Grip aşısı eczanelerdeki yerini aldı

04.10.2022
Grip aşısı eczanelerdeki yerini aldı


Havaların soğuması ile beraber grip salgınının yayılmasını önlemede büyük görevi olan grip aşısı, Edirne’deki eczanelere gelmeye başladı.

Grip aşısı eczanelerdeki yerini aldı

Sıhhat Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın geçtiğimiz günlerde grip aşılarının ekim ayı itibarıyla eczanelere geleceğini duyurmasının peşinden vatandaşlar da grip aşısı yazdırmak için aile hekimlerinin yolunu tutmaya başlamıştı.

Güz mevsimiyle beraber uzmanların bilhassa risk gruplarının vurdurmasını önerilmiş olduğu grip aşısı, eczanelerdeki yerini aldı.

Aile hekimliklerinde yazdırılacak

Sıhhat Bakanlığı’nca e-Nabız sistemine tanımlanmış olan, reçeteye doğal olarak olmadan da alınabilecek grip aşılarının eczanelere geldiğini söyleyen Şükrü Ciravoğlu, ödeme çerçevesinde olan grip aşısının aile hekimliklerinde yazdırıldıktan sonrasında alınabildiğine değindi.

“65 yaş üstüler ve kronik hastalar vurdurmalı”

Grip aşılarının ekim ayı itibarıyla vurulmasının önerildiğini belirten Ciravoğlu, risk grupları içinde yer edinen ve bilhassa kronik hastalığı olanlarla 65 yaş üstü olanların vurdurması gerektiğine değindi.

Grip aşılarının kategorilerdeki sıraya bakılırsa e-Nabız sistemine tanımlandığını söyleyen Ciravoğlu, hastaların ilk olarak aile hekimlerine başvurması, kendilerine tanımlanan reçeteyle ise eczaneye başvurması icap ettiğini açıkladı.
Eczanenin o reçeteyi bir taraftan Sıhhat Bakanlığının renkli reçete sistemine girdiğini, bir taraftan ise ecza deposuna yönlendirerek kişinin adına siparişini verdiğini dile getiren Ciravoğlu, bunun haricinde ücretli alınan grip aşısının eczanelere başvurup 243 lira ücret karşılığında alınabildiğini de hatırlattı.

Grip aşısı eczanelerdeki yerini aldı VİDEO

“Grip aşımızı almaya geldik”

İHA’nın habeine bakılırsa, güz ile beraber grip sezonunun başladığını söyleyen bir yurttaş,Bu mevsimde grip oranı artıyor. Ikimiz de grip aşımızı almaya geldik. Grip aşımızı olup bu süreci hasta olmadan atlatmayı istiyoruz. İnsanlara tavsiyem, bilhassa bu sezonda grip aşısını olsunlar. dedi.

Grip aşısı eczanelerdeki yerini aldı #1

Grip aşısı eczanelerdeki yerini aldı #2

Grip aşısı eczanelerdeki yerini aldı #3

Grip aşısı eczanelerdeki yerini aldı #4

Grip aşısı eczanelerdeki yerini aldı #5

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.