Seyahat Parkı eylemlerinin 9. yılı! Bölme’de arbede yaşandı: Oldukça sayıda gözaltı var

01.06.2022
Seyahat Parkı eylemlerinin 9. yılı! Bölme’de arbede yaşandı: Oldukça sayıda gözaltı var


Bölme Dayanışması öncülüğünde, Türk Mühendis ve Mimarlar Odası Birliği (TMMOB)’nin, İstiklal Caddesi İpek Sokak’taki binası önünde saat 19.00’da bir araya gelen sivil cemiyet kuruluşları üyeleri ve vatandaşlar Seyahat Parkı olaylarının 9’uncu yıldönümü sebebiyle fiil düzenledi. Milletvekilleri ve Seyahat Parkı vakalarında yaşamını kaybedenlerin ailelerin de katılmış olduğu eylemde, ölenler, adları tek tek okunarak anıldı.

BB

POLİS YÜRÜYÜŞE İZİN VERMEDİ

Bölme Dayanışması adına okunan basın açıklamasının peşinden eylemciler, Bölme Meydanı’na yürümek istedi. Fiil sebebiyle çevrede geniş güvenlik önlemi alan polis, yürüyüşe izin vermedi. Polis ile eylemciler içinde bazen arbede yaşandı. Eylemciler arasından bir grup, çevredeki iş yerlerinden aldıkları masa ve sandalyeleri sokağa yığdı. Grup, polisin biber gazıyla müdahale etmesinin peşinden ara sokaklara firar etti.

HH

ARBEDE YAŞANDI, ÇOK SAYIDA GÖZALTI

Eylemcilerden bazılarının Sıraselviler Caddesi üstünde yine toplanmasının peşinden polis, grubun etrafını sararak gözaltına aldı.

VV

Öte taraftan, Bölme Meydanı’nda fiil öncesi yaşanmış olan vakada da, TMMOB binası önüne yürümek isteyen bir grup ile polis içinde arbede yaşandı. İstanbul Valiliği, 170 kişinin gözaltına alındığını deklare etti.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

İstanbul Valiliğinden meydana getirilen açıklamada, bazı toplumsal medya hesaplarından meydana getirilen çağrılarla Seyahat Parkı eylemlerinin yıl dönümü bahanesiyle Beyoğlu kazasının çeşitli semtlerinden Bölme Meydanı’na izinsiz toplu yürüyüş teşebbüsleri olduğu açıklandı.

İpek Sokak, TMMOB binası önü, Galatasaray Meydanı ve Sıraselviler Caddesi’nden Bölme Meydanı’na doğru izinsiz toplu yürüyüşe geçen gruplara güvenlik güçleri tarafınca, ”kentte 2911 Sayılı Yasa uyarınca toplantı, gosteri, basın açıklaması ve yürüyüş şeklinde faaliyetler için belirlenen bölgeler içinde Beyoğlu kazasının bulunmadığı” uyarısının yapıldığı kaydedildi.

Açıklamada, “Yapılmak istenen yürüyüşlerin yasal olmadığı belirtilerek, eyleme son verilmesi için yoğun uyarı ve ikazlarda bulunulmuştur. Güvenlik güçlerimizce meydana getirilen uyarılara karşın Bölme Meydanı’na yürümekte ısrar eden, taşlı ve sopalı mukavemetle karşılık veren toplam 170 şahıs yakalanmıştır.” ifadelerine yer verildi.(DHA-AA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Cumhurbaşkanı Erdoğan, KKTC Başbakanı Üstel'i kabul ettiCumhurbaşkanı Erdoğan, KKTC Başbakanı Üstel’i kabul etti
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Arda Güler'e: Şöhret Arda...Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Arda Güler’e: Şöhret Arda…
Kemal Kılıçdaroğlu’na linç girişimi davasında karar belli olduKemal Kılıçdaroğlu’na linç girişimi davasında karar belli olduYAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.