Günde bir şeftali yemenin 10 şaşırtıcı tesiri

13.09.2022
Günde bir şeftali yemenin 10 şaşırtıcı tesiri


En sevilen yaz meyvelerinden olan şeftalinin lezzetinin yanı sıra sağlığa birçok faydası bulunuyor. İşte cilt sağlığını iyileştirmeden kan şekerini düşürmeye kadar şeftalinin sağlığa 10 faydası…

Günde bir şeftali yemenin 10 şaşırtıcı etkisi

En sevilen meyveler içinde yer edinen şeftali, tüm çeşitleriyle dünyanın dört bir yanında son aşama popülerdir ve binlerce yıl ilkin Çin’de ortaya çıkmış olduğu düşünülmektedir.

Leziz olmasının yanı sıra şeftali oldukça besleyicidir ve daha iyi sindirim, daha pürüzsüz bir cilt ve alerjileri hafifletme benzer biçimde birçok sıhhat yararına haizdir.

Protein, lif, kalsiyum, fosfor, potasyum, demir ve çinko bakımından varlıklı olan şeftaliler, bununla beraber A vitamini ve birçok polifenol (fenolik asitler, flavonoidler ve antosiyaninler) ihtiva eder.

Günde bir şeftali yemenin 10 şaşırtıcı etkisi #1

Şeftalinin 10 faydası

Antioksidanların bir çok şeftali posasında bulunur. Şeftali düşük kalorili bir meyvedir. Günlük olarak tüketilen enerjiye kıyasla, yağ kütlesindeki artıştan görevli hiçbir gıda maddesi içermez.

Şeftali muhteşem vitamin, mineral ve antioksidan deposudur. Orta boy bir şeftali (150 gr) şunları ihtiva eder:

– 58 kalori

– 1 gr protein

– 1 gr’dan azca yağ

– 14 gr karbonhidrat

– 2 gr lifl

Günlük alınması ihtiyaç duyulan A vitamininin yüzde 10’u

– Günlük alınması ihtiyaç duyulan C vitamininin yüzde 17’si

– Günlük alınması ihtiyaç duyulan E vitaminin,n yüzde 5’i

– Günlük alınması ihtiyaç duyulan K vitamininin yüzde 5’i

Günlük alınması ihtiyaç duyulan potasyumun yüzde 8’i

Günlük alınması ihtiyaç duyulan niasinin yüzde 6’sı

– Günlük alınması ihtiyaç duyulan bakırın yüzde 5’i

– Günlük alınması ihtiyaç duyulan manganezin yüzde 5’i

İşte günde bir şeftali yemenin 10 şaşırtıcı tesiri:

Kuvvetli antioksidan tesir gösterir

Şeftaliler oksidatif hasarla savaşan ve vücudun erken yaşlanmasının önlenmesine ve sayısız hastalıktan korunmasına destek olan yararlı nebat bileşikleri olan antioksidanlar açısından zengindir. Taze, olgun şeftalilerde daha yüksek seviyelerde antioksidan bulunur.

Kalp sağlığını iyileştirir

Şeftali, yüksek gerilim ve kandaki kolesterol seviyeleri benzer biçimde kalp hastalıkları için risk faktörlerini azaltabilir. Araştırmalara bakılırsa şeftali, toplam LDL kolesterol seviyelerinin yanı sıra gerilim ve trigliserit seviyelerini azaltabilir.

Sindirime destek sunar

Şeftalide bulunan lifler, sıhhatli ve tertipli bir sindirim sağlayarak bağırsak hastalıkları riskini azaltır. Orta boy bir şeftali ortalama 2 gr lig sağlar. Yarısı çözünür tipte, kalan yarısı çözünmez tipte olan liflerdir. Çözünmeyen lifler yiyecekleri bağırsakta hareket ettirmeye destek olma kabiliyetine haizdir ve kabızlık riskini azaltır.

Çözünür lifler ise bağırsaktaki yararlı bakteriler için gıda sağlar ve bu da bağırsak hücrelerini besleyen kısa zincirli yağ asitleri üretilmesine destek sunar.

Meyvenin bir öteki parçası olan şeftali çiçekleri de, içlerinde bulunan ve bağırsak kasılmalarının enerjisini ve sıklığını artıran bileşikler yardımıyla sindirime yarar sağlayabilir.

Cildi korur

Şeftali, doku yenilenmesine destek olan vitamin zenginliği yardımıyla cilt sağlığının korunmasına da destek sunar. Bazı araştırmalar şeftalilerde bulunan bileşiklerin cildin nemi tutma kabiliyetini iyileştirdiğini ve böylece yapısını geliştirdiğini göstermiştir.

Direkt cilde uygulanan şeftali çiçeği özleri de güneş ışınları sebebiyle cildin zarar görmesini önlemeye destek sunar.

Ek olarak şeftalide bulunan selenyum, cilt hücreleri üstünde mühim bir koruyucu tesir göstererek onarıcı vazife görür.

Alerjileri hafifletir

Şeftali, bağışıklık sisteminin alerjenlere tepkisini azaltmaya destek olabilir, böylece alerji semptomlarını azaltır. Bunun sebebi şeftalilerin hapşırma, kaşıntı yada öksürük benzer biçimde ana alerji semptomlarını tetikleyen histaminlerin kana salınmasını engellemesidir.

Ek olarak bazı araştırmalara bakılırsa şeftali, alerjik reaksiyonlarda yaygın olarak görülen iltihaplanmayı sınırlamada etkilidir.

Bazı kanser türlerini önler

Şeftalilerde bulunan bileşikler kanser hücrelerinin oluşumunu, büyümesini ve yayılmasını sınırlayarak kansere karşı koruma sağlayabilir. Şeftali, antikanser özellikleri ile malum iki tür antioksidan olan karotenoidler ve kafeik asit bakımından zengindir.

Şeftali ek olarak, laboratuvar çalışmalarında kanser hücrelerinin büyümesini azalttığı ve yayılmasını sınırladığı gösterilen bir antioksidan kategorisi olan polifenoller açısından da zengindir.

Araştırmalar, günde minimum 2 şeftali tüketen menopoz sonrası hanımefendilerin, meme kanserine yakalanma riskinin yüzde 40 daha düşük bulunduğunu gösteriyor.

Bağışıklık sistemini korur

Şeftali, bağışıklık sistemini uyaran ve korumuş olan besinler ve antioksidanlar açısından zengindir. Bazı araştırmalara bakılırsa, şeftalilerin bazı bakteri çeşitleriyle de savaşabildiği görülüyor.

Vücudu toksinlerden korur

Araştırmalar, şeftalilerin sigara içenlerde idrar kanalıyla nikotinin atılmasını desteklediğini gösteriyor.

Kan şekerini düşürür

Araştırmalar, şeftalilerde bulunan bileşiklerin yüksek kan şekeri seviyelerini ve insülin direncini önlemeye destek olabileceğini göstermiştir.

Oldukça yönlüdür

Şeftaliler birçok şekilde tüketilebilir. Mükemmel bir atıştırmalık olarak, smoothie’lerde yada yoğurtla yiyebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

UYARI : İnternet sitemizde yer alan tüm bilgi, haber, yazı ve yorumlar genel bilgilendirme amaçlı olup doktor muayenesi, teşhis ve tıbbi tedavi yerine geçmez. Sitemizde yer alan bilgileri uygulamadan önce mutlaka konusunda uzman bir doktora danışmalısınız. Her bireyin metabolik yapısı farklı olduğu için sitemizde verilen bilgiler sizin metabolik yapınıza ve/veya hastalığınızın tedavisine uygun olmayabilir ve size uygun olmayan bir uygulama sonucu sağlığınız bozulabilir. Siteyi ziyaret eden ziyaretçilerin ve üyelerin; konusunda uzman bir doktorun görüşünü almadan ve sağlık kontrolünden geçmeden sitede yer alan bilgileri uygulamaları halinde doğabilecek sağlık sorunlarından Webhane.Com sitesi sorumlu değildir. deneme bonusu veren siteler