Google’dan açık kaynaklı yazılımları korumak için çağrı!

15.01.2022
Google’dan açık kaynaklı yazılımları korumak için çağrı!


Beyaz Saray’da düzenlenen açık kaynaklı güvenlik zirvesinin arkasından Google, açık kaynaklı yazılım projelerinin belirlenmesi ve güvence altına alınmasında hükümet katılımını artırma çağrısında bulunmuş oldu.

Zirveden kısa bir süre sonrasında gösterilen bir blog yazısında, Google ve Alphabet’in Küresel İlişkiler Başkanı ve Baş Hukuk Yetkilisi Kent Walker, açık kaynak finansmanı ve yönetimi için hükümet ve {{özel sektör}} arasındaki iş birliğine gereksinim duyulacağını söylemiş oldu.

Walker, “En temel güvenlik değerlendirmeleri ve iyileştirmeleri, kaynakların önceliklendirilmesine ve tahsis edilmesine destek olmak ve ek olarak tehlikeli netice açık kaynak projelerini belirlemek için kamu-özel sektör ortaklığına ihtiyacımız var.” dedi.

Google’dan ofise geri dönecek çalışanlarına jest


Google’dan ofise geri dönecek çalışanlarına jest

Google, senelerdir kiracısı olduğu Central Saint Giles’teki ofislerini 1 milyar dolara satın alacağını duyurdu.

Google açık kaynaklı yazılımlar için güvence talebi istiyor

Blog yazısı ek olarak, açık kaynak ekosistemini güvende tutmak için kamu ve hususi yatırımlarda artış çağrısında bulunmuş oldu. Bu tür projelerin finansmanı ve incelemesi çoğunlukla {{özel sektör}} tarafınca yürütülmekte.

Google yetkilisi Walker mevzuyla ilgili şunları söylemiş oldu:

“Açık kaynak yazılım kodu halka açıktır, her insanoğlunun kullanımı, değiştirmesi yada incelemesi için parasızdır. Bu yüzden tehlikeli netice altyapı ve ulusal güvenlik sistemlerinin birçoğuna hitap eder. Bir tek bu tehlikeli netice kodun güvenliğini sağlamak için resmi bir kaynak tahsisi ve birkaç resmi gereksinim yada standart yok. Aslen, malum güvenlik açıklarını düzeltmek de dahil olmak suretiyle açık kaynağın güvenliğini korumak ve geliştirmek için meydana getirilen çalışmaların bir oldukca gönüllü bazında aşama kaydediyor.”

Google Altyapı Başkan Yardımcısı Eric Brewer yapmış olduğu açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Bir zirve olarak adlandırılsa da bugünkü toplantı, açık kaynak güvenliğini iyileştirmek için somut, pragmatik çözümler geliştirmek için etkili bir emek harcama oturumuydu. Katılımcılar, tehlikeli netice projeleri belirlemek ve güvence altına almak için yaklaşımlar üstünde geniş çapta anlaştılar ve bilhassa bu çabaları gerçek yatırımla güvence altına aldılar. Açık kaynak projelerini sürdürenlere, bakımlarının iyi yapıldığından ve güvenlik açıklarını hızla düzeltebildiğinden güvenilir olmak için gereksinim duydukları kaynakların ve desteğin verilmesi bilhassa önemlidir. Beyaz Saray’ı bu önemli konudaki liderliklerinden dolayı alkışlıyoruz.”

Beyaz Saray ise Google’ın bu çağrısına neredeyse yanıt vermiş değil.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.