Google Sitemap Nedir? Ne İşe Yarıyor?

19.06.2020
Google Sitemap Nedir?  Ne İşe Yarıyor?

İlk olarak sitemap nedir? Diğer bir deyimi ile site haritası nedir?  Sorusu ile makaleye başlamakta fayda var. Anlamı adında saklı olan sitemap, sitenin haritası anlamına geliyor. Web sitesi içerisinde yer alan her şeyin arama motoruna ait botlara gösteren navigasyondur. Kısacası, web sitenizde yer alan her şeyi botlara tarif eden şeydir.

Sitemap oluşturma ise bu bağlamda gündeme geliyor. Çünkü, sitelerde yazdıklarınızı arama motorlarına  bildirmelsiniz. Bu bağlamda da sitemap.xml dosyası oluşturup, arama motorlarına sitemap göndermek zorundasınız.

Google Site Haritası Ne İşe Yarıyor?

Google sitemap faydaları 3 genel başlıkta toparlanabilir. Bu 3 başlığı da sizler için kısaca maddelendirdim. Eğer, daha önceden site kurmadıysanız ve ilk defa kuruyorsanız bu basit maddeler ile anlayacaksınız. İşte, sitemap ne işe yarar sorusunun cevabı..

  • Site haritaları sadece sitenizin keşfedilmesi için önemli değildir. Aynı zamanda SEO’ya da büyük bir etki yapan sitemap, sayfalarınızın erişebilirliğini ve görünürlülüğünü arttırır. Bu sayede de web sayfanız daha hızlı indexlenir. Google sitemap ile üst sıralara çıkmanız daha mümkün hale gelebilir.
  • Eğer, web sitenizde bir değişiklik yaptıysanız, Google sitemap sayesinde Google hemen haberdar olacaktır ve ona göre indexi alacaktır.
  • Web sitenizde yer alan bütün detaylar otomatik olarak botlar aracılığı ile Google’a iletilir. Bu açıdan da Google’ın sizden haberdar olması için gereklidir.

WordPress Site Haritası Nasıl Oluşturulur?

WordPress kullanıcısıysanız birçok şansınız var. Çünkü, WordPress’de bulunan eklentiler sitemap oluşturma açısından sizlere kolaylık sağlayacaktır. Özellikle de Yoast Seo sitemap oluşturma konusunda size çok kolaylık sağlayacaktır. Çünkü, Yoast Seo ile birlikte sitemap otomatik olarak oluşturulacaktır.

Ancak, Google sitemap oluşturma konusunda ısrarcıysanız ilk olarak Google’ın sitemap.xml eklentisini indirip kurabilirsiniz. Tabi, bunun alternatifi de vardır. O da Google Search Console üzerinden yapılmaktadır. Search Console’a girin ve sitemap gönderme yerine girin. Karşınıza gelen ekranda alan adınız/boşluk olacaktır. Sizler, bu boşluğa sitemap.xml yazarak site haritanızı oluşturabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.