Google, giyilebilir teknolojiye yeni bir nefes getiriyor!

07.03.2022
Google, giyilebilir teknolojiye yeni bir nefes getiriyor!


Hızla gelişen değişen teknolojinin giderek gelişmesiyle giyilebilir cihazlar da buna paralel olarak ilerlemeye devam ediyor. Google, cilt dokusu ile denetim edilebilen akıllı saat ve kulaklıklar geliştirme yolunda. Cihazlar, cilt hareketlerini algılayıp yanıt verebilecek. İşte ayrıntılar…

Huawei’nin Google Haritalar rakibi Petal Haritalar, App Store’da sunuldu


Huawei’nin Google Haritalar rakibi Petal Haritalar, App Store’da sunuldu

Çin merkezli teknoloji devi Huawei, adından söz ettirmeyi başardığı Petal Haritalar uygulamasını App Store’de kullanıma sundu.

Google, cilt ile denetim edilen giyilebilir cihazlar geliştiriyor

Google, akıllı saat ya da kulaklıkların yalnızca cilt hareketleriyle denetim edilmesi üstünde çalışıyor. Şirket, bu teknoloji için bir patente de haiz. “Giyilebilir Cihazlar için Cilt Arayüzü: Sinyal standardını iyileştirmek için sensör füzyonu” başlığına haiz patent, LetsGoDigital‘deki kişiler tarafınca tespit edilip ortaya çıkarıldı.

Kaynak: LetsGoDigital

Patent belgelerine bakılırsa, kullanıcılar bu teknolojiyi denetlemek için giyilebilir cihazların temas etmiş olduğu cildi kaydırabilecek ya da dokunabilecek. Hareketler, mekanik bir dalga oluşturuyor ve giyilebilir cihazlarda sensörler tarafınca algılanabiliyor. “Sensor Fusion” adlı bu teknoloji, toplanan hareket verilerini aygıt için bir giriş komutunda birleştiriyor.

Bu teknoloji yardımıyla aramaları cevaplama, ses seviyesini ayarlama, medya oynatma şeklinde eylemler ve daha fazlası yapılabilecek. Bunu yapmak için ise cilt komutları vermek suretiyle yukarı ve aşağı kaydırılabilir ya da değişik yoğunluklarda ve parmaklarla dokunulabilir bir sistem olacak.

Sensor Fusion teknolojisi, kablosuz akıllı kulaklıklar için kulağın ön tarafına ya da şakak kısmına dokunarak cilt hareketleri yapma imkanı tanıyor. Akıllı saatlerde ise, komutları gerçekleştirmek için bilekleri, kolların ön kısımları ya da ellerin kullanılacak. Cihazlar, kullananların günlük yaşamda gerçekleştirdiği eylemleri ve hareketleri, cilt komutlarından ayırt etmek için ise makine öğrenimi (machine learning) teknolojisini kullanacak.

Sony LinkBuds WFL-900

Benzer bir teknoloji, Sony‘nin LinkBuds WFL-900 modelinde de mevcuttu. Kulaklıklar, cihaza dokunmadan kulağın ön tarafına dokunarak denetim edilebiliyor. Google, Sensor Fusion teknolojisini Pixel Buds setinde mi yoksa Pixel Watch‘ta mı kullanacağı ise nerede ise bilinmiyor.

Sizler Google Sensor Fusion teknolojisi hakkında neler düşünüyorsunuz? Fikir ve görüşlerinizi yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.