Güçlü Şifre Nedir? Nasıl Oluşturulur?

05.05.2020
Güçlü Şifre Nedir? Nasıl Oluşturulur?

Güçlü şifre nedir? Nasıl oluşturulur?; Güçlü şifre, dijitalleşmenin artması ve sosyal medya kullanımının bir hayli fazlalaşmasından dolayı bir ihtiyaç haline geldi. Tabi bu durumda öğrenilmesi gereken soru şu; güçlü şifre nedir? Güçlü şifrenin tanımını öğrendikten sonra çok rahat bir şekilde güçlü şifre oluşturma işlemi yapılabilir. Dilerseniz, ayrıntılar için yazımıza geçelim;

Gerçek hayatta ev kilidine fazlaca değer verilir. Sebebi ise evin içerisinde bulunanları dışarıdaki tehlikelere karşı korumasıdır. Ancak, bir hesap oluştururken şifre önemsenmez. Peki neden? Dijital dünyadaki evinizde sosyal medyadır. Bu nedenden dolayı da güçlü şifre oluşturarak kontrol altına almalısınız. Sosyal medya hesabınızı kontrol altına almak için Güçlü şifre nasıl oluşturulur? Sorusunun cevabını sizlere verelim.

Güçlü Şifre Nedir? Nasıl Oluşturulur?

Güçlü şifre oluşturmak için ilk olarak basitlikten kaçmalıyız. Sizin aklınıza gelen basit şeyler, başka kişilerinde aklına gelebilir. Bundan dolayı da daha öznel ve farklı tercihler yapmanız gerekir. Mesela; ahmet123 formatında bir şifre oluşturmayın.

Güçlü şifre oluştururken, noktalama işaretleri harf ve sayı kullanımına dikkat edin. Çünkü, bu tarz kullanımlarda şifre bir hayli güçlü olur. Başka kişilerin hesabınıza giriş yapması oranı düşer. Mesela; WEq.3214. formatındaki bir şifreyi kimse çözemez. Hatta siz bile unutabilirsiniz.

Güçlü şifre oluşturduysanız, o şifreyi uzun süre boyunca kullanmamanızı tavsiye ederiz. Çünkü, uzun süre kullandığınız şifreler bulunabilir. Bundan dolayı da belirli periyodik aralıklarla şifrenizi değiştirin.

Son olarak da şifre oluşturma araçları konusuna gelelim. Eğer, güçlü şifre oluşturma konusunda kendinize güvenmiyorsanız ve sıradan şifreler yapıyorsanız. O zaman güçlü şifre oluşturmak için yapılan araçları tercih etmelisiniz. Bu araçlar, sizler için çok karmaşık şifreler oluşturur. Buradaki amaç karmaşıklığı arttırarak güvenli hesap kavramını hayata geçirmektir.

Güçlü Şifre Nedir? Nasıl Oluşturulur?

Güçlü Şifre Nedir? Nasıl Oluşturulur?

YAZAR BİLGİSİ
Web Hane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.