Gülüş Tasarımı

16.03.2023
Gülüş Tasarımı

Hastanın ilk muayenesi gerçekleşir, beklentileri, gülüşüyle ilgili rahatsızlık duydukları unsurlar öğrenilmektedir. Diş temizleme işlemleri gerçekleşir. Kişiye özgü yöntemler ile ilgili planlamalar gerçekleşir. Hasta yüz hatları, cinsiyeti, yaşı tedavi için değerlendirilmektedir. Hastada diş eti problemleri ve diş rahatsızlıkları bulunuyorsa ilk olarak bunlar tedavi edilmektedir. Hasta beklentisine ve ihtiyacına göre uygulanacak yöntemler kararlaştırılmaktadır.

Diş eti estetiğiyle ilgili uygulamalar, implant kaplamalar, zirkonyum kaplama, diş beyazlatma yöntemleri, ortodontik tedaviler, laminant kaplamalar, implant ve bonding v.b tedaviler ile gülüş tasarımı en iyi şekilde gerçekleştirilmektedir.

Gülüş Tasarımı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
Gülüş estetiği tedavi uygulamalarından farklı yöntemler kullanılır. Gülüş estetiğinde yaygın bir şekilde kullanılan yöntemler:

-Ortodontik tedavi
-Bleaching tedavi
-Protez ve implant
-Zirkonyum kaplama tedavisi

Bu yöntemlerin dışında, gülüş estetiği tedavisinde sayısız yöntem ve uygulama yapılır. Bu yöntemler hasta beklentisi ve faydaya göre farklılık gösterir.

Gülüş Tasarımı Tedavi Fiyatları
Gülüş tasarımı
kişiye özgü uygulanmakta olan işlem olduğundan net gülüş tasarımı fiyatları anlamında net rakamın verilmesi zordur. Tasarımın oluşumu sonrasında yapılacak porselen kaplamalar, diş uzatmaları ve dolgu, diş törpüleme veya diğer estetik diş uygulamalarından dolayı farklı tedavi fiyatları ile karşılaşılacaktır. Gülüş tasarımıfiyatları ile ilgili net bilgi doktor tarafından ilk muayenede verilir. Gülüş estetiği yüksek fiyatlarda olacağından her bütçeye hitap edemeyebilir.

İmplant Diş Kimler İçin Uygundur?
İmplant tedavisi
başarısı genel açıdan çene kemiğinin yoğunluğuna, bünyenin implantları kabulüne ve diş doktorlarının deneyimine bağlıdır. Bu sebeple tedavi gerçekleşirken, hasta diş eksikliği boyutuna değil, kemik yoğunluğu ve gelişimini tamamlayıp tamamlamadığına bakılmaktadır.
Dayanıklılığı ve uzun yıllar kullanımıyla tanınan implantlarda üst yaş sınırlaması yoktur. Özel durum olmadığı sürece 18 yaşını dolduran yani kemik gelişimi sürecini dolduran hastalar bu tedavi tercih edebilirler. İmplant tedavisi için uygun olanlar;
-Tamamen veya kısmi dişsizlik bulunanlar,
-Çene ve yüz defektleri olanlar,
-Erimiş çene kemiği yanı sıra karakterize tam diş eksikliği bulunanlar,
-Tek diş eksikliği bulunan hastalara,
-Herhangi bir travmaya bağlı diş kaybı veya kök kırıklığında,
-Hareketli protez tercih etmeyenler,
-Aşırı kusma refleksi bulunanlar,

İmplant Diş Faydaları Nelerdir?
-Ağız içerisinde yapılan implant çevre dişlere asla zarar vermez.
-Dişlerde estetik açıdan görünüm sağlar ve diğer dişlerle uyum sağlar.
-Daha uzun ömürlü olur.
-Özgüvenli hayat elde edebilmek için faydaları bulunur.
-Ağız içerisinde asla koku oluşumuna izin verilmemektedir.
-İmplantın sağlamış olduğu yararlar içerisinde önemli olanı bakım ve temizlik daha kolay olur.
-Diş implantının faydaları içerisinde daha sağılıklı olması en önemli tercih nedenidir.

İmplant Diş Yaptırmadan Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?
Uyum ve kesinliği kapsayan yapay diş kökü uygulamasında tedavi süreci öncesi dikkat edilmesi gereken temel durumlar şöyledir:
-Planlama; yapay diş kökü uygulaması kapsamında tedavinin başlamasından önce dikkat edilmesi gereken temel unsur planlamadır.
-Kemik yapısı dışında sindirim sistemi ve ağız hijyenine dikkat edilmelidir.
-Patentli ürün ve materyal seçilmelidir.
Tedaviyi gerçekleştirecek doktor uzmanlığı da çok fazla önemlidir.

İmplant Diş Tedavisi Kaç Aşamadan Oluşur?
İmplant tedavisi
beş aşamadan oluşur. Yalnızca tek dişin değişiminin gerekip gerekmediğine ya da detaylı düzenlemeye ve tasarıma ihtiyacın var olup olmadığına bakılmaz.
İhtiyaca göre doğru tedavi yönteminin belirlenmesinde diş doktoru başlangıç durumunu değerlendirmektedir. Daha sonra kişiye özgü vaka planlaması yapılmaktadır.  Vaka planlaması da şu detaylara dayanmaktadır:
-Bilgisayarlı tomografi
-Röntgen görüntüleri
-Gerektiği zaman spesifik fonksiyonel testler
-Modelleme
-Panoramik röntgen görüntüleri

Zirkonyum Kaplama Nasıl Uygulanır?
Zirkonyum kaplama
uygulamasıyla sağlıklı ve estetik sonuç elde edilmesi için hastanın diş eti sağlığında problem olmaması gerekmektedir. Herhangi bir problem olduğunda ilk olarak diş etlerinin tedavisi yapılmakta ve iyileşme bittikten sonra estetik anlamda değerlendirilmektedir.

Zirkonyum Kaplama Avantajları Nelerdir?
Zirkonyum biyolojik uyumluluğu yüksek olan materyallerdendir. Diş eti ve ağız dokusu ile harika bir uyum gösterirler. Beyaz renk ve ışık geçirgenliğinden dolayı estetik anlamda çok avantajlıdır. İlerleyen yıllarda oluşabilecek diş eti çekilmesinde estetik anlamda çok problem çıkarmamaktadır. Metal destekli porselen dişlerden bazen görülebilen oksitlenmeye yönelik diş etlerinde morarma, kötü tat hissiyatı oluşturmaz.

Zirkonyum Kaplama Kimler için Uygundur?
Kesici dişlerin beyazlatılması ya da hafif yanlış hizalamaları düzeltmeyi isteyenler için zirkonyum kaplama oldukça uygundur.  Aşağıda yer alanlar için uygundur:
-Diş minesi kusurları,
-Düzensiz diş yüzeyleri,
-Renksiz dişler,
-Ufak yanlış hizalamalar, diş boşlukları ya da yontulan dişler,

Zirkonyum Kaplama Yaptıranlar Memnun mu?
Zirkonyum diş yaptıranların yorumları genellikle olumludur. Kullanıcıların birçoğu yaptırdıkları uygulamadan çok memnun ve şikayet etmemektedirler. Üstelik diş teli taktırmanın yerine uygulamayı yaptıranlar dahi bulunur.

Zirkonyum Kaplama Sırasında Ağrı Olur mu?
Zirkonyum diş uygulamasında ağrı hissi, çok fazla yaşanan bir durum değildir. Lokal anestezi ile gerçekleşen işlem olduğundan ağrı hissedilmez. Sıcak ve soğuk hassaslığın önüne geçecek bir işlen de uygulanır.

Zirkonyum Kaplama İşlemi Ne Kadar Sürer?
Zirkonyum kaplama
tedavisi süresi, yaklaşık 1 haftadır. Hastanın süreç içinde beklentisinin karşılanmasına, izlenilen tedavi yoluna göre tedavi zamanında farklılık olabilir.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.