Google News Kaydı Nasıl Yapılır?

24.05.2020
Google News Kaydı Nasıl Yapılır?

Google News kayıt işlemi daha hızlı index almak isteyen kişiler tarafından aranıyor. Tabi, bunun bir diğer amacı ise Google’daki kaliteli siteler arasına girmek sayılabilir. Çünkü, Google News’li olan bir site seçilmiş sitedir. Bundan dolayı da önde olması muhtemeldir.

Google News diğer bir adı ile Google Haberler, Google’da ait fakat farklı bir arama mecrası olarak düşünülebilir. Binlerce kaynaktan makaleler alan Google News, talepler doğrultusunda makaleleri arama sonuçlaırnda çıkarmaktadır. Tabi, bunu da çeşitli filtrelerden geçirerek yapıyor. Yani, özgün olmayan bir içeriğin girmesi mümkün görünmüyor.

Google News’in Önemi Nedir?

Google News nedir? Ne işe yarar? Gibi soruların cevabını bu başlık altında bulabilirsiniz. Faydalarını sizler için derledi;

 • Google News ile birlikte Seo uyumuna pek de ihtiyacınız yok. Bu sayede de Google News ile birlikte Seo harcamalarınız azalır. Google News’de olunduğunda haber doğrudan okuyucuya gider.
 • Sitenin trafiği ciddi bir biçimde artar.
 • Ziyaretçinin artışına bağlı olarak daha fazla reklam alma şansınız vardır. Kurum ve ajanslar, hitinize göre özel reklam verebilirler.
 • Index hız oranı en üst seviyeye ulaşır.
 • Alexa değerlerinde ciddi bir düşüş görülebilir. Çünkü, Alexa dediğimiz değerlendirme aracı ziyaretçi sayısına göre değerlendirme yapan bir sitedir.
 • Markanızın duyulması daha da kolaylaşır.
 • Sitenizi sattığınızda ise yüksek bir bedele satabilirsiniz.

Google News’e Nasıl Başvurulur?

Google News kayıt işlemi basit değildir. Bu nedenden dolayı da kayıt talebi göndermeden önce aşağıdaki yönergeyi takip etmenizi öneririm.

 1. Google Haberler Yayıncı Merkezi’ne gidin.
 2. Search Console’da sitenin, sizin olduğunuza dair kanıt gösterin. Yani onaylayın.
 3. Google Haberler’e eklenme isteğinde bulunun ve tıklayın.
 4. URL’ler ve etiketlere tıklayın aynı zamanda sitelerinizin bilgilerini girin. 1-3 hafta içerisinde sitenin eklendiğini kontrol edin.

Uyarı: Siteniz, spam ve çeşitli problemlerden dolayı Google haberler sonuçlarından kaldırılırsa bir daha gösterilmeyebilir.

Günceli Paylaşın

Google haberlerde yer alan siteler genel olarak günceldir. Bu sitelerde aşağıda belirtilen türlerde paylaşımlar yapılır;

 • Nasıl yapılır? Makaleleri
 • İş İlanları
 • Gayrimenkul İlanları
 • Hava Tahmin Raporları

Özgün Olun

Google’ın en sevdiği şey ‘’özgünlük’tür. Yayınlayacağınız yazılarda ilk olarak özgün olmalısınız. Daha sonra haberin doğruluğundan emin olmalısınız.

Künye Alanında Olması Gerekenler

 1. Adres
 2. Hukuk Danışmanı
 3. İletişim Bilgileri
 4. Reklam Yayın Müdürü
 5. Görsel Koordinatör
 6. Yazı İşleri Müdürü
 7. Genel Yayın Yönetmeni

İletişim Sayfasında Olması Gerekenler

 1. Adres
 2. Telefon Numarası
 3. Mail Adresi
 4. Google Haritası ( Eğer varsa )
 5. İletişimin kurulacağı kişinin adı

 

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.