GES’te asgari getiri yüzde 23,04 olacak

11.06.2022
GES’te asgari getiri yüzde 23,04 olacakGömü ve Maliye Bakanı Nebati, Gaziantep’te katılmış olduğu programda Türk Lirası’nı güçlendirmek için atılan GES ile ilgili adımdaki getiri oranını kamuoyuna duyurdu.


Nureddin Nebati: GES'te asgari getiri yüzde 23,04 olacak

Gömü ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, A Para Sohbetleri’nde ekonomide atılan yeni adımlarla beraber Gelire Endeksli Senet (GES) sistemini aktardı.

“GES ihraç edilecek”

Bakan Nebati, Bazı ilave adımları uygulamaya alıyoruz. 20 Aralık’tan bu yana uygulanmakta olan KKM’ye ilave gelire endeksli senetlerin ihraç edileceğini de duyurduk.” dilerek sistemin detaylarını aktardı.

Senelik bileşik getiri 23,04 olacak

Bakan Nebati, GES’in getirisi ile ilgili mevzuya da bu görüşmede açıklık getirerek, “Gelire endeksli senetler bireysel yatırımcılara yönelik olacak. Kamu tutumsal teşebbüsleri içinde yer edinen DHMİ işletmeleri ve Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğünden bütçeye aktarılan kazanç paylarına endeksli olacaktır. Haziran ayında yapılacak ihraçta senelik bileşik getiri 23,04 olacaktır.

Yurttaş konunacak

3 ayda bir ödenecek kupon getirileri için uygulanacak asgari getirisi yardımıyla yurttaşlarımızın gelir paylarındaki değişimlerden negatif etkilenmesi önlenmiş olacaktır.

Yatırımcılara ilave getiri de sunulacak

Bununla beraber GES’lere mevzu olan kamu tutumsal teşebbüslerinden bütçeye aktarılan kazanç performansı beklenenin üstünde vardığında yatırımcılara ilave getiri de sunulacaktır. Fiyat istikrarını desteklemek ve kredilerin üretken alana yönlendirilmesini sağlamak amacıyla makro iktisat ihtiyati politikalarda sıkılaşmaya gidilmiştir. Kredilerin selektif bir halde üretim ve ihracatta kullanılmasında politikalarımızda herhangi bir değişiklik yoktur.” şeklinde konuştu.

Nureddin Nebati’den GES açıklaması

Talepler 15 Haziran’da toplanacak

Nebati, “Bankalarımız vasıtasıyla 15 Haziran’dan itibaren talep toplanmaya başlanacak. Iktisat sisteminde üretim, ihracat ve istihdam politikasına devam.” diyerek sistemde merak edilenlere ışık tuttu.

Nureddin Nebati

ETİKETLER: , , , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

UYARI : İnternet sitemizde yer alan tüm bilgi, haber, yazı ve yorumlar genel bilgilendirme amaçlı olup doktor muayenesi, teşhis ve tıbbi tedavi yerine geçmez. Sitemizde yer alan bilgileri uygulamadan önce mutlaka konusunda uzman bir doktora danışmalısınız. Her bireyin metabolik yapısı farklı olduğu için sitemizde verilen bilgiler sizin metabolik yapınıza ve/veya hastalığınızın tedavisine uygun olmayabilir ve size uygun olmayan bir uygulama sonucu sağlığınız bozulabilir. Siteyi ziyaret eden ziyaretçilerin ve üyelerin; konusunda uzman bir doktorun görüşünü almadan ve sağlık kontrolünden geçmeden sitede yer alan bilgileri uygulamaları halinde doğabilecek sağlık sorunlarından Webhane.Com sitesi sorumlu değildir. deneme bonusu veren siteler