Gözyaşı dökmek, göz sağlığını pozitif yönde etkiliyor

14.03.2022
Gözyaşı dökmek, göz sağlığını pozitif yönde etkiliyorGözyaşlarının göz sağlığımızı koruduğunu belirten Dr. Titiz, “Göz yüzeyinin korunması için kesintisiz bir gözyaşı tabakası olmalıdır” dedi.


Gözyaşı dökmek, göz sağlığını olumlu etkiliyor

İnsan duygulandığında, sevindiğinde yada üzüldüğünde, gözlerden akan yaşların duygusal niteliğinin yanı sıra göz sağlığının korunmasına da tesiri vardır.

Gözyaşı kuruması ise birçok göz rahatsızlığını tetiklemektedir.

Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Hasan Titiz, gözyaşı kurumasının kişinin yaşam standardını etkileyen mühim bir sıhhat problemi bulunduğunu belirtti. Dr. Titiz, kuruluk tedavi edilmezse ilerde görme yitirilmesine sebep olabileceğinin altını çizdi.

“GÖZ YÜZEYİNİN KORUNMASI İÇİN KESİNTİSİZ BİR GÖZYAŞI TABAKASI OLMALIDIR”

Gözyaşı tabakasındaki her tür hasarın göz yüzeyini ve buna bağlı olarak gözün görme kabiliyetini etkilediğini söyleyen Opr. Dr. Hasan Titiz şu ifadeleri kullandı:

Gözyaşı; gözyaşı bezlerinin salgıladığı, gözün saydam tabakası olan kornea ve konjonktiva yüzeyinin nemlenmesini, korneanın gıda ve oksijen desteğini elde eden saydam bir sıvıdır. Gözyaşı gözün ön kısmındaki saydam katman üstünde ince bir film oluşturur. Gözyaşı film tabakası her göz kırpmada yenilenir. Göz kapağının hareketleri esnasında göz yüzeyinin hasarını önler, mekanik ısınma ve antimikrobiyal aktivite ile mikrop üremesini engeller. Göz yüzeyinin korunması için kesintisiz bir gözyaşı tabakası olmalıdır. Gözyaşı tabakasındaki her türlü hasar, göz yüzeyini ve buna bağlı olarak gözün görme kabiliyetini etkileyecektir.”

Gözyaşı dökmek, göz sağlığını olumlu etkiliyor #1

ÇEVRESEL FAKTÖRLER GÖZYAŞI KALİTESİNİ BOZUYOR

Gözyaşının azalması yada kalitesinin bozulmasının yaşla, bazı sistemik hastalıklarla, bazı ilaçlarla, gözle ilgili cerrahi girişimlerle ve çevresel faktörlerle ilgili olabileceğini söyleyen Opr. Dr. Titiz, “Gözyaşı film tabakası üç temel kısımdan oluşur. Bunlar sümüksü, sulu ve yağlı tabakalardır. Sümüksü katman kornea yüzeyinin pürüzsüz olmasını, sulu katman göz yüzeyinin temizlenmesini, yağlı katman gözyaşının buharlanmasını sağlar. Gözyaşının azalması yada kalitesinin bozulması yaşla bazı sistemik hastalıklarla, bazı ilaçlarla, gözle ilgili cerrahi girişimlerle ve çevresel faktörlerle ilgili olabilir.” diye konuştu.

KURULUĞUN BELİRTİLERİ

Gözyaşı kuruluğunun bir çok hastada benzer emarelerle kendini gösterdiğini ifade eden Opr. Dr. Hasan Titiz, en yaygın gözyaşı kuruluğu belirtilerinin çoğu zaman gözde batma, yanma, bulanık görme, kızarıklık, ışığa karşı duyarlılık ve göz yorgunluğu şeklinde bulunduğunu belirtti.

“GÖZ VE ÇEVRESİNİN TEMİZLİĞİ ÖNEMLİDİR”

Hastalığın tanısının, göz hekimi tarafınca muayene ve testlerle konulabileceğinin altını çizen Op. Dr. Hasan Titiz, “Tedavide göz ve çevresinin temizliği önemlidir. Gerekirse doktor tarafınca verilecek ilaçlarla tedavi edilir.” diyerek uyarılarını sonlandırdı.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

UYARI : İnternet sitemizde yer alan tüm bilgi, haber, yazı ve yorumlar genel bilgilendirme amaçlı olup doktor muayenesi, teşhis ve tıbbi tedavi yerine geçmez. Sitemizde yer alan bilgileri uygulamadan önce mutlaka konusunda uzman bir doktora danışmalısınız. Her bireyin metabolik yapısı farklı olduğu için sitemizde verilen bilgiler sizin metabolik yapınıza ve/veya hastalığınızın tedavisine uygun olmayabilir ve size uygun olmayan bir uygulama sonucu sağlığınız bozulabilir. Siteyi ziyaret eden ziyaretçilerin ve üyelerin; konusunda uzman bir doktorun görüşünü almadan ve sağlık kontrolünden geçmeden sitede yer alan bilgileri uygulamaları halinde doğabilecek sağlık sorunlarından Webhane.Com sitesi sorumlu değildir. deneme bonusu veren siteler