Gerçek naturel antidepresanlar: Kaju

23.09.2022
Gerçek naturel antidepresanlar: Kaju


Kaju, yalnızca sıhhatli bir atıştırmalık olarak değil, hem de gerçek naturel antidepresanlar olarak da mükemmeldir. İşte kajuda bulunan antidepresan etkili maddeler…

Gerçek doğal antidepresanlar: Kaju

Kuruyemişler içinde en popüler olanları ceviz, fındık, badem ve Antep fıstığı devamlı tüketiliyor. Daha azca malum sadece fazlaca yararlı olan kaju, yalnızca sıhhatli bir atıştırmalık olarak değil, hem de gerçek naturel antidepresanlar olarak da harikadır.

Tüm kuruyemişler ve yağlı tohumlar çoğu zaman uzun sağlığa yarar listesine haizdir, sadece bazılarının daha çok şaşırtıcı tesirleri vardır. Bunlar içinde, yararlı yağlar, B vitaminleri, magnezyum, esansiyel amino asitler ve beyin üstünde yararlı tesirleri olan öteki maddeleri içermesinin yanı sıra, anksiyeteyi ve stresi azaltabilen ve hatta hafifçe depresyon vakalarını tedavi edebilen kaju vardır.

Bilhassa ruh hali üstünde pozitif yönde ve tamamen naturel bir halde hareket edebilen kajudaki bu besinler şunlardır:

Gerçek doğal antidepresanlar: Kaju #1

Triptofan

Kaju muhteşem bir triptofan deposudur. 100 gram kaju ortalama 400 mg triptofan ihtiva eder. Triptofan, bir çok bitkisel gıdada bulunan ve vücut tarafınca üretilmediği için besin kanalıyla alınması ihtiyaç duyulan temel bir amino asittir.

Triptofan, mutluluk hormonu olarak da adlandırılan iyi ruh hali hormonu olarak malum serotoninin öncüsüdür. Beslenme kanalıyla triptofan alınmazsa, vücut serotonini en etkili şekilde üretemeyeceği benzer biçimde, ürettiği serotonini de tam olarak kullanamaz. Triptofan ek olarak beyindeki serotoninin emilmesine de destek verir.

Tüm bu nedenlerden dolayı, doğru oranda kajunun antidepresanların yerini almaya layık olduğuna inanan uzmanlar vardır. Zira bu ilaçlar hem de serotonin seviyeleri üstünde de etkilidir, sadece bunu kimyasal bir halde yaparlar. Bu, bileşik kimyasalların birçok değişik yan tesiri vardır.

Triptofan, serotonin öncüsü olmasının yanı sıra, uyku-uyanıklık ritmini düzenleyen bir hormon olan melatoninin de öncüsüdür. Bu yüzden akşamları bu amino asitten varlıklı besinlerin (kaju ve pirinç benzer biçimde) tüketilmesi tavsiye edilir. Rahatlamaya destek verir ve daha iyi ve daha derin bir uyku sağlar.

Gerçek doğal antidepresanlar: Kaju #2

Magnezyum

Kaju, bademden bile daha çok magnezyum ihtiva eder. Magnezyum, sinir sisteminin muntazam emek harcaması için gereklidir ve vücutta magnezyumun iyi düzeyde olması, anksiyete ve depresyon riskini önlemeye destek verir.

Gerçek doğal antidepresanlar: Kaju #3

B6 Vitamini

Kajuda bulunan maddeler içinde vücutta serotonin emilimine destek olan B6 vitamini de bulunur. Bu yüzden, sinir sistemi ve beyin sağlığını iyileştirmek ve depresyonu azaltmak için yararlıdır.

Gerçek doğal antidepresanlar: Kaju #4

İyi yağlar

Kaju iyi yağlar açısından zengindir, birçok vücut işlevi için faydalıdır sadece hem de dengeli bir ruh halinin korunması ve depresyonun önlenmesi için de önemlidir. Bu yüzden iyi yağlar bir tek kalp sağlığı için değil, hem de tuh sağlığı için de faydalıdır.

Depresyon, hafife alınmaması ihtiyaç duyulan ciddi bir sıhhat sorunudur. Ciddi durumlarda, bir tek kaju tüketerek kendi başınıza yapacağınız bir tedavi kafi olması imkansız, bunun yerine profesyonellere güvenmek gerekir.

Sinir sistemi ve beyin için yararlı olan tüm maddeleri içeren bitkisel gıdalar açısından varlıklı sıhhatli bir rejim anksiyete, stres ve depresyonu uzak tutmaya iyi bir halde destek verir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.