Girit Adası Nerede, Iyi mi Gidilir? Girit Adası Gezilecek Bölgeler Nedir?

29.12.2021
Girit Adası Nerede, Iyi mi Gidilir? Girit Adası Gezilecek Bölgeler Nedir?


Girit Adası Nerede, Nasıl Gidilir? Girit Adası Gezilecek Yerler Nelerdir?

Girit adası, devletimizde olmasına karşın devletimizde bulunan pek fazlaca kişinin merak etmiş olduğu ve ziyaret etmek istediği bir yer olma özelliğine haizdir. Girit adası, Yunanistan sınırları içinde yer edinen bir ada olarak da bilinir. Bununla birlikte Yunanistan da yer edinen en büyük ada olma özelliğine haizdir. Bu yüzden de Girit adası gidilecek ve görülecek bölgeler içinde yer alır. 

Girit Adası Nerede?

Girit adası, Yunanistan sınırları içinde yer edinen bir ada olarak bilinir. Girit adası tam olarak Doğu Akdeniz’ de içeriyor. Yunanistan içinde bulunan ve ülkenin dördüncü en büyük şehri olarak da malum Girit adasının merkezi Kandiye olarak bilinir. Girit adasının Osmanlı hakimiyetine girmesi için ortalama olarak 24 yıl devam eden bir savaşım verilmiştir.

Bu savaşlar sonucunda ise, Girit adasının tamamen Osmanlı hakimiyetine alınması için 1645 yılından 1669 yılına kadar devam eden savaşlar sonucunda bir süre Osmanlı Devleti tarafınca yönetilmeye başlandı. Fakat sonrasında masada meydana getirilen bir antak kalma ile üç ay içinde yeniden kaybedildi. 

Girit Adası’na Iyi mi Gidilir?

Girit adası, Akdeniz’in beşinci büyük adası olarak da bilinir. Bununla birlikte da Ege denizinin cenup kısmında yer edinen bir ada olma özelliğine de haizdir. Girit adası Akdeniz’de yer edinen beşinci büyük ada olma hususi durumunu taşır. Bununla birlikte tüm dünyada tanınan bir gezim merkezidir. Girit adasının organik güzelliklerini gören kişiler bu gezim yerine gitmek istiyor.

Girit adasına gitmek isteyen kişiler de öncelikli olarak Girit adasının nerede bulunduğunu tam olarak öğrenmek istiyor. Girit adasına gitmek isteyen kişiler ilkin Atina’ya havayolu ile ulaşım sağlamaları ve sonrada Girit adasına giden bir uçuşa katılmaları gerekiyor. Atina üstünden Girit’e yetişme süresi ise, ortalama olarak bir saat kadar sürüyor. Fakat Türkiye üstünden Girit’e direkt bir uçuş bulunmuyor. Hava yolu ile buraya gitmek istemeyen kişiler de feribotla adaya kolaylıkla ulaşabilir. Girit ve Atina içinde meydana getirilen feribot seferlerinin ulaşım süresi ise, ortalama olarak yedi saat sürüyor. 

Girit Adası Gezilecek Bölgeler Nedir?

Girit adası üstünde yer edinen ve Venedik döneminden kalan zamanı Girit adası üstünde gezilecek ve görülecek pek fazlaca güzel yer bulunuyor. Şehir merkezinde yer edinen ve zamanı bir öneme haiz olan eserler içinde çeşmeler içeriyor. Girit adası üstünde bununla birlikte fazlaca güzel ve benzeri olmayan manzaralara haiz olan bölgeleri de gezerek keşfedebilirsiniz. Girit adasında gezilecek ve görülecek bölgeler içinde ise,

Lion Square Meydanı

Hanya Kapısı

Venizelou Meydanı

Heraklion Arkeoloji Müzesi

Venedik Kalesi

Agios Titus Kilisesi

Girit Tarih Müzesi

Knossos Sarayı

Girit Adası gezilecek bölgeler içinde ilk durak Kandiye’de bulunan 400 senelik Venedik hakimiyetinden kalan zamanı bölgedir. Eski şirin evleri ve dar caddeleri ile bir zamanlar meşhur olan ve Ege’nin tecim merkezi haline gelen Kandiye’de, görkemli Venedik Kalesi’nin hakim olduğu bir liman şehridir. Oldukça hareketli bir yapıya haiz olan bu kent merkezinde denize doğru uzanan uzun limanın sonunda, Cenevizlilerden kalan bir kale olan Kules içeriyor.

Venedik izlerinden biri haline gelen Venedik Kalesi, kenti bir uçtan öteki uca kadar saran Venedik duvarlarının, denize doğru uzanan tarafında içeriyor. Bunun derhal karşısında bulunan kıyıda ise, cephanelikler bulunuyor. Zamanında gerçekleşecek çeşitli saldırılara karşı şehir buradan korunuyordu. 

Bir öteki gezilmesi ihtiyaç duyulan bölgeler içinde yer edinen Heraklion Arkeoloji Müzesi, her katında, değişik dönemlere ilişik eserlerin sergilendiği ve Girit’in zamanı ile ilgili data de alınıyor. Giritlilerin aslen Mısırlı olan Aziz Minas’ya karşı olan sevgilerinden dolayı, onun için pek fazlaca yerde yaptırdıkları manastırlar ve kiliselerin en önemlisi haline gelen Aziz Venedik ve Bizans dönemlerinde inşa edilen Minas Katedrali, Osmanlıların da bir dönem cami olarak kullandığı Agios Titus Kilisesi kentin zamanı dokuları içinde içeriyor. Girit adası, turistlerin en fazlaca gitmek istediği bölgeler içinde bulunur. Yiyecek kültürünün ise, ülkemize olan yakınlığı sebebi ile Türkiye’den giden kişiler yiyecek mevzusunda çoğu zaman asla güçlük çekmez. 

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.