Google ve Feysbuk, Türkiye’den ne kadar kazanıyor? Cevap yolda!

14.01.2022
Google ve Feysbuk, Türkiye’den ne kadar kazanıyor? Cevap yolda!


BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu’nun geçen yıl Ocak ayında yapmış olduğu açıklamaya nazaran; Türkiye’de 37 milyon Feysbuk, 38 milyon Instagram kullanıcısı var. İki platformun çatı şirketi Meta’nın Türkiye temsilcisi ile beraber Google ve YouTube’un yöneticileri Kasım ayında TBMM Dijital Mecralar Komisyonu’nda düzenlenen bir oturuma katıldı.

Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı Hüseyin Yayman başkanlığında gerçekleşen oturumda teknoloji devleri, yöneltilen soruları cevapladı. Feysbuk Türkiye sorumlusu Azzam Alameddin, Selçuk Bayraktar’ın silinen Filistin paylaşımı hakkında, bunun bir hatadan ibaret bulunduğunu söylemişti. Komisyon şirket yöneticilerinden, Türkiye’deki kazançları hakkında da data istedi.

Twitter’ın reklam yasağı kaldırıldı!


Twitter’ın reklam yasağı kaldırıldı!

Data Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), 15 Ocak’ta Twitter’a verdiği reklam yasağını kaldırdı. İşte kararın sebebi ve detaylar…

Google ve Feysbuk, Türkiye’den ne kadar kazandığını açıklayacak

Sputnik’ten Osman Nuri Cerit’in haberine nazaran milletvekili Tuncay Özkan, Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı Hüseyin Yayman’a, teknoloji devlerine yöneltilen sorulara cevap verilip verilmediğini sordu. Google’ın Türkiye’den ne kadar kazandığını, ne kadar vergi ödediğinin öğrenilip öğrenilmediği mevzusunda data isteyen Özkan’a yanıt geldi.

google, facebook, instagram

Hüseyin Yayman, mevzuyla ilgili açıklamasında teknoloji devleriyle bu hafta tekrardan görüştüklerini belirtti. Kasım ayında Dijital Mecralar Komisyonu’nda yöneltilen soruların hepsine cevap beklediklerini ifade eden Yayman, Pazartesi gününden itibaren hem Google ve YouTube’dan hem de Feysbuk ve Instagram’dan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde sorulan sorulara cevaplar geleceği bilgisini paylaştı.

20 Ocak’ta TikTok’un Türkiye temsilcisi geliyor

Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı Hüseyin Yayman, geride bıraktığımız bir yıl içinde komisyonun pek fazlaca toplantı yaptığını söylemiş oldu. Ek olarak Feysbuk’un, Google’ın ve YouTube’un Türkiye temsilcilerinin Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne geldiğini de hatırlattı. Hüseyin Yayman, 20 Ocak’ta ise TikTok’un Türkiye temsilcisinin TBMM’ye geleceği bilgisini paylaştı.

Temmuz 2020’de yasalaşan toplumsal medya düzenlemesiyle birlikte Türkiye’den günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı toplumsal ağ sağlayıcılara vatanımızda temsilci bulundurma zorunluluğu getirilmişti. Yasa gereğince Feysbuk, Instagram, YouTube, Twitter, TikTok dahil popüler platformların tamamı Türkiye temsilciliklerini açtı.

Temsilci bulundurmakta geciken Twitter’a ise verilen sürenin dolması sebebiyle yasa uyarınca reklam yasağı uygulanmıştı. Bir tek söz mevzusu yasak, Data Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) kararıyla Aralık ayında tamamen kalktı. Şu anda bilinmiş olduğu kadarıyla, vatanımızda temsilcisi olmayan toplumsal ağ sağlayıcı yok.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.