Güneş’teki jeomanyetik fırtına, Starlink uydularını vurdu!

09.02.2022
Güneş’teki jeomanyetik fırtına, Starlink uydularını vurdu!


Elon Musk’ın uydudan web hizmeti Starlink, Ocak ayının ortasında 1.500’ü yörüngedeki yerine yerleşen toplam 2 binden fazla uyduyu uzaya fırlattı. Halihazırda kullanılan sistemin 4 bin 400 uyduya kadar desteklediği biliniyor. Dolayısıyla firmanın 2 bin 500’e yakın uydu daha gönderme şansı olduğu belirtiliyor.

Musk’ın sahibi olduğu uzay ve havacılık şirketi SpaceX’e bağlı olan Starlink, kimi vakit talihsizliklerle de gündeme geliyor. Şirket geçen hafta fırlattığı uyduların büyük çoğunluğunu, Güneş’te yaşanmış olan bir patlama sonucunda oluşan jeomanyetik fırtına sebebiyle kaybedebileceğini deklare etti.

Elon Musk, fiyatıyla dudak uçuklatan yeni Starlink hizmetini duyurdu!


Elon Musk, fiyatıyla dudak uçuklatan yeni Starlink hizmetini duyurdu!

SpaceX, Starlink uydu web hizmeti için 500 Mbps hızlarına çıkabilen ve fiyatıyla dudak uçuklatan yeni Premium hizmetini tanıttı.

Şirket Salı günü web sayfasında yapmış olduğu açıklamada, fırtınanın tırmanma hızı ve sertliği sebebiyle atmosferik sürüklenmenin önceki fırlatmalara gore yüzde 50 arttığını söylemiş oldu. 3 Şubat Perşembe günü uzaya 49 yeni Starlink uydusu gönderen şirket, bundan bigün sonrasında jeomanyetik fırtınanın Dünya’nın dış atmosferini vurduğunu aktardı.

Jeomanyetik fırtına sebebiyle Güneş’te meydana gelen patlamanın şok dalgası, Dünya’nın atmosferine çarparak atmosferik yoğunluğu etkiledi. Bundan dolayı SpaceX, gönderilen 49 uydunun averaj 40 tanesinin anında irtifa kaybetmesine ve yanmasına niçin olacağını deklare etti.

SpaceX, tüm Starlink görevlerinde olduğu benzer şekilde, Perşembe günkü 49 uydunun da averaj 210 km yükseklikte konuşlandırıldığını belirtti. Bu ilk düşük yörünge, bir Starlink uydusu eğer gerektiği benzer şekilde çalışmazsa, hızla yörüngesinden çıkıp Dünya atmosferinde yanarak uzay çöplüğü haline gelmemesini sağlıyor.

Cuma günü gerçekleşen jeomanyetik fırtına atmosferin ısınmasına niçin oldu. Bundan dolayı uyduların konuşlandırıldığı yükseklikte atmosfer yoğunluğu arttı. Bu da Starlink uydularının kontrolsüz bir halde Dünya atmosferine girmesine ve yanarak yok olmasına sebep olacak.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.