GetContact hacklendi iddiasında yeni gelişme!

08.05.2022
GetContact hacklendi iddiasında yeni gelişme!


Geçtiğimiz 4 Mayıs günü, bilgisayar korsanı bulunduğunu söyleyen bazı kişiler, teknoloji editörleri ve ünlülerle iletişime geçerek GetContact uygulamasını hacklediklerini söylemiş oldu. Ek olarak 700 milyona yakın kullanıcının da verilerini ellerinde tuttuklarını iddia etti.

Bunun peşinden uygulamanın kurucuları ve yöneticileriyle pazarlık etmek istediği belirten şahıslar, dönüş alamamaları halinde meşhur adlardan başlayarak verileri sızdıracaklarını söylemiş oldu. Bugün ise mevzuyla ilgili yeni gelişmeler yaşandı.

GetContact hacklendi iddiası: 700 milyon kullanıcının verileri çalındı!


GetContact hacklendi iddiası: 700 milyon kullanıcının verileri çalındı!

Twitter’da meydana getirilen paylaşımla ortaya çıkan GetContact hacklendi iddiası, toplumsal medyanın gündemine bomba şeklinde düştü! İşte detaylar…

GetContact yöneticisi iddiayı yalan bulunduğunu beyan etti: 500 bin kişinin verisi sızdırılabilir!

Uygulamada bulunan kişisel verileri ele geçirdiğini iddia eden bilgisayar korsanlarının GetContact yöneticileriyle görüşme taleplerinin gerçekleştiğini görüyoruz. Fakat firmanın yöneticilerinden Mustafa Vardalı tarafınca meydana getirilen paylaşıma nazaran veriler kendilerine ilişkin değil.

Hatta Vardalı’nın iddiasına nazaran çalışılmış olduğu öne sürülen veriler, kendi platformlarının bir benzeri olan TurkContact’a ilişkin. Bu sebeple bilgisayar korsanları ile anlaşmayı reddediyor. Hatta durumu kanıtlayabilmek için ofislerine bilirkişileri davet etmek istediklerini dile getiriyor.

Bununla birlikte, bilgisayar korsanlarının talep ettikleri fidyeyi ödememeleri halinde 500 bin numarayı daha sızdıracaklarını belirtiyor. Fakat bu şahıslara halihazırda Türkiye ve Avrupa’da yasal süreçleri başlattıklarını ve ödeme yapılmayacağı söyleniyor.

Mustafa Vardalı tarafınca meydana getirilen açıklamanın tamamı ise şu şekilde:

Getcontact’ı hacklediğini iddia eden kişi/kişiler bizleri tehdit etmeye devem ediyor. Politikacıların telefon numaralarını yayınlayarak başımızı belaya sokacağını söylüyor. İstediği parayı ödemezsek, 500 bin numarayı daha ifşa edecekmiş.

Daha ilkin belirttiğim şeklinde data bizlere ilişkin değil. Bunu kanıtlamak için ofisimize sektörden 10 bilirkişiyi davet etmek istiyoruz. Kullanıcılarımızın veri güvenliği sürekli temel önceliğimiz oldu ve olmaya devam edecek. Bu zorbalara fırsat vermeyeceğiz.

Ek olarak Türkiye’de ve Avrupa’da yasal süreç başlatacağımızı bilmenizi isteriz. Bu ceberrüt ne olursa olsun bir yerlerde dijital iz bıraktı ve bunu bulacağız. Seneler sürse bile.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da yada yorumlarda bizlerle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin!


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

winbir