Gaziantep’te kurbanlık tutarları belli oldu

15.06.2022
Gaziantep’te kurbanlık tutarları belli olduGaziantep’te Kurban Bayramı’na sayılı günler kala belirlenen kurbanlık fiyatlarında geçen yıla oranla yüzde 100’ü aşkın zam yapılmış oldu.


Gaziantep'te kurbanlık fiyatları belli oldu

Gaziantep’te büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık mevzusunda yetkili kurumlar Kurban Bayramı’na sayılı günler kala kurbanlık fiyatlarını belirlemek için bir araya geldi.

Gaziantep Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı, Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı ve Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı’nın katılımıyla Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği’nde düzenlenen görüşmede, 2022 yılı küçükbaş ve büyükbaş kurbanlık tutarları belirlendi.

“Fiyatlarda fire verilmeyecek”

Toplantı sonrası meydana getirilen yazılı açıklamada kurbanlık fiyatlarının belirlenmesinde üretim maliyetlerinin ve halkın alım gücünün göz önünde bulundurulduğu vurgulandı.

İHA’nın haberine bakılırsa, 2021 yılı Kurban Bayramı’nda Gaziantep’te ortalama 69 bin tane küçükbaş kurbanlık ve 12 bin 300 tane büyükbaş kurbanlık kesildiği bilgisinin paylaşılmış olduğu açıklamada, “Görüşmede meydana getirilen değerlendirmeler neticesinde; geçen yıla bakılırsa yüzde 150 civarında artan yem maliyetleri, yetiştiricilerin elindeki hayvan sayıları, halkımızın alım gücü, pandemi şartları vb. mevzular dikkate alınarak kurbanlık satışlarında kesinlikle fire düşülmemesine ve 2022 yılı kurbanlık fiyatlarının aşağıda yazılı olduğu şekilde olmasına ve oy birliği ile karar verilmiştir” denildi.

Gaziantep te kurbanlık fiyatları belli oldu #1

Fiyatlar belli oldu, yüzde 100’ü aşkın zam yapılmış oldu

Meydana getirilen açıklamaya bakılırsa kurbanlık tosunun kilosu 65 liradan, düvenin kilosu 60 liradan, Antep halliğinin (adam toklu koyun) kilosu 70 liradan, öteki ırkların (adam toklu) kilosu 67 liradan, adam cebişin kilosu 65 liradan ve kısır koyunun kilosu 50 liradan satılacak.

Böylece 2022 yılı için açıklanan fiyatlara geçen yıla oranla yüzde 100’ü aşkın zam yapılmış oldu.

Gaziantep te kurbanlık fiyatları belli oldu #2

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

winbir