Google Chrome eski aramaları bulmayı kolaylaştıracak

08.02.2022
Google Chrome eski aramaları bulmayı kolaylaştıracak


Google, Chrome web tarayıcısına daha ilkin göz attığınız mevzuları bulmanıza ve kaldığınız yerden devam etmenize destek olmayı amaçlayan yeni bir özellik ekliyor. Journeys (Yolculuklar) olarak adlandırılan bu özellik, Chrome’un masaüstü sürümü için kullanıma sunuluyor.

Bu özellik, esasen tarama geçmişinin bir uzantısı benzer şekilde çalışacak. Arama çubuğuna bir kelime yazdığınızda yada tarayıcınızın Chrome History Journeys (Geçmiş Yolculuklar) sayfasına gittiğinizde, o mevzuyla bağlantılı daha ilkin ziyaret ettiğiniz sitelerin bir listesini görmüş olacaksınız. Chrome, belirli bir siteyle ne kadar etkileşim kurduğunuzu hesaplayacak ve en ilgili bulunduğunu düşündüğü siteleri en üstte gösterecek.

AB’den Google’a rekor ‘kayırma’ cezası!


AB’den Google’a üstün dereceli ‘kayırma’ cezası!

Arama devi Google, AB’nin ilk antitröst itirazını kaybettikten sonrasında PriceRunner tarafınca 2.4 milyar dolarlık davayla karşı karşıya.

Google Chrome Journeys ile arama geçmişini tekrardan keşfediyor

Google, Journeys özelliğiyle birlikte herhangi bir mevzu hakkında haftalar öncesinden arattığınız bilgiyi data görebileceğinizi söylüyor. Journeys ek olarak ilgili arama terimlerini göstererek ileriye dönük araştırmanızda size destek olabilir.

Journeys, aramalarınızı değişik süre dilimlerine yayılmış olsalar bile mevzularına nazaran gruplandıracak. Bu, ziyaret ettiğiniz anlaşılması zor sayfayı hatırlamayı, arama geçmişinde gezinmekten daha kolay hale getirecek. Özetlemek gerekirse bir mevzuyla ilgili birkaç saat ve birkaç hafta ilkin aradığınız tüm sitelerin bir arada toplandığını görmüş olacaksınız.

Özellik kullanışlı görünüyor olsa da, bu bilgilerin şirket tarafınca iyi mi kaydedildiği ve kullanıldığı mevzusunda endişeleriniz olabilir. Google’ın duyurusu bu endişeleri gidermeye çalışmak için “Journeys şu anda yalnızca cihazınızdaki geçmişi grupluyor; hiçbir şey Google hesabınıza kaydedilmiyor.” açıklamasını yapmış oldu. Bunun yanı sıra, Chrome ayarlarınızdan “bireysel öğeleri yada tüm etkinlik kümelerini” silebilir yada Journeys’i tamamen dönem dışı bırakabilirsiniz.

Journeys şu anda yalnızca Chrome masaüstünde kullanılabilir. Bir tek Google, şifrelerinizin yada yer imlerinizin bir cihazdan diğerine senkronize edilmesiyle aynı şekilde birden fazla cihazdan erişime izin verilip verilmeyeceğini araştırıyor.

Google Chrome Journeyse güncellemesi ile ilgili görüşlerinizi yorumlar kısmında ve SDN Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

winbir