Geçen hafta cep yakan sebze tutarları geriledi

18.02.2022
Geçen hafta cep yakan sebze tutarları gerilediHavaların sıcaklaması ürünlerde verimi artırdı ve gıdada KDV indirimi de fiyatlara pozitif yönde yansıdı.


Geçen hafta cep yakan sebze fiyatları geriledi

Geçen hafta cep yakan sebzelerin tutarları düştü. Şimdi, 35 liraya kadar çıkan salatalık 13 liradan, 40 liraya satılan patlıcan da 15 liradan satılıyor.

İSTANBUL PAZARLARINDA FİYATLAR DÜŞTÜ

İstanbul’da bulunan semt pazarlarında sebzelerin fiyatlarında düşüş görüldü. Geçen hafta fiyatı cep yakan ve 35 liradan satılan salatalığın kilosu 13 liraya geriledi. Patlıcanın fiyatı ise 40 liradan 15 liraya kadar düştü. Meyve fiyatlarının ise durağan(durgun) kalmış olduğu görüldü.

FİYATLARDA KDV ETKİSİ

Pazarcılar, havaların düzelmesiyle seralardaki ürünlerin fiyatlarının düştüğünü ve, temel besin ürünlerine gelen KDV indiriminin de tutarları düşürdüğünü söylüyor. Dolma biber 15 liradan satılıyor. Elma, portakal ve mandalina 5 liradan, armut 7 liradan, muz ise 8 liradan satılıyor.

Geçen hafta cep yakan sebze fiyatları geriledi  #1

“SERADA YETİŞEN ÜRÜNLERİN FİYATI DÜŞTÜ”

Pazar esnafı Mehmet Özer, geçen hafta sebze fiyatlarının yüksek bulunduğunu söyleyerek, “Bu hafta sebze tutarları düştü. KDV’nin indirilmesi de fiyatlarda etkili oldu diyebiliriz. Havaların ısınmasıyla serada yetişen ürünlerin fiyatı düştü. Geçen hafta patlıcan 40 liraydı, şu anda 15 liradan satılıyor. Dolma biber de 40 liraydı, şu anda 15 liradan satılıyor.

SALATALIK 35 LİRADAN 13 LİRAYA İNDİ

Salatalık da 35 liraydı, şu anda 13 liradan satılıyor. Domates de geçen hafta 8 liraydı, şu anda averaj 10 liradan satılıyor. Çeri domatesi 35 liraydı, 12 liraya kadar düştü. Hemen hemen yeşillik tutarları düşmedi. Kıvırcık 15 liradan satılıyor.” ifadelerini kullandı.

Geçen hafta cep yakan sebze fiyatları geriledi  #2

NARENCİYE ÜRÜNLERİN FİYATLARI DÜŞTÜ

Kardan dolayı meyvelerin toplanmadığından dolayı fiyatların yükseldiğini söyleyen İsmail Güner, “Köylüler kardan dolayı seralara giremedi, ürünlerini toplayamadı. Bu yüzden İstanbul’a ürünler gelemedi. Bu da tutarları yükseltti. Meyvelerin yanı sıra sebze fiyatlarında da oldukça fazla yükseliş oldu. Meyveler genel anlamda soğuk hava depolarında bekletildiği için oldukça fazla tutarları etkilenmedi. Portakal yada mandalina benzer biçimde narenciye ürünlerinin havanın soğukluğu ile toplanması zor olduğundan bu ürünlerde yükseliş olmuştu. Şu anda portakal 5 lira, mandalina 5 lira, armut 7-8 lira, elma ise 5 ile 7 lira içinde satılıyor.” diye konuştu.

Geçen hafta cep yakan sebze fiyatları geriledi  #3

MUZUN FİYATI 12 LİRADAN 8 LİRAYA DÜŞTÜ

Bir öteki esnaf Adil Özbey, “Portakal tutarları 5 liradan başlıyor. Muzu da soğuk vurdu, muzlar çatladı. Muzun fiyatı 12 liraydı, şu anda 8 liradan satılıyor.” dedi.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

UYARI : İnternet sitemizde yer alan tüm bilgi, haber, yazı ve yorumlar genel bilgilendirme amaçlı olup doktor muayenesi, teşhis ve tıbbi tedavi yerine geçmez. Sitemizde yer alan bilgileri uygulamadan önce mutlaka konusunda uzman bir doktora danışmalısınız. Her bireyin metabolik yapısı farklı olduğu için sitemizde verilen bilgiler sizin metabolik yapınıza ve/veya hastalığınızın tedavisine uygun olmayabilir ve size uygun olmayan bir uygulama sonucu sağlığınız bozulabilir. Siteyi ziyaret eden ziyaretçilerin ve üyelerin; konusunda uzman bir doktorun görüşünü almadan ve sağlık kontrolünden geçmeden sitede yer alan bilgileri uygulamaları halinde doğabilecek sağlık sorunlarından Webhane.Com sitesi sorumlu değildir. deneme bonusu veren siteler