi yada midenizde baskı hissettiniz mi? Ağrı sabahları mı yoksa yatarken mi daha fena? Yaygın olarak mide ekşimesi olarak adlandırılan bu his, sıvı yada gıdaların asit reflüsünden doğar. Reflü, oldukça yaygın bir sıhhat sorunudur.

Haftada ikiden fazla mide ekşimesi yaşıyorsanız, kesinlikle bir doktora başvurmalısınız, şundan dolayı sık mide ekşimesi atakları gastroözofageal reflü hastalığına niçin olabilir. Mide ekşimesine ek olarak kuru öksürük, ses kısıklığı, boğaz ağrısı, ses teli bozukluğu, göğüs ağrısı ve yutma güçlüğü yaşayabilirsiniz.

Mide ekşimesi ve reflüden kaçınmak için ağır yiyeceklerden kaçının, sigarayı bırakın, uygun kiloda olun ve yemekten sonrasında minimum üç saat uzanmaktan kaçının.

Gaz ve mide ağrılarına neden olan 10 besin grubu #9

TOLERE EDİLMEYEN GIDALAR

İshal olan kişilerde bir tek gevşek dışkı değil, bununla beraber kramp, karın ağrısı, mide bulantısı ve sıvı kaybı da görülebilir. Minimum 1 yada 2 gün devam eden ishal çoğu zaman bir enfeksiyonun sonucudur. 2 ila 4 hafta devam eden kronik ishale bakteri, virüs yada parazitlerden meydana gelen bir enfeksiyon niçin olabilir. Bu enfeksiyonlara ateş, dışkıda kan yada titreme eşlik edebilir ve acil tıbbi müdahale gerektirirler.

Kronik olmayan ishalin en yaygın sebebi besin intoleransıdır. Vücut, bir yiyeceği uygun şekilde sindirmek için lüzumlu enzimlere haiz olmadığında yada bir yiyecek mideyi tahriş ettiğinde ishal, gaz, kramplar ve şişkinlik ortaya çıkabilir.

İshal, sıvıların normalden daha yüksek oranda atılmasına ve çoğunlukla dehidrasyona (vücudun susuz kalması) niçin olur. Hafifçe ila orta derecede dehidrasyonu tedavi etmek ve önlemek için daha çok sıvı tüketilmelidir. En iyi seçim organik sudur, kafein ve alkolden kaçının. Kafein ve alkol mide ekşimesine niçin olabilecek besinler arasındadır.

Gaz ve mide ağrılarına neden olan 10 besin grubu #10

DÜŞÜK LİFLİ GIDALARIN TÜKETİLMESİ

Lif açısından oldukca düşük bir rejim de sindirim problemlerine ve bilhassa kabızlığa niçin olabilir. Ek olarak yağ açısından oldukça yüksek bir rejim, yetersiz sıvı alımı ve hareketsiz bir yaşam seçimi da sindirim problemlerine niçin olabilir.

Kabızlığı daha iyi önlemek için lif açısından varlıklı gıdalar, sebzeler ve baklagiller tüketiminizi kademeli olarak artırın. Ek olarak, yeterince su içtiğinizden güvenli olun. Gerekirse lif takviyeleri deneyebilirsiniz, sadece herhangi bir ilaç ve takviye almadan ilkin doktorunuza danışın.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

winbir