Göz sağlığına iyi gelen 10 besin

10.04.2022
Göz sağlığına iyi gelen 10 besinSıhhatli beslenme ile ihtimaller içinde göz hastalıklarının önüne geçmek mümkün. Bazı yiyecekler bilhassa gözdeki hücreleri besleyerek ve koruyarak göz hastalıklarının önüne geçebiliyor.


Göz sağlığına iyi gelen 10 gıda

Sıhhatli gözler istiyorsanız, tümü kuvvetli antioksidanlar olan A, C ve E vitaminleri bakımından varlıklı besinler yemelisiniz. Bunlar, yaşa bağlı makula dejenerasyonu (sarı nokta hastalığı) ve katarakt benzer biçimde gözle ilgili hastalıkların gelişiminde rol oynayabilen özgür radikallerin niçin olduğu oksidatif stresin azaltılmasına destek sunar.

Görme için tehlikeli sonuç olan A vitamini, kornea zarlarının sıhhatli çalışmasını destek sunar ve retina reseptörlerinde ışık emici bir protein olan rodopsinin bir bileşenidir. Ciddi A vitamini eksiklikleri körlüğe bile yol açabilir.

C vitamini, retinaya zarar veren ve görme yitirilmesine yol açan tehlikeli özgür radikallerle savaştığı için göz sağlığı için gereklidir. Araştırmalar, C vitamini almanın katarakt geliştirme riskini azalttığını ve sarı nokta hastalığının ilerlemesini yavaşlatabileceğini göstermektedir.

Sıhhatli göz dokusuna zarar verebilecek özgür radikallerle savaşan E vitamini de katarakt riskini azaltır.

Göz sağlığına iyi gelen 10 gıda #1

Karotenoidlere dikkat edin

Bunlar haricinde karotenoidler de göz sağlığında etkilidir. Karotenoidler, bitkiler tarafınca üretilen sarı, turuncu ve kırmızı pigmentlerdir. En fazlaca malum karotenoidlerden biti olan beta karoten göz sağlığı için son aşama önemlidir. Beta karoten vücutta göz sağlığı için dirimsel ehemmiyet taşıyan A vitaminine dönüştürülür.

Lens ve retinada bulunan karotenoidler olan lutein ve zeaksantin, retinadaki oksidatif hasarı önleyebildikleri için göz sağlığı için de gereklidir. Bu mühim karotenoidler, elektronik vizyonun yaymış olduğu mavi ışığı ve ultraviyole ışığı emerek ve özgür radikalleri yok ederek göz hücrelerini korur.

Lutein ve zeaksantin açısından varlıklı bir rejim, sarı nokta hastalığı gelişimini yavaşlatır ve görmeyi iyileştirir.

Göz sağlığına iyi gelen 10 gıda #2

Göz sağlığına iyi gelen 10 besin

Bazı yiyeceklerin hususi özellikleri vardır ve belirli hastalıkların önlenmesine destek olabilir. Sıhhatli beslenme ile birçok göz hastalığının önüne geçmek mümkündür. İşte göz sağlığına iyi gelen 10 besin.

Yağlı balıklar

Omega 3 açısından varlıklı olan ton balığı, sardalya ve somon benzer biçimde yağlı balıklar (buharda yada ızgarada), retina hücreleri de dahil olmak suretiyle sinir hücrelerinin hücre zarlarının daha iyi korunmasına ve yaşa bağlı göz hastalıklarının başlamasının önlenmesine destek sunar.

Portakal ve mandalina

Tüm turunçgiller benzer biçimde neredeyse tüm yıl süresince bulunan bu meyveler de C vitamini açısından zengindir. Korneayı ve göz merceğini koruduğu ve yaşla beraber ortaya çıkan ve bilhassa geceleri parlamaya yol açan bir hastalık olan kataraktın önlenmesine destek olduğu malum fazlaca yararlı antioksidanlar ihtiva ederler.

Havuç

Öteki birçok turuncu ve sarı meyveler benzer biçimde havuçlar da A vitamininin antioksidan öncüsü olan beta karoten ve bilhassa katarakta karşı retinayı sakınan pigmentlerle doludur. Görme keskinliğinde azalmaya niçin olabilecek A vitamini eksikliklerine dikkat edin.

Kırmızı biber

Parlak renkli biberler, göz yüzeyini sıhhatli tutmaya destek sunar ve yaşa bağlı sarı nokta hastalığı riskini azaltır. Yalnız bir kase kırmızı biber, tavsiye edilen günlük A ve C vitamini değerinin yüzde 100’ünü sağlar. Ek olarak kırmızı biber yağsızdır, kalorisi düşüktür ve kase başına 3 gram lif ihtiva eder.

Yaban mersini

Gece görüşünü iyileştirmesiyle tanınan yaban mersini, görme keskinliğini artıran ve göz yorgunluğu üstünde yararlı bir etkiye haiz olan bileşenler olan C vitamini ve antosiyanidinlerle doludur.

Ispanak

Beta karoten, lutein ve zeaksantin içeren ıspanaklar görme keskinliği yitirilmesine ve UV ışınlarına karşı koruduğu gözleri korur. Ispanaklar ve koyu yeşil yapraklı gıdalar genel olarak göz sağlığına faydalıdır. Her gün minimum 1-2 porsiyon sebze yemeyei ihmal etmeyin.

Kabak

Kabak A, C ve E vitaminleri, çinko, lif, lutein ve zeaksantin de dahil olmak suretiyle gözler için lüzumlu gıdaları ihtiva eder. Bu besinler yaşa bağlı sarı nokta hastalığı, kuru göz sendromu ve kataraktla savaşmaya destek sunar.

Yumurta

Geceleri iyi görmek için lüzumlu olan A vitamini de dahil olmak suretiyle birçok antioksidanı yardımıyla bu besin, bilhassa yaşlanmayla beraber ortaya çıkan bir retina hastalığı olan yaşa bağlı sarı nokta hastalığına karşı koruyucu özellikler gösterir.

Brokoli

Bu yeşil sebze retinayı ve lensi UV ışınlarına ve ek olarak görmeye zararı dokunan özgür radikallere karşı sakınan pigmentler, antioksidanlar ve C vitamini bakımından zengindir. Tüm yıl süresince ölçülü olarak tüketilmelidir.

Mısır

Göz sağlığı için lüzumlu pigmentler olan lutein ve zeaksantin içeriğiyle mısır, bilhassa sarı nokta hastalığı ve katarakta karşı koruma sağlar. Bu pigmentlerin günde 5 ila 6 gramını tüketmek katarakta karşı en iyi şekilde koruma sağlar.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

UYARI : İnternet sitemizde yer alan tüm bilgi, haber, yazı ve yorumlar genel bilgilendirme amaçlı olup doktor muayenesi, teşhis ve tıbbi tedavi yerine geçmez. Sitemizde yer alan bilgileri uygulamadan önce mutlaka konusunda uzman bir doktora danışmalısınız. Her bireyin metabolik yapısı farklı olduğu için sitemizde verilen bilgiler sizin metabolik yapınıza ve/veya hastalığınızın tedavisine uygun olmayabilir ve size uygun olmayan bir uygulama sonucu sağlığınız bozulabilir. Siteyi ziyaret eden ziyaretçilerin ve üyelerin; konusunda uzman bir doktorun görüşünü almadan ve sağlık kontrolünden geçmeden sitede yer alan bilgileri uygulamaları halinde doğabilecek sağlık sorunlarından Webhane.Com sitesi sorumlu değildir. deneme bonusu veren siteler