Girişimcilere yeni nesil teknoloji üssü! YTU Teknopark turu

25.11.2022
Girişimcilere yeni nesil teknoloji üssü! YTU Teknopark turu


YTU Teknopark’ta düzenlenen sokak partisine katıldık. Burada Yıldız Teknik Üniversitesi Yıldız Teknopark Genel Müdür Yardımcısı İsa Turgut İnci ile yatırımcıları ve girişimcileri bir arada toplayan ve yurt dışıyla buluşturan Start-up House hakkında görüştük.

3. nesil üniversite ve teknopark ne demek? Start-up House nedir?

YouTube video

SDNShiftdelete.net

Yıldız Teknik Üniversitesi Yıldız Teknopark Genel Müdür Yardımcısı İsa Turgut İnci tarafınca meydana getirilen açıklamada şunlar söylendi:

Start-up House olarak girişimcilere internasyonal arenada iyi mi boy göstereceklerini ve o arenaya iyi mi taşınacaklarıyla ilgili verdiğimiz destekleri sunmak için toplanmış bulunmaktayız. Şu anda aslına bakarsak street party dediğimiz bir sokak partisindeyiz.

Hedefimiz aslına bakarsak şu; İş dünyasının kalbinde, Maslak’ın göbeğinde müthiş bir iş aksındayız. Buradaki gayemiz da sokaktan dünya sahnesine çıkartacağımız bir Start-up House lansmanındayız. Hepiniz sefalar getirdiniz.

YTÜ Yıldız Teknopark’tan Maslak’ta yeni teknoloji üssü


YTÜ Yıldız Teknopark’tan Maslak’ta yeni teknoloji üssü

YTÜ Yıldız Teknopark Maslak, Coworking (açık ofis) alanları ve kuluçka merkezi ile inovasyonun ve değişen hızla gelişen teknolojinin yeni adresi olmayı hedefliyor.

3. nesil teknokent şu anlama geliyor; Artık biz bir kapasite geliştirme aşamalarını tamamladık. Bunun üstüne artık ne kadar fazla ne koyabiliriz diye düşünürken aslına bakarsak literatüre yeni bir kavram kazandırmaya çalıştık. Bu da 3. nesil üniversiteler. Haliyle teknoparklar olarak ikimiz de bu gelişime ayak uydurmak ve evrimi tamamlamak istedik.

Start-up House olarak erken aşama yatırım fonu kurduk. Bu sayede girişimcilere yatırım imkanları tanımladığımız ve bu yatırımlarla birlikte onları da yurt haricinde tedarikçilere ulaştıracağımız uçtan uca bir program tasarladık. Buna da yeni nesil girişimcilik programları 3. nesil teknoparkların içinde bir tek var olabilir dedik.

Start-up House olarak bu anlamda yola çıktık. Hedefimiz da girişimcilere bilhassa teknoparkın avantajlarından yararlandırarak onların cepteki mali yüklerini azaltıyoruz. Bunun yanı sıra yatırım yaparak onları bizim yurt haricinde mevcud ofislerimizle buluşturuyoruz. Sonrasında da dünya sahnesine çıkartmış oluyoruz.

Bizim remote emek verme ve pandemi sonrası yeni düzgüsel olarak bir emek verme konsepti geliştirmiş olduk. Burada bir hub modeli geliştirdik ve bu hub modeli bünyesinde şunu sunuyoruz; Firmalarımızı ve girişimcilerimizi iki değişik opsiyonla destekliyoruz. Bunlardan bir tanesi community management tarafı.

Burada network effect oluşturacağımız bir community oluşturmayı planlıyoruz. Böylelikle ilgili iç ve dış tüm paydaşları bir arada tutundurduğumuz bir hub modeli ortaya çıkıyor. Burada fizyolojik altyapı, klasik bir kiralama ofisi vermiyoruz. Bununla birlikte onlarla network effect oluşturacak bir call working space hizmeti vermiş oluyoruz. Özetlemek gerekirse ilgili yatırımcı ve girişimci, özetlemek gerekirse çoğumuz bir hubda buluşmuş oluyor.

İkincisi ise talent management dediğimiz bir nokta. 111 senelik bir üniversiteyiz. Ciddi bir ar-ge kültürümüz oluştu. Bunu da artık Start-up House bünyesinde yeni kabiliyetleri üniversitenin bilhassa 3. ve 4. sınıf öğrencilerini aldığımız programlarımız var.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin!


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.