General Motors’tan elektrikli araç ve pil üretimi için dev yatırım!

26.01.2022
General Motors’tan elektrikli araç ve pil üretimi için dev yatırım!


Elektrikli araç sektörü son yıllarda büyük bir ivme elde etti. Birçok dev otomobil şirketi bu alanda büyük yatırımlar halletmeye devam ediyor. Bu yarışta ön sıralarda yer almak isteyen General Motors da yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Geçtiğimiz yıl çevreci Lityum batarya üretimi için emek harcama başlatan şirket, gene büyük bütçeli bir yatırıma hazırlanıyor.

General Motors’tan elektrik motoru hamlesi


General Motors’tan elektrik motoru hamlesi

Geçtiğimiz yıl batarya üretimi için düğmeye basan General Motors, elektrik motoru bileşeni üreteceklerini deklare etti.

General Motors, 7 milyar dolarlık yatırım yapmış oldu

Elektrikli otomobil hayatına yapmış olduğu yatırımların ardı arkası kesmeyen General Motors, neredeyse birkaç gün ilkin elektrik motoru bileşenleri üretimi için düğmeye basmıştı. New York’ta bulunan Lockport Components fabrikasına yeni bir tesis inşa edeceğini açıklayan şirket, Michigan’da 7 milyar dolarlık devasa bir yatırım için düğmeye bastığını duyurdu. Bu miktar, 112 senelik oluşum tarihinin en büyük yatırımı oldu.

Bu büyük yatırım ile ilgili ayrıntılar da paylaşıldı. Yatırımdaki en büyük hisse Orion Township’teki fabrikaya ayrıldı. Burada Chevrolet Bolt EV ve Bolt EUV’nin üretimi yapılıyor. Ayrılan bütçe ise tam olarak 4 milyar dolar olduğu açıklandı. Şirket, fabrikayı elden geçirerek Chevrolet Silverado EV ve GMC Sierra EV üretimine uygun hale getirecek. Firmanın hali hazırda Detroit-Hamtramck’ta elektrikli kamyonet üretim tesisi bulunuyordu. Bu açıklamanın peşinden ikinci bir üretim fabrikası geldiği onaylandı. İkinci fabrikada üretime başlama tarihinin 2024’ü bulacağı belirtiliyor.

Yatırımın diğeri bir kısmı ise Lansing’deki yeni bir tesis kurulumu için ayrılıyor. Şirket, elektrikli araçlar için pil üretimine önem veriyor. Bu yüzden 2,6 milyar dolar tutarındaki yatırımın ultium pil teknolojisi için pil hücreleri üretmek suretiyle dizayn edilecek. Bu tesisle beraber şirkete ilişkin 3 tane pil fabrikası olacak. İlk iki tesis şu anda Ohio ve Tennessee’de yapım aşamasında.

Yatırımda kalan kısım ise hali hazırda çalışmakta olan Lansing Delta Township ve Lansing Grand River montaj tesislerinin eksikleri için harcanacak. Bu tesislerde şu anda Chevy Camaro coupe, Cadillac CT4 ve CT5 sedan araçları üretiliyor. Tüm bu yatırımların büyük bir istihdam yaratması ümit ediliyor. Böylece tüm tesislerde 4 bin kişilik işçi alımı yapılacak.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.