GPS Nedir? Konum takip edeni iyi mi yapılıyor?

24.02.2022
GPS Nedir? Konum takip edeni iyi mi yapılıyor?


Teknoloji çağının en büyük buluşlarından biri GPS, tam olarak 43 yıl ilkin yaşamımıza girdi. İlk başlangıçta bir tek askeri amaçlar için tasarlandığı söylenen bu proje günümüzde hayatımızın eğer olmazsa olmaz bir parçası. Peki GPS nedir? GPS konum tespiti ve takip edeni iyi mi yapılıyor? GPS kullanım alanları nedir? Tüm bu soruların yanıtını sizler için bir araya getirdik.

Keylogger nedir, nasıl bulaşır ve nasıl temizlenir?


Keylogger nedir, iyi mi bulaşır ve iyi mi temizlenir?

Birçok kullanıcı, ziyanı olan yazılım mevzusunda sorun yaşıyor. “Keylogger nedir, iyi mi bulaşır ve keylogger iyi mi temizlenir?” sorularını cevabı haberimizde.

GPS nedir?

İnsan yaşamını önemli seviyede kolaylaştıran GPS projesinin temelleri 1960‘lı yıllara dayanıyor. Proje, kim bilir kimsenin hayal bile edemeyeceği bir ekip gizli saklı saklı mühendislik emek harcanmasının ürünü. ABD Müdafa Bakanlığı, GPS teknolojisini 1973 yılının başlarında 24 uydu ile çalışacak şekilde tasarladı. Yalnız projenin tam olarak işler hale gelmesi 1994 yılının sonlarına doğru olmuştu. GPS, o dönem Bradford Parkinson, Roger L. Easton ve Ivan A. Getting benzer halde mühendislerin icatları ile bugünkü haline geldi.

Global Positioning System (GPS), hava, deniz ve kara yolculuğu için konum, hız ve zaman verilerini senkronize etmek için uydular, GPS alıcıları ve algoritmalar kullanan bir navigasyon sistemidir. Cep telefonları, otomobiller, akıllı saatler ve İHA‘lar benzer halde daha yüzlerce alanda kullanılan GPS, haritada bulunduğunuz konumu gösterir. Bu yüzden GPS teknolojisi yardımıyla yitmek artık büyük bir dert değildir.

GPS uyduları, Dünya merkezli altı yörünge düzleminde, her biri dört uyduya haiz olmak suretiyle 24 uydudan oluşan bir takımyıldızdan oluşur. Yalnız son dönemlerde gösterilen raporlara gore bu uydulardan yalnızca 18 tanesi etken olarak iş koşturmacasındadır.

GPS iyi mi çalışıyor?

GPS, trilaterasyon isminde olan bir teknikle çalışır. Konum, hız ve yüksekliği hesaplamak için kullanılan trilaterasyon tekniği, konum bilgilerini elde etmek için uydulardan gelen sinyalleri toplar. Bu teknik, açıları değil de mesafeleri ölçmek için hizmet veriyor. 

Dünyanın yörüngesinde bulunan GPS uyduları, dünya üstünde çalıştırılan bir GPS aletinin okuması ve yorumlaması için sinyaller gönderir. Bu uydulardan gelen sinyaller sonrası çalıştırılan GPS alıcısı, bu bilgiler ile dünya üstündeki konumunu hesaplayabilmektedir. Çalıştırılan GPS aleti, dünya üstündeki konumu hesaplamak için minimum 4 GPS uydusundan gelen sinyallere gerekseme duyar.

GPS hangi alanlarda kullanılıyor?

GPS teknolojisi, değişik sektördeki işletmeler ve kuruluşlar tarafınca kullanılan güçlü bir araçtır. Harita mühendisleri, askeri kuruluşlar, pilotlar, tekne kaptanları, ilk müdahale ekipleri, madencilik ve ziraat sektöründe çalışanlar, GPS kullananlardan bir tek birkaçıdır.

Bunun haricinde hassas hız ölçümleri almak, konumu tespit etmek, konumu seyretmek yada adres tarifi(navigasyon) için GPS bilgilerine gereksinim duyulur. GPS teknolojisi neredeyse tüm hava koşullarında çalışır.

GPS teknolojisi en çok da fazla fazla askeri amaçlar için kullanılmaktadır. Bilhassa bulgu, gözetleme, haber alma ve İHA görevlerinde GPS teknolojisinin büyük bir yardımı olmaktadır. Dağlık arazilerde hedef konum belirleme, askeri silahların belirlenen hedefi vurması için GPS teknolojisinin büyük yardımı olmaktadır.

GPS ile konum takip edeni iyi mi yapılır?

Ilk olarak bir kişinin izni yada haberi olmadan konum takip edeni yapmak kesinlikle yasal değildir. Hatta Apple’ın geçtiğimiz yıl piyasaya sürmüş olduğu takip aleti AirTag, son dönemde amacı haricinde kullanılması sebebi ile çoğunlukla eleştirilerin odak noktası haline gelmeye başladı.

Burada konum takip edeni vakasını birazcık daha netleştirmek gerekebilir. Zira yasal yollarla asla kimseyi haberi olmadan takip edemezsiniz. Yalnız Google’ın Haritalar uygulamasında geçtiğimiz yıllarda kullanıma sunmuş olduğu Konum Paylaşımı özelliği ile kullananların gerçek zamanlı konumunu arkadaşları ve ailesi ile paylaşmasına olanak sağlandı.

Bu özelliğin kullanıcı tarafınca etken edilmesi halinde paylaşılanlar sıralamasında yer edinen kişiler; gerçek zamanlı konum, kısa sürede bulunulan bölgeler, seyahat şekli ve aygıt bilgileri benzer halde hususi detayları görebilme olanağına haiz oluyor. Ek olarak söz mevzusu verilerin uygulama kullanımda değilken bile güncellendiğini belirtelim.

Google Haritalar’dan Konum Paylaşma hususi durumunu etken etme işlemi şu şekilde;

  1. Neredeyse yapmadıysanız kullanıcının Gmail adresini Google Kişiler’inize ilave edin.
  2. ​Android telefon yada tabletinizde Google Haritalar uygulamasına girip oturum açın.
    • Iyi mi oturum açıldığını öğrenin.​
  3. Profil resminiz yada adınızın baş harfi > Konum paylaşımı > Kişi ekle seçeneğine dokunun.
  4. Konumunuzu ne kadar süre süresince paylaşmak istediğinizi seçin.
  5. Konumunuzu paylaşmak istediğiniz kullanıcının profiline dokunun.
    • Kişilerinize erişim istenirse Google Haritalar’a erişim izni verin.
  6. Paylaş’a dokunun.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.