Geri sayım başladı 5G için

ULAK Haberleşme AŞ Genel Müdürü Metin Balcı, şirket olarak yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını döneminde, herhangi bir kesinti olmadan 5G radyo ile birlikte 5G teknolojisinin farklı birimlerini geliştirmek için çalıştıklarını belirterek, “MİLAT Ağ Yönetim ve Analiz Sistemimiz (MAYA) 5G’ye hazır bir ürün olarak sahada, diğer taraftan 5G radyo ve çekirdek şebekemizi de 2021 ortasında hazır edeceğiz” dedi.

06.05.2020
Geri sayım başladı 5G için

ULAK Haberleşme AŞ Genel Müdürü Metin Balcı, ULAK’ın, zenginleşen yerli ve yabancı ekosistemiyle Türkiye’nin geniş bant iletişim altyapısına özgün teknolojiler ve küresel ölçekte çözümler kazandırmak vizyonuyla yapmış olduğu çalışmalarnı sürdürdüğünü söyledi.

Kovid-19 salgını döneminde, ara sıra sokağa çıkma yasaklarının ve karantina süreçlerinin yaşandığı bu dönemde iletişim altyapısına, yerli ve milli ULAK çözümler ile katkıda bulunmaktan dolayı mutluluk duyduklarını vurgulayan Balcı, bu katkıyı daha da artırmak için çalıştıklarını dile getirdi.

“Evrensel Projesi kapsamında, 700’ü aşkın köy okulu öğrencisi ULAK baz istasyonları vasıtası ile EBA’nın online eğitim sistemine ulaştı. Eğitim ve iletişim devamlılığını sağlamadaki katkımızı gördükçe çalışma azmimiz artıyor. Bu sorumlulukla ULAK Haberleşme olarak, ekosistemimizle 5G teknolojisini geliştirmek için çalışmaktayız.

4,5G teknolojilerinin geliştirme, ürünleştirme ve sahadaki uygulamalarında ULAK olarak edindiğimiz birikim ve tecrübe paha biçilmez bir öneme sahip. Aynı şekilde 5G teknolojisini de geliştirip sağlıklı bir biçimde kullanıma aldığımızda, hayatımızın ayrılmaz bir parçası olan iletişim altyapılarımızda kendimizi daha kuvvetli, güvende ve güvenilir hissedebileceğiz.”

Teknolojide yaşanan gelişmelerin, ekonomik ve siber güvenlik açısından tüm dünyanın yakından takip ettiği bir yarış olduğunu vurgulayan Balcı, bu mücadelede 4,5G teknolojisinde ülke olarak önemli bir noktaya gelindiğini ve bunu hergün biraz daha ileri götürecek şekilde geliştirme sürecinin devam ettiğini bildirdi.

Balcı, 5G teknolojisinin farklı birimlerini geliştirmek için yapmış olduğu çalışmalarnın da sürdüğüne işaret ederek, “MAYA, 5G’ye hazır bir ürün olarak sahada, öte taraftan 5G radyo ve çekirdek şebekemizi de 2021 ortasında hazır edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

5G baz istasyonu (5G radyo ve erişim şebekesi) yapmış olduğu çalışmalarna 2018’de ASELSAN ve Turkcell ile TÜBİTAK projesi kapsamında başladıklarını hatırlatan Balcı, 2019’un sonlarına doğru, yapmış oldukları yapmış olduğu çalışmalarn yine TÜBİTAK tarafından desteklenen Uçtan Uca Yerli Milli 5G (UUYM5G) projesi kapsamındaki çalışmalar ile birleştirildiğini anlattı.

Balcı, bu proje kapsamında yapmış olduğu çalışmalarn daha da güçlenerek devam ettiğini belirterek, “UUYM5G projesinden sonra 2021’de başlaması planlanan ve ülkemizin 5G yapmış olduğu çalışmalarnın ürünleşme sürecinde önemli yer tutacağına inandığımız TÜBİTAK 5G Sanayi Yenilik Ağ Mekanizması (SAYEM) Projesi yapmış olduğu çalışmalarna yönelik hazırlıklar da ULAK Haberleşme liderliğinde yürütülmektedir.” diye konuştu.

5-6 ÜLKEDEN BİRİYİZ

ULAK’ın, Türkiye’nin geniş bant iletişim teknolojileri alanındaki öncü firmalar ile yürütmüş olduğu iş birliği ve UUYM5G Projesi kapsamındaki müşterek çalışmalar ile ULAK markasının Türkiye’de ve yurt dışı pazarlarda yaygınlaşarak güçleneceğini söyleyen Balcı, “Tüm bu yapmış olduğu çalışmalarmızın 2020’de çeşitli kademelerde test ve gösterimi yapıldıktan sonra 2021’de saha testlerinin gerçekleştirilmesini ve 2022’de operatörlerimizin kullanımına sunulmasını amaçlıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Balcı, geliştirilen yerli ve milli tasarımlarla, dikey uygulamaların çalıştırılabilir seviyeye geldiğine dikkati çekerek, otonom bir aracı ve bir fabrikanın gerçek zamanlı süreçlerini yönetmenin (operatörlerle beraber) sundukları altyapıyla mümkün olduğunu söyledi.

Dikey sektörlerdeki yapmış olduğu çalışmalar 5G’yi beklemeden, dışarıdan gelen dikteleri direk olarak kabullenmeden, hazır çözümlerin ve sistemlerin dayanılmaz cazibesine kapılmadan, mevcut 4,5G çözümler ile adreslemeye, bu süreçte alan uzmanlıklarını genişletmeye ve uygulama düzeyinde tecrübeleri artırmaya gayret ettiklerini vurgulayan Balcı, şunları kaydetti:

“Türkiye olarak baz istasyonu üreten ve sahada çalışır vaziyette kurabilen 5-6 ülkeden biri olduk. 5G ve ötesine doğru önümüzdeki dönem geniş bant iletişim teknolojilerinde yerli ve milli sistemlerin yapılabilirliğine olan güvenin artırılması konusunda ULAK önemli bir referans oluşturdu.

Hızla değişen ve üstün teknoloji gerektiren iletişim altyapılarında ülke olarak teknolojik, ekonomik ve güvenlik açısından yerli ve milli ürünlerimizle yerimizi almalı ve bu başarıyı sürdürebilir kılmalıyız. Bunun yolu ULAK ile yakaladığımız fırsatın farkında olarak, potansiyelimizi kullanmaktan geçiyor.

Yeni teknolojileri üretmeye devam ederken, teknolojiye yön vermiş olduğumuz günleri hedeflemek bu sayede mümkün. ULAK olarak, operatör şebekelerimizde aktif hizmet verirken, ekosistemimizle 2021’in ortasından itibaren hayata geçireceğimiz 5G çözümlerimiz ve yaşantımızı kolaylaştırıcı özgün dikey uygulamalarımızla ülkemizin gelişimine katkıda bulunacağız.”

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.