Google Plus iş sürümü Google Currents için yolun sonuna gelindi

11.02.2022
Google Plus iş sürümü Google Currents için yolun sonuna gelindi


Google’ın toplumsal ağ projesi Google+, 2011 senesinde piyasaya çıktı. İlk dönemde Clubhouse benzer şekilde davetiye sistemiyle üye kabul eden servis bir süre sonrasında gerçek adını kullanmak şartıyla 18 yaş ve üstü her insanoğlunun erişimine açılmıştı. Bir tek Google Plus bir türlü Instagram, Feysbuk yada Twitter’a sağlam bir alternatif olamadı.

“G+” ikonuyla kısaltılan toplumsal ağın kişisel sürümü, düşük kullanım oranı ve güvenlik açıkları sebebiyle 2019 senesinde kapanık oldu. Fakat şirket ve kuruluşlar, Google Workspace (eski adıyla G Suite) vasıtasıyla hizmeti kullanabiliyorlardı. İşletme hesapları için ‘Google Currents’ adıyla faaliyete devam eden servis yolun sonuna geldi.

Google’dan Android 12 için tema sürprizi


Google’dan Android 12 için tema sürprizi

Android 12 ile birlikte Material You tasarım diline geçiş gerçekleştiren Google, kullanıcılarına dinamik tema özelliği sunacağını deklare etti.

Google+ tarihin tozlu sayfalarına karışıyor

Google, yayınladığı blog paylaşımında Google Currents servisini 2023 yılından itibaren kapatacağını söylemiş oldu. Kullananların içeriklerini ve toplulukları ise, geçen yıl hayata geçirdiği Google Spaces hizmetine taşıyacağı bilgisini paylaştı.

google plus iş sürümü google currents

Google Workspace vasıtasıyla kullanılabilen Spaces; kişileri, mevzuları, projeleri ortaklaşa bir halde düzenlemek amacıyla geliştirilen Slack ve Discord karışımı bir hizmet. Gmail, Takvim, Drive, Meet benzer şekilde tüm Workspace uygulamalarıyla entegre çalışan Spaces, Google Plus iş sürümü olan Google Currents’in yerine geçti.

Gelecek günlerde Google Currents (Google+) kullanan kuruluşlar kademeli olarak Spaces’e taşınmaya başlamış olacak. Bu süreçte müşterilere destek olacağının altını çizen Google, geçişi hızlandırmak amacıyla Currents’in bazı özelliklerini yavaş yavaş kapatacağını söylemiş oldu. Takvimler 2023 yılını gösterdiğinde ise hizmet tamamıyla kullanımdan kaldırılacak.

Currents kapanırken Spaces de gelişiyor

Google, Currents kapanmadan evvel Spaces’a birkaç yeni özellik ekleyeceğini söylemiş oldu. Bu yenilikleri içerik denetleme araçları, gelişmiş arama, daha büyük topluluk desteği ve daha fazlası şeklinde yüzeysel olarak duyurdu. Şirket veri koruma, veri kaybı önleme ve Uygulama Kasası benzer şekilde kurumsal düzeyde güvenlik sağlayacak özelliklere yatırım yaptığını da ekledi.

Google Plus’ın işletme sürümünün kapatılmasını iyi mi değerlendiriyorsunuz? Görüşlerinizi yorum bölümünde yada SDN Forum’da paylaşabilirsiniz.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.