Göz seyirmesinin aslen hurafelerle asla alakası olmayan 3 tipik sebebi

18.03.2023
Göz seyirmesinin aslen hurafelerle asla alakası olmayan 3 tipik sebebi


Halk içinde göz seyirmesi olarak adlandırılan ve çeşitli hurafeler atfedilen göz kapağı kaslarının istemsiz kasılmasının üç mühim nedenini sizler için sıraladık.

Göz seyirmesinin aslında hurafelerle hiç alakası olmayan 3 tipik sebebi

Tıbbi adı miyoklonus olan göz seğirmesi, göz kapağı kaslarının, çoğu zaman orbicularis oculi adında olan kasların, istemsiz tekrarlayan spazmları şu demek oluyor ki kasılmaları durumudur. Göz kapağımız vücutta son aşama kırılgan bir kastır.

Gözün üstündeki ve altındaki hareketli deri kıvrımı gözü ışıktan, kurumadan ve yabancı cisimlerden koruma görevine haizdir. Yakın bir çekince durumunda, çoğu zaman refleks olarak kapanır.

Göz seyirmesinin aslında hurafelerle hiç alakası olmayan 3 tipik sebebi

Tıbbi açıdan göz seğirmesi çoğu zaman zararsızdır. Gözdeki seğirme çoğu zaman birkaç dakika sonrasında azalır ve sonrasında çabucak unutulur. Sadece gözlerin seğirmesi can sıkıcıdır ve kimi zaman oldukça rahatsız edicidir.

Göz seğirmesini ne tetikler?

Göz seyirmesinden ufak kas krampları mesuldür. Göz kası kasılır ve bu da can bunaltan seğirmeye niçin olur. Gözdeki bu istemsiz seğirmeler, öteki şahıs tarafınca büyük seviyede fark edilmeden kalır. Sadece etkilenen şahıs çoğu zaman seğiren gözünü oldukça net bir halde hisseder.Göz seğirme ataklarının belirli bir periyodu yoktur. Seğirme atakları birkaç gün süresince sürebilir. Kimi zaman haftalar, aylar süresince herhangi bir seğirme emaresi de görülmeyebilir. Göz seğirmesi çoğu zaman ağrısız ve zararsızdır, sadece günlük yaşam içinde rahatsızlığa yol açabilirler.

Göz seyirmesinin göz hastalıkları haricinde kalan 3 tipik sebebi

1. Stres

Stres vücut için zehirdir. Duyarlı ufak gözlerimiz bile ruhsal stresten muzdariptir. Netice olarak stres, göz kaslarının gerilmesine niçin olabilir ve bu da istemsiz göz seğirmesine niçin olur. Bu şeklinde durumlarda, mesela yoga, meditasyon yada sıcak bir banyo şeklinde yalnızca gevşeme destek sağlar.

Göz seyirmesinin aslında hurafelerle hiç alakası olmayan 3 tipik sebebi

2. Bitkinlik

Strese ek olarak bitkinlik ve uykusuzlukta göz seyirmelerine niçin olabilir. Bu sebeple gözlerinizin de dinlenmeye ve rahatlamaya ihtiyacı vardır. Akut uyku eksikliğinden meydana gelen şiddetli bitkinlik, sinir sistemine zarar verir. Bilhassa tertipli olarak oldukça azca yada oldukça fena uyuyorsanız. Bunun bir sonucu olarak seğirme göz oluşabilir.

Göz seyirmesinin aslında hurafelerle hiç alakası olmayan 3 tipik sebebi

3. Vitamin eksikliği yada magnezyum eksikliği

Gözlerin rahatsız edici şekilde seğirmesinin sebebi bir vitamin yada magnezyum eksikliği de olabilir. Kimyasal element magnezyum bilhassa sinirlerimiz ve kaslarımız için gereklidir. Aynı şekilde, B12 vitamini eksikliği (ek olarak: kobalamin ) olan kişilerde sinir seğirmesi göz kapağından muzdarip olabilir. B12 vitamini neredeyse bir tek et yada süt şeklinde hayvansal kaynaklı gıdalarda bulunur. Buna gore, vejetaryenler ve veganlar için hususi B12 vitamini takviyelerini rejimlerine dahil etmek mantıklı olacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.