Google ürün ve hizmetleri Türkiye’ye kıymet katıyor

16.08.2022
Google ürün ve hizmetleri Türkiye’ye kıymet katıyor


Google, etkinlik gösterdiği ülkelerin ekonomisine katkı sağlamaya devam ediyor. Bu katkıyı ölçmek ve daha iyi algılamak amacıyla internasyonal danışmanlık şirketi Deloitte tarafınca meydana gelen sosyo-ekonomik kıymet çözümleme raporuna nazaran Google ekosistemiyle Türkiye’de oluşan istihdam 1,9 milyonu aştı, oluşan değerin yarattığı ekonomik katkı ise son 3 yılda 3,3 kat artarak 476 milyar TL’lik bir ekonomik değerin oluşmasını elde etmiş oldu.

Google Haritalar, kullanıcılara 39 milyar TL’lik yakıt ve zaman tasarrufu elde etmiş oldu

Google ürün ve hizmetlerinin desteklediği ekosistemin ekonomik gelişme ve toplumsal refaha etkilerini ortaya koymak ve algılamak amacıyla bağımsız denetim kuruluşu Deloitte tarafınca “Google Ekosistemi Sosyo- Ekonomik Kıymet Raporu” yayınlandı. Raporun sonuçlarına nazaran Google’ın 2021 senesinde dört temel ürün ve hizmet kategorisiyle oluşturduğu ekonomik kıymet 476 milyar TL’ye ulaşarak GSYH’nin yüzde 6,6’sına denk geldi. 2018’de meydana getirilen rapora kıyasla Google’ın ekonomik katkısı 3,3 kat artarken bu katkının 2025’te 1,1 trilyon TL’yi aşmasını ümit ediliyor.

https://i0.wp.com/shiftdelete.net/wp-content/uploads/2022/08/Googlein-Turkiyede-elde-ettigi-gelirler-belli-oldu-2.jpg?resize=1170%2C658&ssl=1

Google ürün ve hizmetleri işletmelerin verimliliğini, üretkenliğini artırarak ve maliyet tasarrufu sağlayarak ekonomik büyümeyi desteklerken, tüketici refahına pozitif tesiri ve kullanıcılara elde etmiş olduğu zaman tasarrufu, kolaylık ve eğlence şeklinde özelliklerle de toplumsal refahın artmasını mümkün kılıyor.

Google uzaktan eğitim çalışmalarını genişletiyor!


Google uzaktan eğitim çalışmalarını genişletiyor!

Google, 5 yaş ve daha üstü çocuklar için hem eğitici hem de eğlendirici bir uygulama olan Read Along’un kapsamını genişletiyor.

“Sunduğumuz ürün ve hizmetlerle fırsat eşitliği yaratıyoruz”

Google Türkiye Ülke Direktörü Mehmet Keteloğlu raporla ilgili şu açıklamalarda bulunmuş oldu: “Google’ın ürün ve hizmetleri ile desteklediği ekosistemin Türkiye’de oluşturduğu sosyo-ekonomik kıymet artık pek oldukça sektöre yayılmış, birçok kişinin hayatına dokunmuş durumda. Bunun en güzel örneklerini girişimlerde ve işletmelerini büyüten başarı göstermiş mikro ve küçük işletmelerde görüyoruz.

Biliyoruz ki Türkiye’nin dijitalleşmesi, dijital ekonominin büyümesi küçük esnafımızın dijitalleşmesi ile olacaktır. Bu doğrultuda raporun bizi en oldukça heyecanlandıran neticelerinden biri işletmelere sunduğumuz Google Benim İşletmem Profili’nin 2021 senesinde 700 binden fazla mikro ve küçük işletmenin ek gelir artışı elde etmesine katkı sağlaması oldu. Bu organik olarak ki işletmelere ne kadar önemli bir katma kıymet sağlandığını gösterirken, çift taraflı bir yarar da oluşturuyor.

İşletmeler başarı grafiklerini yukarılara taşırken, kullanıcılar ve hizmetten yararlananlar da doğru işletmeyle, doğru hizmetle buluşabiliyor. Bunun yanı sıra gene raporun sonuçlarına nazaran 2021 senesinde oluşturulan ekonomik faaliyetlerin 1,9 milyon iş imkanı yarattığını gözlemliyoruz. Bu sayı da 2021 yılındaki Türkiye istihdamının yüzde 6’sına karşılık geliyor. Desteklenen istihdamın yüzde 58´ini mikro ve küçük işletmeler üstlenirken, bu oranın yüzde 30’unu hanım çalışanlar oluşturuyor.

Bu da sunduğumuz ürün ve hizmetlerle oluşturduğumuz fırsat eşitliğinin önemli göstergelerinden biri. Google ekosisteminin bireylere ve işletmelere eşit fırsatlar sunarak katma kıymet sağlamasının yanı sıra pek oldukça değişik alanda istihdam imkanı oluşturması da hem ülkemiz için hem de Google olarak bizim için gurur verici bir netice.”

https://i0.wp.com/shiftdelete.net/wp-content/uploads/2022/08/Googlein-Turkiyede-elde-ettigi-gelirler-belli-oldu-1.webp?resize=1170%2C658&ssl=1

2025 senesinde GSYH’nin yüzde 7,4’üne ulaşılması hedefleniyor

Google’ın 2021 senesinde dört temel ürün ve hizmet kategorisiyle oluşturduğu ekonomik kıymet, 476 milyar TL’ye ulaşarak GSYH’nin yüzde 6,6’sına denk geldi. 2018’de GSYH’nin yüzde 3,9’una karşılık eden bu rakamın 2025 senesinde yüzde 7,4’e ulaşacağı öngörülüyor. Google ekosisteminin ülke ekonomisine elde etmiş olduğu katkı Google ürün ve hizmetlerine bağlı olarak da farklılık gösteriyor.

Google reklam ürünlerinin katkısı, 2021 verilerine nazaran 193 milyar TL’ye ulaşırken 2025 senesinde 422 milyar TL’ye erişmesi ümit ediliyor. Google Haritalar ve Google İşletme Profili’nin ekonomik tesiri ise 62 milyar TL’ye ulaşırken 2025 senesinde bu rakamın 136 milyara ulaşacağı öngörülüyor. Google Cloud ve Workspace alanındaysa 2021’de oluşan 12 milyar TL’lik etkinin 2025 senesinde 33 milyara çıkması beklenirken, Android ve Google Play ekosisteminin ekonomik tesiri 210 milyara ulaşmış durumda ve 2025’te de 535 milyar olacağı öngörülüyor.

Google Arama, kullanıcılara zamandan tutum ettiriyor Google ekosistemi yalnızca ekonomik alanda kıymet yaratmıyor, bununla beraber kullananların günlük yaşamını kolaylaştırırken birçok mevzuda tutum etmelerine olanak sağlıyor ve bu sayede de tüketici refahına pozitif katkıda bulunuyor. Türkiye’de 50 milyondan fazla kişinin kullandığı Google Arama’ya günde averaj 5 sual soruluyor. 2021 yılı içinde Türkiye’deki Google Arama kullanıcılarının senelik zaman tasarrufu 2,3 milyar saate ulaşmış, Arama ürününün parasız kullanımı ile tüketici refahında 21 milyar TL’lik artış gerçekleşmiştir.

Google ürün ve hizmetleri toplumsal refaha da katkı sağlıyor

Google Haritalar, hem kullananların hem de işletmelerin yaşamını kolaylaştırırken Deloitte raporunun sonuçlarına nazaran bununla beraber toplumsal refaha katkı alanında da 39 milyar TL’lik tutum elde etmiş durumda. Google’ın parasız çeviri, araştırma ve eğitim uygulamaları da kullananların bilgiye ulaşabilmesini mümkün kılıyor.

Deloitte raporuna nazaran birçok dil seçeneğinde kullanıcı dostu arayüzüyle doğru ve süratli çeviri hizmeti veren Google Çeviri, dijital çeviri platformu kullanıcılarının yüzde 83’ü tarafınca kullanılırken, araştırma icra eden kullananların yüzde 60’ından fazlasının tercihinin Google Bilimsel nitelikli olduğu sonucu orta çıkıyor. Gmail, Google Drive ve Google Meet ürünleriyle birlikte, iş ve eğitimin önemli bir parçası haline gelen Google Workspace ise ortak emek harcama platformunu kullananların yüzde 94’ünün tercihi haline geldi.

İşletmeler, girişimler, sivil toplum kuruluşları, öğretmenler ve kendini geliştirmek isteyen bireyler için parasız eğitim programları sunan Grow with Google programı, faydalanan kullananların yüzde 84’ünün mevcuttan değişik bir iş alanına yönelmesine destek olurken ve 304 bin kişinin eğitim almış olduğu, 84 bin kişinin kariyerini dijital alanda geliştirmeleri için desteklendiği ve 25 bin işletmenin işlerini büyüttüğü Google Dijital Yapımevi, toplumsal refaha katkı elde eden diğeri Google araçları olarak dikkat çekiyor.

● Google ürünleri vesilesiyle desteklenen istihdam, 2021 senesinde 1,9 milyona ulaşırken, 2025 senesinde
bu rakamın 2,3 milyonun üzerine çıkması ümit ediliyor.
● Google reklam ekosisteminin oluşturduğu ekonomik katkının önümüzdeki 4 yıl içinde Türkiye’de iki
katından fazla artması ümit ediliyor.
● Google reklam ürünleri yardımıyla fizyolojik mağaza müşterilerinde yüzde 25 artış yaşandı.
● Google reklamlarına harcanan her 1 TL işletmelere 3 TL ihracat geliri olarak dönüyor.
● Rapordaki Akademetre işletme anketine nazaran 3,4 milyon işletmeden averaj 1,7 milyonu Google
Haritalar’ı etken olarak kullanıyor.
● Türkiye’de her 4 firmadan 1’i Google Haritalar ile entegre çalışabilen Google hizmetlerinden şirket
tanıtım ürünlerini kullanıyor.
● Şirket tanıtım ürünleri içinde en oldukça tercih edilen uygulama ise yüzde 94 ile Google İşletme
Profili. Türkiye’de averaj 900 bin işletme Google İşletme Profili’nden faydalanıyor. 
● 700 bini ise fazla mikro ve küçük işletme İşletme Profili kullanımı ile ek gelir artışı elde etti.

Peki, siz Google Türkiye gelirleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin!


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.