Google, Ukrayna’daki telefonlara hava saldırısı uyarısı gönderecek

11.03.2022
Google, Ukrayna’daki telefonlara hava saldırısı uyarısı gönderecek


Rusya ve Ukrayna içinde devam eden krize ilişkin Google’dan yeni bir adım geldi. Teknoloji devi, Ukrayna’daki Android kullanıcıları için, civarlarında patlaması beklenen saldırılardan ilkin hava saldırısı ikazları göndermeye başlayacağını duyurdu.

Ukrayna hükümetinin talebi ve yardımıyla Google, Ukrayna’daki Android telefonlar için acil Hava Saldırısı Ikazları sistemini kullanıma sundu. Android kullanıcılarına gönderilecek bildirimler, halihazırda Ukrayna hükümeti tarafınca paylaşılmakta olan ikazları referans alacak.

Google Mesajlar için güncelleme geldi! Birçok yenilik mevcut


Google Mesajlar için güncelleme geldi! Birçok yenilik mevcut

Google Mesajlar güncelleme yardımıyla artık kullanıcılar daha rahat ve daha çağıl bir kullanım deneyimi yaşayacak. İşte detaylar…

Google, Ukraynalıları hava saldırısı uyarısı ile koruyacak

Google Küresel İlişkiler Başkanı Kent Walker bu çalışmanın, Ukrayna’nın mevcut hava saldırısı uyarı sistemlerini tamamlayıcı özellikte bulunduğunu ve paylaşılacak uyarıların “Ukrayna hükümetine dayandığını” söylemiş oldu. Walker ek olarak Ukrayna’daki milyonlarca insanoğlunun güvenlik önlemi olarak hava saldırısı uyarılarını dikkate alması gerektirme ettiğini dile getirdi.

Google, saldırıların başladığı günden bu yana Ukraynalılara hava saldırısı bildirimleri gönderen Ukrayna Alarmı uygulamasını Play Store’da aslına bakarsanız öne çıkarmıştı. Android İçin Mühendislikten görevli Başkan Yardımcısı Dave Burke, yeni uyarı sisteminin gelecek günlerde Ukrayna’daki tüm Android telefonlara yayılacağını aktardı.

Hava Saldırısı Ikazları’na ek olarak Google, bölgedeki artan sığınmacı sayısına destek olmak için, işletmelerin mültecilere hususi hizmet sağlayıp sağlamadıklarını işaretlemenin yollarını geliştirdiğini beyan etti. Ukrayna’ya komşu ülkelerdeki otel sahipleri, Ukrayna’dan gelen mültecilere çeşitli hizmetler ve yardımlar sunmak için Arama ve Haritalar’daki işletme profillerinde paylaşım yapabilecek.

“Bugünden itibaren Ukrayna’ya komşu ülkelerdeki otel sahipleri, sığınmacılar için parasız yada indirimli konaklama teklif edip etmediklerini işletme profillerinde belirtebilecek. Gelecek haftalarda bu bilgileri derlerken, insanların bu bölgeleri Arama ve Haritalar’da hızla bulmasını mümkün kılacağız.”

google chrome safari

ABD’li teknoloji devi ek olarak Ukrayna’yı işgalinden bu yana Rusya’ya ağır yaptırımlar uyguladı. Ülkedeki tüm reklam satışlarını duraklatan Google ek olarak Sputnik ve RT başta olmak suretiyle Rusya’nın devlet tarafınca finanse edilen medya uygulamalarını Google Play’den kaldırdı.

Google tarafınca sunulan hava saldırısı uyarısı sistemi hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi diğeri okuyucularımızla yorum ve SDN Forum kısmından paylaşmanızı bekliyoruz.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

winbir