Güneş enerjisi, organik gazdan daha hesaplı!

23.09.2022
Güneş enerjisi, organik gazdan daha hesaplı!


Tüm dünya fosil yakıtlara veda ederken, gözünü yenilenebilir enerjiye çevirmiş durumda. Yenilenebilir enerji dendiğinde ise akla organik olarak ki Güneş enerjisi geliyor. Güneş panellerinin kullanımı her geçen gün yaygınlaşıyor. Böylelikle maliyetler azalırken daha oldukça güneş enerjisi santralleri kuruluyor.

Güneş enerjisinin maliyeti gittikçe düşüyor

ABD Enerji Bakanlığı’nın Berkeley Laboratuvarı geçtiğimiz gün ABD’deki senelik güneş enerjisi analizini yayınladı. Yetkililer, üretim kapasitesinin neredeyse yarısının 2021 yılı içinde kurulan güneş tarlalarından geldiğini belirtiyor. İlerleyen yıllarda ise güneş enerjisinin ülkenin genelinde daha oldukça rol alacağına inanılıyor.

Uzayda güneş enerjisi panelleri için düğmeye basıldı!


Uzayda güneş enerjisi panelleri için düğmeye basıldı!

Birçok uzay şirketinin de çalışmalarını sürdürdüğü uzay tabanlı güneş enerjisi projelerine Avrupa da katılıyor.

Güneşpaneli üretiminin artması ile birlikte son yıllarda maliyetler oldukça düşmüş durumda. Öyleki ki, ABD şartlarında artık bir güneş tarlası inşa etmek ve işletmek, mevcut bir organik gaz santrali için yakıt satın almaktan daha ucuza geliyor.

Büyük ölçekli güneş enerjisi santralleri hesaba katıldığında ABD geçen yıl 12,5 gigawatt’ın üstünde yeni kapasite ilave ederek toplam kurulu kapasiteyi 50 gigawatt’ın üzerine çıkarmış durumda. Yaşanmış olan son gelişmeler ile birlikte ABD’de bazı bölgelerde güneş enerjisinin kullanımı toplam enerjinin yüzde 25’ine ulaştı.

Kurulum maliyetlerinin düşmesine paralel olarak güneş tarlalarının ürettiği elektriğin maliyeti de düşmeye başladı. Güneş tarlalarının genişlemesi ile birlikte elektrik maliyetlerinin de düşmeye devam edeceğine inanılıyor. Özellike Rusya ile olan gerginliğin, güneş enerjisine yönelimi artıracağı düşünülüyor.

tesla güneş paneli

ABD’nin yanı sıra diğeri ülkelerde de yenilenebilir enerji mevzusunda önemli adımlar atılıyor. Artık birçok ülke enerjisinin bir kısmını rüzgar ve güneş enerjisinden sağlamaya başlamış durumda. Devletimizde de güneş panelleri üretilmeye devam ederken Konya’daki güneş tarlasından da beklenti oldukça büyük.

Güneş ve rüzgar enerjisi gelecek yıllarda yaşamımıza yön verecek benzer şekilde görünüyor. Peki siz sayısı gittikeç artan güneş tarlaları hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.